imdb.com

Režisér Frank Darabont zrejme ani len netušil, aký kult sa z jeho filmu stane. Ak na Vykúpenie z väznice Shawshank nedáte dopustiť, tieto tipy oceníte.

Motív hrdinu sa dá nájsť v stovkách filmových počinoch, v lepších aj tých menej vydarených. Táto desiatka by ale vašej pozornosti určite ujsť nemala.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vykúpenie z väznice Shawshank (1994) už dnes patrí ku kultovým záležitostiam, aj keď v období premiéry až také veľké úspechy nezbieral. Príbeh jednotlivca, z ktorého sa postupne rodí hrdina a ktorý v závere prežije vybojované „vykúpenie“, si za roky získal milióny fanúšikov.

 The Escapist, Rupert Wyatt (2008)

Skupina väzňov sa rozhodne utiecť z prísne stráženého väzenia, každý s vlastným motívom. Hlavou celej skupiny je Frank Berry, ktorý chce vidieť svoju dcéru predtým, než zomrie. Skupinku okrem neho tvorí pouličný zlodej a bitkár, drogový díler či väzenský nováčik. Vzájomné vzťahy sú viac ako napäté, čo ich ale spája, je obrovská túžba po slobode.

Útek z Alcatrazu, Don Siegel (1979)

Alcatraz. Najstráženejšie a zároveň najnebezpečnejšie väzenie svojej doby. Všetci sú presvedčení, že utiecť z desivej pevnosti na skalnatom ostrove uprostred mora je jednoducho nemožné, až kým sa o to nepokúsi Frank Morris, ktorého bravúrne stvárnil legendárny Clint Eastwood. Nejde o žiadny vymyslený príbeh, ale o skutočnú udalosť, ktorá vás pohltí od prvých záberov.

Polnočný expres, Alan Parker (1978)

Anglický režisér Alan Parker sa rozhodol do filmovej podoby pretaviť ďalší skutočný príbeh o mladom Američanovi. Po tom, čo u neho našli malé množstvo drog, ho turecké súdy odsúdia na 30 rokov za mrežami. Vo väzení prežíva deň čo deň hotové peklo, ostáva mu preto len jediné – útek.

Veľká ilúzia, Jean Renoir (1937)

Táto klasika svetového filmu vznikla v období tesne pred druhou svetovou vojnou. Dráma pod režijnou taktovkou Jeana Renoira patrí k najvýznamnejším vojnovým filmom svojej doby, a to i bez jedinej bojovej scény. Príbeh hovorí o dvoch francúzskych dôstojníkoch, ktorí boli počas prvej svetovej vojny chytení a uväznení v nemeckom tábore. Po niekoľkých pokusoch o útek sú poslaní do pevnosti, z ktorej je údajne nemožné utiecť.

K smrti odsúdený utiekol, Robert Bresson (1956)

Film, zasadený do obdobia druhej svetovej vojny, vykresľuje nezničiteľnú snahu jedného muža utiecť z pevnosti Montluc v Lyone. Skutočný príbeh vychádza zo spomienok člena francúzskeho odboja Andrého Devigny. Detailne, ba až dokumentárne tu režisér zachytáva postupné prípravy muža na vysnívaný útek.

Motýľ, Franklin J. Schaffner (1973)

Pôvodný  názov francúzskej snímky je Papillon, čo v preklade znamená motýľ. Práve takúto prezývku získal nevinný väzeň vďaka tetovaniu motýľa na hrudi. Medzi rokmi 1931 – 1945 sa pokúsil niekoľkokrát utiecť z viacerých zariadení, kde bol počas tejto doby držaný. V hlavných úlohách hviezdili Steve McQueen a Dustin Hoffman.

Diera, Jacques Becker (1960)

Pätica väzňov sa rozhodne vziať osud do svojich rúk a utiecť z prísne stráženého francúzskeho väzenia. Spája ich jediný cieľ – tunel v zemi, na ktorom počas noci neustále pracujú, aby sa ním jedného dňa dostali na slobodu. Film je výnimočný najmä výberom protagonistov, do snímky obsadili nehercov, ktorí dokázali priniesť príbehu potrebnú dávku realizmu.

Veľký útek, John Sturger (1963)

Kultová snímka z roku 1963 je zasadená do obdobia druhej svetovej vojny, kedy sa jednotky spojeneckej armády dostali do zajatia vo vysoko stráženom nacistickom tábore. Britský dôstojník dostane absolútne šialený nápad, zorganizovať „veľký útek“, počas ktorého sa na slobodu má dostať až 250 vojakov. Sekvencia, kde Steve McQueen uniká na motorke pomedzi hustú paľbu je dnes už kultovou záležitosťou, ktorú si nesmiete nechať ujsť.

Prorok, Jacques Audiard (2009)

Malik El Djebena si musí odpykať šesť rokov za mrežami. Placho pôsobiaceho 19-ročného mladíka si po čase vyhliadne nebezpečný šéf gangu, pre ktorého musí zabezpečiť viaceré „práce“. Postupne sa jeho postava mení, z utiahnutého chlapca sa stáva zocelený muž, ktorý si získava aj dôveru nového šéfa. Malik však začína mať svoje vlastné plány…

Frajer Luke, Stuart Rosenberg (1967)

Od momentu, keď si menší kriminálnik Luke (Paul Newman) príde do floridského väzenia odsedieť dvojročný trest, odmieta hrať podľa poriadne prísnych pravidiel. Postupne si vďaka tomuto postoju vybuduje medzi väzňami i dozorcami povesť hrdinského rebela. Všetko sa však zmení v okamihu, keď sa dozvie, že jeho matka zomrela. Okamžite ho umiestnia na samotku, aby nemal najmenšiu šancu na útek. To ale robiť nemali.

Pozri aj: Najlepšie filmy podľa skutočných udalostí, na ktoré sa môžete tešiť v roku 2017

thecinemaholic.com
Uložiť článok

Najnovšie články