Pixabay

Aljašských predátorov môže čoskoro čakať veľmi temné obdobie.

Medveďom a vlkom na Aljaške možno čoskoro skončia pokojné dni. Aj keď ani teraz nemajú úplne od lovcov pokoj, predsa existujú zákony, ktoré obmedzujú spôsoby poľovania na ne. To sa však môže zmeniť. Republikáni sa totiž snažia zvrátiť nariadenie, ktoré zakazuje extrémne metódy lovu. To pre týchto dravcov nie je dobrá správa a to najmä v kombinácii s tým, že nová administratíva v Bielom dome už po jej krátkom úradovaní, začína vytvárať celkom zlú mienku ohľadom jej prístupu k ochrane životného prostredia.

Aj teraz je možno loviť medvede či vlky, ale klasickým štýlom. Nariadenie, ktoré ale chcú republikáni zmeniť hovorí o love, ktorý môžeme pokladať minimálne za nehumánny. Federálny zákon prijatý minulý rok v septembri začal chrániť predátori na rozlohe 30,7 miliónov hektárov Aljašky. Ten zakázal chytanie do pascí a ich nastraženie, taktiež zakázal poľovanie z helikoptér a lietadiel, pri ktorých bolo možné pokryť veľké množstvo územia a v priebehu krátkeho času zastreliť aj niekoľko desiatok jedincov. Ďalej zakazuje používanie návnad alebo používanie plynových granátov, ktoré lovci hádzali do brlohov, aby odtiaľ medveďa vydurili a následne ho ľahko zastrelili. Takisto nebol problém zabíjať aj matky s mláďatami.

Pixabay

To všetko sa minuloročným zákonom zakázalo, no zjavne tento zákon mnohým republikánom leží v žalúdku. Argumentujú tým, že tieto spôsoby lovu sú nevyhnutné kvôli tomu, aby sa chránili populácie losov a severoamerických sobov, ktoré sú obľúbenou trofejou mnohých rekreačných lovcov. Po minulom týždňovom hlasovaní vrátil kongres zákon na ďalšie prerokovanie.

Pixabay

Podľa mnohých ochranárov sú však predátori dôležitou súčasťou ekosystému a poskytujú základnú službu prírode tým, že odstraňujú zdochliny či likvidujú zranené a choré zvieratá. Masívnym lovom predátorov tak môže v prírode nastať nerovnováha.

Na druhej strane je lov významným spôsobom obživy mnohých obyvateľov Aljašky. Okrem toho podporuje aj cestovný ruch a prináša tak významný príliv financií do ekonomiky štátu.

Pixabay

Uvidíme teda, ako sa senát, v ktorom majú republikáni väčšinu, k tomuto návrhu postaví. Tiež potom bude záležať na tom, aký postoj k tomu zaujme aj samotný prezident. V každom prípade, aljašskí predátori to majú v súčasnosti nahnuté a môžu len dúfať, že zvíťazí racionálny prístup politikov, ktorí opäť nepovolia intenzívne a najmä kruté formy lovu.

Pozri aj: Tieto fotografie zachytávajú nedotknutú krásu, ktorú môžete vidieť len na Aljaške

interez.sk (mmm), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články