Foto: Public Domain

V múzeu v Hobarte objavili desiatky rokov stratené pozostatky tasmánskeho tigra.

V Tasmánskom múzeu a umeleckej galérii (TMAG) po 85 rokoch objavili pozostatky posledného známeho vakovlka tasmánskeho. Vedci ich až doteraz považovali za stratené. TASR o tom informuje podľa správy BBC.

Pozostatky stratili

Posledný známy vakovlk tasmánsky, ktorému sa pre pruhovanú kožu hovorilo aj tasmánsky tiger, zomrel v zajatí v miestnej zoo v roku 1936. Bola to samica a jej telo odovzdali miestnemu múzeu. Kostra a koža sa však neskôr stratili.

Podľa kurátorky múzea Kathryn Medlockovej vtedy nikto netušil, že uhynutá samica bola posledným tigrom tasmánskym. „V tom čase sa predpokladalo, že v divočine v buši ešte tieto zvieratá žijú,“ uviedla.

Mnoho kurátorov a výskumníkov roky bez úspechu pátralo po jeho pozostatkoch, pretože nebol zaznamenaný žiadny materiál vakovlka z roku 1936,“ vysvetlil Robert Paddle, autor knihy o vyhynutí tohto živočíšneho druhu. Predpokladalo sa, že ich omylom vyhodili.

Stačilo prehľadať sklad

Paddle spolu s Medlockovou počas výskumu našli doteraz nepublikovanú správu od preparátora z toho obdobia a znovu dôkladne prehľadali skladové priestory múzea. Nesprávne katalogizované a preto dlhodobo neznáme pozostatky našli vo veľmi dobrom stave v jednej zo skríň na osvetovom oddelení múzea.

Ďalšia „detektívna“ práca potom preukázala, že kostra a koža naozaj patrili poslednému známemu vakovlkovi. Boli súčasťou putovnej výstavy po Austrálii a po návrate neboli správne označené. „Túto kožu vybrali, pretože bola najlepšia v celej zbierke,“ povedala Medlocková.

Najnovšie články