Foto: Youtube (Butusov plus)

Niekdajší odsúdený vrah sa dobrovoľne vzdal, aby pomohol Ukrajine.

Jevgenij Nuzhin je v súčasnosti azda najkontroverznejším vojakom v ukrajinských armádnych zložkách. Ako väzeň bol prepustený, aby bojoval za Rusko, no následne sa vzdal a teraz stojí na strane Ukrajincov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vojna na Ukrajine si za viac ako 200 dní boja vyžiadala množstvo životov aj ostatných strát, pričom vždy prináša nečakané príbehy. Jedným z takých je aj prípad Jevgeniho Nuzhina, muža, ktorý mal podľa vlastných slov umrieť v Putinovej armáde, píše The Mirror.

Nuzhin bol v Rusku neslávne známy za vraždu a ťažké ublíženie na zdraví, čo spáchal ešte v roku 1999. Za uvedené činy ho poslali na 24 rokov do väzenia. Aj keď mu z trestu nestávalo veľa, od ruského oligarchu Jevgeniho Prigožina dostal zaujímavú ponuku.

Foto: government.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Jevgenij Prigožin stojí na pravo od V.Putina

Prigožin, známy ako „Putinov šéfkuchár“, má tiež silné väzby na skupinu Vagnerovcov, teda žoldniersky oddiel, ktorý nespadá pod žiaden úrad a Kremeľ ich od februára použil na viaceré akcie. Práve tento muž mal viacerým väzňom s dlhým trestom, vrátane Nuzhina, ponúknuť slobodu. Podmienkou však bola 6-mesačná vojenská služba.

Podľa Mirroru dostalo naprieč Ruskom takúto ponuku až 28-tisíc väzňov. Dôvodom masového prepúšťania mali byť nečakane vysoké straty v radoch ruskej armády. Nuzhin spomína, že Prigožin prišiel osobne do trestaneckej kolónie, kde verboval nových členov do skupiny Vagnerovcov.

Neposlušní budú „vynulovaní“

„Ihneď sme boli informovaní, že dezertéri a neprispôsobiví budú tzv. vynulovaní,“ povedal Nuzhin vo videu, ktoré zverejnil ukrajinský novinár Jurij Butusov. Potenciálni nováčikovia mali dostať ponuku na slobodu bez ohľadu na to, aké činy spáchali.

Foto: YouTube (Butusov plus)

Dokonca im bol sľubovaný aj mesačný plat vo výške 100-tisíc rubľov, čo je v prepočte viac ako 1 700 eur. Butusov sa dozvedel aj to, že ak by niekto z Vagnerovcov zomrel, jeho rodina by dostala približne 83-tisíc eur, píše Meduza.

Potrava pre delá

Nuzhina, ktorý sa „dobrovoľne“ prihlásil do akcie, odviezli spolu s ďalšími do tréningového tábora, kde dostávali výcvik. „Na výcviku sme boli 7 dní. Naša čata bola tzv. útočná čata. Ani som nevedel, na čo vlastne slúži. Potom som to zistil, ako potrava pre delá,“ uviedol.

Odsúdený vrah sa tak zrazu objavil v prvej línii. 55-ročný muž dostal príkaz na pozbieranie padlých ruských vojakov z bojiska, no počas akcie ho spolu s ostatnými zajali Ukrajinci. Následne sa  dobrovoľne vzdal a vyhlásil, že chce bojovať na ukrajinskej strane.

„Chcel by som v boji pokračovať na ukrajinskej strane. Nie je to totiž Ukrajina, kto napadol Rusko. To len Putin napadol Ukrajinu. Myšlienku o tom, že sa vzdám, som mal v hlave dlho. Na Ukrajine mám veľkú časť mojej rodiny, nemôžem predsa ísť proti vlastnej sestre, dcére či ujovi,“ dodáva vo videu Nuzhin.