allday.com

Matej Mensatoris / / Svet
Aljaška je síce najväčším štátom USA, no aj napriek tomu má najmenšiu hustotu zaľudnenia. Extrémne klimatické podmienky a zložitý terén vytvárajú z Aljašky miesto,...

Aljaška je síce najväčším štátom USA, no aj napriek tomu má najmenšiu hustotu zaľudnenia. Extrémne klimatické podmienky a zložitý terén vytvárajú z Aljašky miesto, ktoré je v mnohých oblastiach jedinečné. Mnohé oblasti sú prakticky ľuďmi nedotknuté, čo vytvára výborné predpoklady na to, aby návštevník mohol vzhliadnuť skutočne panenskú prírodu. Pozrite sa teraz na výber z toho najlepšieho, čo sa dá na Aljaške vidieť, či čo všetko môže návštevník toho 49. štátu USA zažiť. Veríme, že v horúcich letných dňoch padne dobre aspoň takéto pomyselné schladenie pomocou krásy tejto krajiny, kde po väčšinu roka vládne zima, sneh a ľad. 

Pozorovanie veľrýb 

sobervacations.com
sobervacations.com

Na pozorovanie veľrýb – keporkakov, niet ideálnejšieho miesta ako je Aljaška. Ich lov je zakázaný, a ak máte šťastie môžete vidieť, ako sa tieto 40-tonové morské cicavce hádžu do vĺn. Najlepšia oblasť na pozorovanie veľrýb je Tonganský národný park.

Jazda na kajaku v ľadovom tuneli 

mtsobek.com
mtsobek.com

Najlepšou voľbou pre nezabudnuteľnú plavbu na Aljaške je plavba pri ľadovci Valdez. Preplav cez ľadový tunel patrí k najkrajším zážitkom každého kajakára.

Hydroplán

carlinair.com
carlinair.com

Na prepravu po členitom teréne Aljašky najlepšie poslúži hydroplán. Ten je tu veľmi populárnym dopravným prostriedkom a zahliadnuť ho nie je nič neobvyklé.

Lov lososov

alaskaconservation.org
alaskaconservation.org

Tie najlepšie lososy, na akých si môžete pochutnať, sa vylovia v Bristolskom zálive na juhovýchode Aljašky.

Záliv Glacier

imgur.com
imgur.com

Tento záliv je považovaný za najkrajší na Aljaške. Krištáľovo čistá ľadová voda odráža na svojej hladine masívnu panorámu okolitých štítov.

Bicyklovanie sa na zamrznutom jazere

pinimg.com
pinimg.com

V Iditarod Trail na Aljaške je možné vyskúšať si aj takúto atrakciu. Samozrejme, jazero musí byť dostatočne zamrznuté, čo však väčšinou nebýva problém.

Ľadová jaskyňa

thousandwonders.net
thousandwonders.net

Modrá ľadová jaskyňa, nachádzajúca sa v Mendenhallskom ľadovci pri meste Juneau, je podľa mnohých návštevníkov fascinujúca a prenádherná a podľa fotografií odtiaľ môžeme s týmto názorom len súhlasiť.

Ľadové medvede

cornerofthecabinet.files.wordpress.com
cornerofthecabinet.files.wordpress.com

V meste Kaktovik môžete navštíviť aj „útulok“ pre polárne medvede.

Ruth Glacier

alaska.org
alaska.org

Ruth Glacier je obrovský ľadovec tiahnuci sa niekoľko kilometrov pod horou Denali, známou tiež pod starým názvom Mount Mc Kinley, ktorá je najvyššou horou Severnej Ameriky. Ľadovec má rozmery niekoľko kilometrov na dĺžku a hrúbka ľadu dosahuje úctyhodných  1,2 kilometra. Ľadovec je stále v pohybe, hýbe sa rýchlosťou až jeden meter za deň.

Tradiční Eskimáci

iacpublishinglabs.com
iacpublishinglabs.com

Ak by ste chceli niekedy vidieť Eskimákov v ich prirodzenom prostredí, Aljaška je na to ideálna.

Psie záprahy

volusion.com
volusion.com

Aljaška je preslávená svojimi psími záprahmi. V minulosti to bol najlepší možný spôsob dopravy, a aj dnes je u mnohých obyvateľov Aljašky obľúbeným dopravným prostriedkom práve psí záprah, na ktorý nedajú dopustiť.

zdroj: interez.sk (Matej Mensatoris), allday.com

Reklama
Komentovať (0)