Foto: Image by freepik

Manželia sa rozhodli spoločne zomrieť prostredníctvom eutanázie. Iný spôsob sa im nezdal správny.

Strávili po boku toho druhého takmer celý život a rovnako sa rozhodli zomrieť. Ľudia, ktorí si prečítali ich príbeh, ho považujú za romantický, no pre pár bolo toto rozhodnutie najmä vykúpením od bolesti a od života, ktorý sa náhle zmenil k horšiemu a nechceli v ňom ďalej pokračovať. 

Manželský pár z Holandska sa rozhodol ukončiť svoj život spoločnou eutanáziou. 70-ročný Jan Faber a jeho 71-ročná manželka Els van Leeningenová pochádzali z Frízska a zoznámili sa v materskej škole. Jan pracoval ako športový tréner, zatiaľ čo Els bola učiteľkou na základnej škole. Manželmi boli takmer 50 rokov, a tak spolu prežili skoro celý svoj život. O ich príbehu informoval portál BBC.

Pre bolesť musel prestať pracovať

Jan a jeho manželka prežili väčšinu života v pohybe a boli zvyknutí na život v obytnom aute alebo na lodiach. Jan navyše hral za mlada hokej predtým, než sa stal trénerom. Keď sa jeho život obrátil na rutinu brania liekov proti bolesti a nemožnosť pracovať, mal pocit, že jeho život skončil.

Jan roky bojoval s bolesťami chrbta, keďže viac ako dekádu vykonával namáhavú prácu, a ani po operácii v roku 2003 nezaznamenal zlepšenie. Jeho chronické bolesti mu nakoniec znemožnili pracovať a často hovoril o eutanázii, pričom svojej rodine vravel, že nechce žiť so svojimi fyzickými obmedzeniami.

„Prežil som svoj život, už nechcem bolesť,“ povedal Jan Faber pred svojou smrťou.

Foto: Image by freepik

Diagnostikovali jej demenciu

V novembri 2022 bola Else diagnostikovaná demencia. „Toto je veľmi dobré,“ povedala pre BBC a ukázala na svoje telo. „Ale toto je hrozné,“ dodala a ukázala na svoju hlavu. So zhoršujúcim sa stavom oboch sa Janova diskusia o eutanázii stala reálnejšou.

Dvojica sa nakoniec rozhodla pre duo-eutanáziu – spôsob, ako ukončiť svoj život spoločne. Toto rozhodnutie spravili skôr, než Elsina demencia mohla pokročiť a ona sa už nemohla viac slobodne rozhodovať.

„Ak užívate veľa liekov, žijete ako zombie,“ vysvetlil Jan a pokračoval: „Takže s bolesťami, ktoré mám, a s Elsinou chorobou si myslím, že to musíme skončiť.“ 

„Život, ktorý sme žili.. Myslíme si, že to treba zastaviť,“ dodal Jan. „Iné riešenie neexistuje,“ súhlasila Els.

Posledná večera so synom

Uložiť článok

Najnovšie články