Foto: SITA/AP

Zásobovanie vodou je dostupné len pre dve až tri percentá domácností v meste, tvrdí Petro Andriuščenko.

Podmienky v Ruskom okupovanom ukrajinskom meste Mariupoľ sú momentálne „stredoveké“. Ako referuje spravodajský web CNN, v piatok to povedal poradca tamojšieho starostu Petro Andriuščenko.

„Zásobovanie vodou je dostupné len pre dve až tri percentá domácností v meste. Ľudia si perú oblečenie v kalužiach na uliciach,“ poznamenal Andriuščenko a dodal: „Riziko šírenia chorôb sa každým dňom zvyšuje. Existujú informácie, že k lekárom prichádzajú ľudia s príznakmi podobnými úplavici alebo cholere.“

Svetová zdravotnícka organizácia minulý mesiac uviedla, že ju znepokojuje riziko cholery v Mariupoli, pričom tamojšiu hygienickú situáciu označila za „obrovské nebezpečenstvo“.

Foto: SITA/AP

Andriuščenko, ktorý sa nenachádza v meste, ale má odtiaľ spoľahlivé informácie, tvrdí, že Rusko v Mariupoli zriaďuje „vojenský tábor“. Odchod z mesta je navyše možný iba do Ruska, na územia pod kontrolou Ukrajiny ľudí nepustia.

Andriuščenko odporúča občanom, aby odišli, ale sami a nie v oficiálnych kolónach, a následne sa pokúsili dostať do pobaltských štátov alebo Gruzínska. „Ľuďom odporúčame, aby išli bez prestávky a čo najskôr prekročili hranicu,“ podotkol.

V Mariupoli zahynulo viac ako 1300 civilistov

Počas obliehania ukrajinského prístavného mesta Mariupoľ na pobreží Azovského mora zahynulo najmenej 1348 civilistov vrátane 70 detí. Ako referuje spravodajský web CNN, uviedla to vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová. Podľa nej je však skutočný počet obetí nepriateľských akcií na civilistoch pravdepodobne o tisíce vyšší.

Foto: SITA/AP

„Tieto úmrtia boli spôsobené náletmi, tankovým a delostreleckým ostreľovaním a ručnými a ľahkými zbraňami počas pouličných bojov,“ poznamenala Bacheletová a dodala, že v Mariupoli bolo od začiatku vojny zničených až 90 % obytných budov. Tvrdí, že od vypuknutia vojny do apríla bol Mariupoľ „pravdepodobne najsmrteľnejšie miesto na Ukrajine“.

V súčasnosti podľa nej nie je možné zistiť presný počet obetí. „Telá boli nájdené v improvizovaných individuálnych alebo masových hroboch na dvoroch, uliciach a v parkoch, domoch a bytoch… Mnohé ešte treba pochovať,“ dodala.

Uložiť článok

Najnovšie články