Ilustračná fotografia, Needpix

Vo Francúzsku sa lekárom podaril malý medicínsky zázrak.

Francúzskym lekárom sa podaril malý medicínsky zázrak, ktorého dôsledky by však mohli byť skvelou správou pre množstvo onkologických pacientiek. Vôbec po prvýkrát v histórii sa totiž narodilo dieťa pacientke s rakovinou z nezrelého vajíčka, ktoré jej bolo odobraté predtým, ako pred niekoľkými rokmi podstúpila liečbu chemoterapiou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Mimoriadny úspech popísali francúzski odborníci na plodnosť v štúdii zverejnenej v časopise Annals of Oncology, o detailoch informovala v tlačovej správe aj Európska spoločnosť pre lekársku onkológiu. Najväčšiu radosť z medicínskeho zázraku má 34-ročná Francúzska, ktorej sa nedávno narodil syn a to napriek tomu, že po podstúpení chemoterapie pred 5 rokmi stratila možnosť otehotnieť.

Zamrazené vajíčka

Pacientka z Francúzska podstúpila pred rokmi liečbu rakoviny prsníka, ešte predtým jej však lekári z vaječníkov odobrali sedem nezrelých vajíčok. Tie následne nechali vyvinúť v laboratóriu. Zrelé vajíčka potom zmrazili. Urobili tak špeciálnou metódou s využitím tekutého dusíka, aby predišli ich poškodeniu. Všetko preto, aby mohli zrelé vajíčka o niekoľko rokov znovu rozmraziť, umelo oplodniť a opäť vložiť do tela pacientky. Takýto proces sa lekárom podaril po prvý raz v histórii.

Ilustračná fotografia, Unsplash

Syn po 5 rokoch

Nezrelé vajíčka v tom čase 29-ročnej žene odobral na jej vlastnú žiadosť riaditeľ oddelenia reprodukcie v univerzitnej nemocnici Antoine Béclèra, profesor Michaël Grynberg. Po piatich rokoch, keď sa pacientka zotavila z rakoviny prsníka, zistila, že liečba chemoterapiou, ktorú musela podstúpiť zapríčinila jej neplodnosť. Lekári nemohli využiť bežnú metódu na stimuláciu vaječníkov k zvýšenej produkcii vajíčok, pretože sa obávali, že použitá hormonálna liečba spôsobí recidívu rakoviny. Využiť sa tak rozhodli niekoľko rokov staré zmrazené vajíčka. Francúzke sa po umelom oplodnení podarilo otehotnieť, v júli 2019 porodila syna, ktorého pomenovala Jules.

„Boli sme veľmi potešení, že pacientka bez akýchkoľvek ťažkostí otehotnela a bez komplikácií porodila v termíne zdravé dieťa,“ komentuje výsledok procesu profesor Grynberg. Ten tiež uvádza, že metóda lekárskeho tímu univerzitnej nemocnice predstavuje prelom v riešení reprodukčných problémov onkologických pacientov.

Ilustračná fotografia, Unsplash

Podľa lekárov z univerzitnej nemocnice Antoine Béclèra by sa malo zachovanie plodnosti vždy považovať za súčasť liečby mladých onkologických pacientov a pacientiek. Stimulácia vaječníkov je aktuálne najpoužívanejšou aj najúčinnejšou liečbou, v niektorých prípadoch však nie je možná, inokedy zas predstavuje riziko návratu rakovinového ochorenia. Podľa Grynberga je prípad z francúzskej nemocnice najlepšou možnou náhradou, ktorá poskytuje pacientkám nádej na otehotnenie.

Uložiť článok

Najnovšie články