Foto: Facebook.com (The Kangaroo Sanctuary Alice Springs)

Kengura menom Roger si získala srdcia ľudí po celom svete.

Klokan sa preslávil najmä tým, že bol mimoriadne svalnatý. Nanešťastie, niečo podobné už ľudia viac neuvidia. Roger totiž skonal vo veku úctyhodných 12 rokov.

Záchranca Chris Barns

Klokana Rogera zachránil v Austrálii pred rokmi muž menom Chris Barns, našiel ho blízko matky, ktorú zrazilo auto. Vodič z miesta nehody ušiel a na ceste nechal ranené, bezbranné mláďa, ktoré by bez pomoci zahynulo. Našťastie Chris vedel, čo má robiť a rozhodol sa, že vytvorí pre klokany rezerváciu, ktorá sa bude venovať záchrane práve takýchto zvierat. Rogerovi teda vytvoril nový domov, kde z neho vyrástol veľký klokaní mládenec. Klokan meral viac ako dva metre a vážil takmer 90 kilogramov, čo sú úctyhodné miery aj na klokana, ako bol Roger.

Smutná správa

Pred pár dňami však Chris uverejnil na Facebooku správu, ktorá zarmútila množstvo fanúšikov. Roger totiž vo veku 12 rokov zahynul na starobu. Chris sa vyjadril, že rezerváciu otvoril pred 10 rokmi a v tých časoch v nej žil len Roger spolu s dvoma klokaními samičkami, Ellou a Abigail. Bol to pre nich domov, kde mohli žiť šťastne a spokojne, nič im nechýbalo a postupom času pribudlo klokanov viac. Napokon si v rezervácii nažíval Roger až s ďalšími 12 klokaními „manželkami“.

Alfa samec

Chris dodáva, že Roger bol alfa samcom rezervácie a klokanie samičky si pozorne strážil. Napriek znepokojivému zjavu, ktorý mu svaly dodávali, si však získal srdcia obrovského množstva ľudí. Klokan sa preslávil v roku 2015, keď jeden zo zamestnancov rezervácie uverejnil na internete video, na ktorom klokan svalnatými rukami zničí kovové vedro.

Zdravotné problémy

Aj keď Rogerovi v rezervácii nič nechýbalo, už v roku 2016 ho začali trápiť nepríjemné zdravotné problémy. Napriek tomu, že kedysi bol silný, agresívny a nebál sa pustiť do boja s kýmkoľvek a čímkoľvek, Rogerovi začal slabnúť zrak a trpel artritídou. Stal sa tak z neho dôchodca, ktorý stratil záujem o šarvátky s Chrisom, spolubývajúcimi v rezervácii, aj o ničenie neživých predmetov. Napriek tomu sa však klokan dožil úctyhodného veku 12 rokov. Klokany sa môžu dožiť až 14 rokov, v divočine však málokedy presiahnu vek 10 či 12 rokov.

Smrť najslávnejšieho klokana na svete zasiahla nielen ošetrovateľov, ale aj tisícky fanúšikov po celom svete. Taký, aký bol Roger, už viac nebude žiaden iný klokan.

standard, iflscience
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )