Foto: Profimedia

Kurt Cobain sa predávkovaný heroínom zastrelil 5. apríla 1994, teda pred 30 rokmi.

Neznesiteľné bolesti v žalúdku, nezvestný a odetý v hrubom čiernom kabáte uprostred horúceho dňa. Takto sa opisujú posledné hodiny v živote Kurta Cobaina, ktorý bol pre mnohých životným vzorom, no enormná sláva spojená s drogovou závislosťou spôsobili, že sa pridal do neslávne presláveného Klubu 27. To sa udialo pred 30. rokmi — 5. apríla 1994.

Jimi Hendrix, Janis Joplin, Amy Winehouse či samotný Kurt Cobain. Spomenuté mená nemuseli žiť v úplne rovnakej dobe, ani zažívať identické životné cesty, no na jednej križovatke sa aj tak všetci stretli a rozhodli sa pre jednu vec.

Klub 27 je pomenovanie pre skupinu ľudí z hudobného, filmového či umeleckého priemyslu, ktorí zomreli ešte hlboko pred dosiahnutím tridsiatych narodenín.

Foto: Flickr

Pripisuje sa tomu obrovský tlak verejnosti, problémy s drogami a alkoholom, rôzne zdravotné problémy, či takpovediac vyhorenie, z ktorého daní jedinci vidia len jednu cestu von. V roku 1994 sa do tohto klubu pridal aj spevák a líder kapely Nirvana.

Ako dieťa rád spieval Beatles a maľoval

Kurt Cobain sa narodil 20. februára 1967 necelých 180 kilometrov juhozápadne od Seattlu. Vyrastal v pochmúrnom prostredí drevárskych spoločností, no ani toto depresívne prostredie ho neodradilo od veselého detstva.

Ako na lídra Nirvany spomína portál People, Kurt bol šťastný chlapec, ktorý mal rád kreslenie, maľovanie a pospevovanie si melódií od The Beatles. Paradoxne, rodina Cobainovcov mala už v tom čase skúsenosti s depresiami a samovraždami, keďže obaja strýkovia Kurtovho otca sa zabili.

Náročné dospievanie

Cobainovci mali rozvody a závislosti pravdepodobne zakotvené v osude. Keď mal Kurt osem rokov, jeho rodičia šli od seba, čo v mladíkovi vyvolalo obrovskú vlnu odporu k obom z nich. Navyše, malý chlapec už v tej dobe užíval lieky na utlmenie hyperaktivity, ktoré boli na báze amfetamínu, uvádza sa v knihe Těžší jak nebe, Životopis Kurta Cobaina.

Aby toho nebolo málo, na potláčanie nechcených vedľajších účinkov dostával aj mierne sedatíva. Aj na základe tejto skutočnosti sa teda nemusí hľadať konkrétna príčina, prečo sa o pár rokov stal od drog závislý. V čase, kedy navštevoval strednú školu, bol outsiderom, ktorý nikde nezapadal. Výnimkou u neho nebolo fajčenie marihuany či bitky so spolužiakmi. Zároveň si v tej dobe prisvojil dve veci, ktoré vybudovali jeho imidž – nechal si narásť dlhé vlasy a chopil sa hry na gitaru.

Foto: Profimedia

Fetoval, ničil autá a spal pod mostom

Napriek tomu, že sa mu na strednej podarilo získať štátne štipendium, sa Kurt ako nenapraviteľný rebel rozhodol odísť zo školy len pár týždňov pred jej ukončením. Odišiel si žiť vlastný rockerský život do rodného mestečka Aberdeen, kde to však s ním šlo prudko dolu vodou.

Ako k jeho životu dodáva People, pracoval na polovičný úväzok ako školník, no popritom fetoval, pil alkohol a spával pod mostom. Jeho ďalšou aktivitou bolo aj nočné ničenie budov a áut.

Zachránil ho talent a príležitosť

Hoci to vyzeralo, že Kurt strávi svoj život ako kriminálnik, ktorý nebude schopný zaradiť sa do bežného života, osud mu nadelil mierne odlišnú cestu. V Aberdeene založil v roku 1987 spolu s kamarátom zo strednej školy, Kristom Novoselicom, spoločnú kapelu s názvom Nirvana.

