Foto: Wikimedia (April Nobile)

Aj tie najmenšie organizmy nás občas vedia prekvapiť.

A podľa najnovších zistení je mravec drakula, maličké stvorenie, ktoré nie je väčšie ako konček vášho prsta, držiteľom rekordu za najrýchlejší pohyb vytvorený živým organizmom na planéte. Meno dostal vďaka svojmu správaniu, ktoré je označované za nedeštruktívny kanibalizmus. Mravec drakula si totiž užíva vyciciavanie krvi z vlastných lariev.

Zaujímavosti o mravcoch

Zároveň je však tento hmyz poriadne rýchly. Nová štúdia preukázala, že dokáže svoju čeľusť zovrieť päťtisíckrát rýchlejšie, ako je žmurknutie ľudského oka. Využitím vyskorýchlostnej kamery sa vedcom z inštitútu Smithsonian podarilo prvýkrát v histórii tento pohyb zachytiť. Celá akcia mravca pritom trvá len 0,000015 sekundy, čo predstavuje okamžité zrýchlenie z nula na 320 kilometrov za hodinu.

Royal Society Open Science

Vďaka tomu drží mravec drakula rekord za najrýchlejšiu zvieraciu čeľusť a zároveň za najrýchlejší biologický manéver. Hovoríme pritom o konkrétnom druhu mravca drakulu, Mystrium camillae. Ten je považovaný za najzáhadnejší zo všetkých poddruhov tohto mravca a vedci dodnes nevedia, prečo si vlastne takúto impozantnú schopnosť vyvinul. Rýchlosť je však vo zvieracej ríši veľmi podstatná pri love koristi a vyhýbaní sa predátorom.

Wikimedia (April Nobile)

V súčasnosti sú najrýchlejšie pohyby v prírode prisudzované práve lovu a obrane, pričom panujú najmä pre hmyz, akým sú napríklad peniarky, modlivky či mravec Odontomachus. V prípade týchto hmyzov je energia uchovávaná vo svaloch a v prípade potreby je akýmsi elastickým manévrom uvoľnená. Prirodzené prostredie mravca drakulu ho chráni pred premáhaním jeho svalstva, a tak si dokáže zachovať dostatok energie na boj s predátorom.

Vedci sa domnievajú, že táto unikátna schopnosť sa u drakulu vyvinula vďaka jeho netradičnému, podzemnému spôsobu života. Nájsť ich môžeme v juhovýchodnej Ázii a v Austrálii. Nie nadarmo sú tieto mravce opisované ako biologický poklad pochovaný niekoľko centimetrov až metrov pod zemou.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články