Foto: Twitter - @DonnaWongHK (reprofoto)

V Číne ide o bežnú prax, no na odpor ľudí zrejme nie sú zvyknutí.

V Šanghajskej Ikei sa v sobotu odohral zaujímavý incident, na ktorý nakupujúci len tak ľahko nezabudnú a svetu to pripomína, ako obrovskú moc má čínsky komunistický režim nad svojimi obyvateľmi. O prípade informuje BBC.

Veľmi nepríjemné nakupovanie zažili ľudia v Šanghajskej pobočke Ikei. V obrovskom obchode s nábytkom sa totiž vyskytol človek, ktorý bol v kontakte s pozitívnou osobou na ochorenie covid-19. Úrady sa preto rozhodli pobočku okamžite uzavrieť a izolovať, hoci sa v nej v tej chvíli nachádzali desiatky nakupujúcich.

Prísne lockdowny

Čína je totiž známa svojou nulovou toleranciou na covid a ako jedna z mála krajín stále presadzuje lockdowny, ktoré sú navyše častokrát extrémne prísne až nehumánne. Bežne sa stáva, že nič netušiaci ľudia zrazu zostanú zamknutí na niekoľko dní v obchodoch, reštauráciách či fitness centrách.

Ako ukazujú videá z miesta incidentu, zamestnanci sa snažili nakupujúcich udržať vo vnútri, no dav ich napokon premohol a dvere vyvalil. To, či im za takéto nerešpektovanie opatrení hrozí nejaký trest, nie je známe.