Foto: Ukrajinská betzpečnostná služba / Rawpixels

Vo vojne Ruska a Ukrajiny sa nedeje len to, o čom sa píše v médiách.

Počas tohto týždňa prišla z Ukrajiny správa o tom, že tamojšia armáda si poradila s paramilitantnou organizáciou Vagnerovcov, ktorí sú známi ako žoldnieri ruskej strany so špeciálnym výcvikom. Po útoku sa objavila množstvo informácií, vrátane konkrétneho opisu tajnej akcie, ktorú Ukrajinci plánovali celé týždne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vagnerovci mali v prebiehajúcej vojne povesť krutých a neľútostných vojakov, ktorí vraždia na objednávku. Aj keď Moskva ich existenciu ani len nepotvrdila, novinári po celom svete už od roku 2014 píšu o tom, že paramilitantná jednotka je napojená na ruských oligarchov.

Foto: Ukrajinská bezpečnostná služba

Skupina vycvičených žoldnierov sa na vojnu pripravovala od januára, pričom tesne po začiatku konfliktu mali za úlohu zavraždiť prezidenta Volodymyra Zelenského. Tento atentát im však nevyšiel, no napriek tomu ostávali na pomoc ruskej strane. Keďže ide o veľmi nebezpečnú jednotku, ktorá je schopná všetkého, Ukrajinci sa ich rozhodli zničiť.

Informácie prichádzali od mája

Nie každý pohyb vojaka či výstrel zo samopalu je ihneď aj v médiách. Počas ruskej agresie sa podniká viacero tajných operácií, ktoré sú dlhodobo a precízne plánované, píše CNN Prima. Jednou z nich bol aj útok na Vagnerovcov, ktorý ukrajinská strana plánovala od mája.

Foto: ZS Ukrajina (Facebook) – Dimitrij Utkin, zakladateľ skupiny

Pomocou špiónov, ktorí zašli až do Donbasu, teda veľmi ďaleko za „bezpečnú“ zónu, sa armáda dozvedala o konkrétnom mieste, kde si Vagnerovci urobili hlavný stan. Išlo o mesto Stachanov, kde sa popravde členovia organizácie ani príliš neskrývali. Práve naopak, ako opisuje The Kyiv Independent, v meste robili veľa hluku a neporiadku.

Informácie si neskôr armáda overila, a tak začalo plánovanie akcie na zneškodnenie skupiny Vagnerovcov.

V hlavnej úlohe raketový systém HIMARS

Proruskí žoldnieri mali tábor v škole, konkrétne v telocvični jedného zo športových štadiónov, ktorá sa nachádzala pod bočnými tribúnami. Ukrajinská spravodajská služba počas fázy príprav opakovane sledovala, či Vagnerovci zo štadióna nezmizli.

Bol tu ale problém, a síce, že nájomní vojaci sídlili v zaľudnenej oblasti. Podľa odhadov sa v útrobách štadióna zdržiavalo zhruba 300 až 400 Vagnerovcov. V Stachanove žilo pred vojnou zhruba 80-tisíc ľudí. Veľa z nich ale v priebehu konfliktu oblasť opustilo, ukrajinská armáda sa preto rozhodla, že útok na Vagnerovcov aj cez všetky riziká vykoná.

Foto: RoyKabanlit, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Ukrajinci na útok použili raketový systém HIMARS, ktorý nedávno dostali od Spojených štátov amerických. Akcia nastala v skorých ranných hodinách ešte 9. júna, kedy ukrajinská strana odpálila rakety, ktoré následne rozmetali tribúny aj telocvičňu, v ktorej mali Vagnerovci sídlo.

Podľa odhadov prišlo o život 250 z nich, pričom útok si vyžiadal aj dve civilné obete. Ruská strana informovala, že išlo o cielený útok len na civilistov a písala o 22 obetiach.