Foto: Pixabay

Na neskoršiu otázku, prečo sa kapela plná punku a tvrdej muziky volá Nirvana, odpovedal Cobain jednoznačne: „Chceli sme niečo, čo bude pokojné, priateľské a milé, nie agresívne,“ cituje Kurtove prehlásenie portál Loudersound.

Nezžil sa s faktom, že Nevermind predal 10 miliónov

Kurt Cobain chcel byť podľa spovedí jeho priateľov vždy slávnym hudobníkom. Jeho zážitky a pravdepodobne nevyriešené otázky z detstva však podporili to, že so slávou prišla v jeho prípade aj nezlomná závislosť od drog.

Nirvana sa stala svetovým kultom v roku 1991, kedy vyšiel album Nevermind. Táto platňa sa dodnes opisuje ako prelomová vo svete hudby. Cobainova tvorba na čele s hymnou Smells Like Teen Spirit teda ovplyvnila a formovala ľudí v 90. rokoch, pričom niektorí sú oddanými fanúšikmi ich tvorby aj dnes.

Nespočetné pokusy o samovraždu

Píše sa rok 1992, z 25-ročného Cobaina je superhviezda pódií, je ženatý s hudobníčkou Courtney Love a album Nevermind zhadzuje z rebríčku hitparády Michaela Jacksona. Na jednej strane dokonalá predstava, keby sa však už o pár hodín na to nepokúsil Kurt o samovraždu predávkovaním, píše SME.

Foto: Profimedia

V nasledujúcich mesiacoch sa podobné scenáre opakovali. Snaha o vyskočenie z okna, predávkovanie či následných 20 hodín v kóme pre drogy, lieky a alkohol. Aj keď sa to verejnosti prezentovalo ako nešťastný incident, Kurt bol už v tom čase pripravený siahnuť si na život, keďže pri jednom z pokusov u neho našli aj list na rozlúčku.

Útek z liečebne, izolácia a strela do hlavy

V marci 1994 bol Cobain na koncertnom turné v Ríme, kde sa dostal do spomínanej kómy kombináciou heroínu a šampanského. Od tej doby začal mať podľa slov manželky neustále reči o smrti, kúpil si strelné zbrane a často sa zamykal v izbe.

Situácia sa vyostrila natoľko, že 27. marca 1994 nastúpil do liečebne pre závislých v Kalifornii. Dôvodom mala byť jeho ani nie dvojročná dcéra, ktorá pre Kurta znamenala nový zmysel života.

Zo zariadenia však utiekol už 36 hodín po hospitalizovaní. Nastúpil do lietadla do Seattlu a usadil sa v izbe nad garážou v jeho vidieckom dome. Štyri dni pred smrťou ho videli v okolí, ako počas horúceho dňa kráča v hrubom kabáte s veľmi chorým a nepríčetným výrazom. Vtedy ho zároveň manželka s jeho matkou vyhlásili za nezvestného.

Foto: Unsplash

V utorok 5. apríla 1994 sa Kurt zamkol v izbe naposledy. Ako tvrdia zdroje, červeným perom ešte napísal odkaz rodine aj fanúšikom. Spomínal neznesiteľné pálenie žalúdka, a tiež frázu z jednej piesne: „Je lepšie zhorieť, ako vyhasnúť.“

Aj keď jeho telo bolo nájdené až o dva dni neskôr, expertíza potvrdila, že Kurt si namieril guľovnicu do úst 5. apríla popoludní až podvečer. Predtým, než stlačil spúšť, si aplikoval smrteľnú dávku heroínu.

Už je v tom blbom klube aj on

„Teraz je preč a aj on sa pridal k tomu blbému klubu 27,“ povedala po smrti Cobainova matka. Keďže v dobe Kurtovej smrti ešte nebola rozbehnutá éra internetu či sociálnych sietí, ľudia sa o jeho samovražde dozvedali rôzne. Ako spomína People, viacerí sa chodili zrútení priamo k domu presvedčiť, že ho už neuvidia.

Kurt odišiel z tohto sveta veľmi skoro, no z jeho vyjadrení bolo možné vyčítať, že trápenie, depresie, závislosti a obrovské bolesti mu neumožnili pozbierať sa a dať svojmu životu nový zmysel.

Článok pôvodne vyšiel v roku 2022.

Uložiť článok

Najnovšie články