Ilustračná foto: Pixabay

Štúdie sa zúčastnilo 2 537 mužov a 3 185 žien.

K životu každého živého tvora patrí aj sex. Kým u zvierat je tento pud určený iba na rozmnožovanie, ľudia ho povýšili a sú jediným živočíchom, ktorý má sex aj preto, aby si navodili príjemné pocity a to bez toho, aby nutne chceli splodiť potomka. Niektorých mužov dokonca istá vrstva spoločnosti vyzdvihuje, keď sa o ňom všeobecne vie, že mal veľké množstvo sexuálnych partneriek. Avšak nová štúdia naznačuje, že mať veľké množstvo sexuálnych partnerov môže byť aj veľkým rizikom.

Ženy majú vyššiu pravdepodobnosť

Štúdia univerzity Anglia Ruskin vo Veľkej Británii uverejnená v časopise BMJ Sexual & Reproductive Health zistila u mužov, ktorí uviedli, že počas života mali 10 alebo viac sexuálnych partnerov, až o 69 % vyššiu pravdepodobnosť diagnostiky rakoviny. U žien toto číslo narástlo až na 91 %, uvádza portál IFL Science. Štúdia tiež zistila, že neexistuje súvislosť medzi počtom sexuálnych partnerov a všeobecným zdravím, ani rizikom vzniku srdcových chorôb alebo mozgovej príhody.

Foto: pxhere.com

Vedci analyzovali údaje od 2 537 mužov a 3 185 žien, ktorí sa zúčastnili na anglickej longitudinálnej štúdii starnutia, ktorá je reprezentatívnou štúdiou dospelých nad 50 rokov v Anglicku. Kontrolovali tiež celý rad demografických faktorov a faktorov súvisiacich so zdravím, ako sú vek, etnicita, status partnerstva, sociálno-ekonomický stav, fajčenie, požívanie alkoholu, fyzická aktivita a depresívne stavy.

28,5 % mužov v štúdii uviedlo, že malo 0 alebo 1 sexuálneho partnera, 29 % uviedlo rozpätie medzi 2 a 4, 20 % ľudí zase 5 až 9 sexuálnych partnerov a 22 % ich uviedlo 10 a viac. Pri ženách to bolo necelých 41 %, ktoré uviedli, že mali 0 až 1 sexuálneho partnera, 35,5 % uviedlo 2 až 4 partnerov, 16 % uviedlo 5 až 9 sexuálnych partnerov a takmer 8 % žien uviedlo 10 a viac sexuálnych partnerov.

Foto: Pexels

HPV aj hepatitída

Štúdia bola observačnou a tak neskúmala vysvetlenie spojenia vyššej pravdepodobnosti vzniku rakoviny a počtom sexuálnych partnerov. Naznačuje však, že spojovacím článkom môžu byť sexuálne prenosné choroby. Napríklad, ľudský papilomavírus (HPV) je zodpovedný za asi tretinu všetkých rakovín spôsobených infikovaním sa a prispieva k rozvoju rakoviny krčka maternice, rakovine penisu, ale aj k rakovine úst, krku či konečníka. Takisto chronická hepatitída B a C môže tiež zvyšovať riziko rakoviny pečene.

Samotní autori štúdie však prizvukujú a uznávajú viacero výhrad či obmedzení výskumu. Štúdia sa v prvom rade neozaoberala konkrétnymi typmi rakoviny, ktoré účastníci štúdie uvádzali. Pozoruhodné bolo tiež zistenie, že ľudia s vyšším počtom sexuálnych partnerov mali vyššiu tendenciu pozívať alkohol, fajčiť, no aj viac cvičiť.

Táto štúdia vyvoláva viac otázok ako odpovedí,“ povedela pre The Conversation čestná profesorka Fakulty verejného zdravotníctva Queenslandskej univerzity.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )