Foto: Wikipédia/Dominik Roth photography

Je len málo podnikov, ktoré sa na trhu udržia niekoľko storočí.

V prípade Mincovne Kremnica je to už takmer celých 700 rokov, odkedy začala raziť prvé mince a jej produkty patria z viacerých hľadísk ku svetovej špičke. Dokonalý súlad kvality produkcie, jej premyslené portfólio, ten najpovolanejší personál a najnovšie technológie, sú zjavne tým jasným kľúčom ku sláve.

„Kremnická mincovňa je jedným z najstarších nepretržite vyrábajúcich podnikov na svete. Jej príbeh sa začal odvíjať 17. novembra 1328, keď uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou povýšil Kremnicu z osady, ktorá vyrástla okolo bohatých nálezísk zlata, na slobodné kráľovské mesto, zároveň jej pridelil privilégium na prevádzkovanie mincovne.

Mince, ktoré sa tu začali raziť zo zlata rýdzosti 23 karátov a 9 grénov, vznikli podľa vzoru mincí z Florencie a spočiatku sa im hovorilo florény,“ píše sa na oficiálnom webe mincovne. Práve sochu kráľa Karola Róberta Kremničania spolu s pamätnou tabuľou Európskeho dedičstva v túto sobotu slávnostne odhalili.


Sedem storočí tvrdej práce si vyžiadalo množstvo technologických zmien a ani prechod jednotlivými politickými obdobiami nebol jednoduchý. Budovy prešli rekonštrukciami, pribúdali nové stroje aj talenty, ktoré ich obsluhovali. Ak si si myslel, že dnes sa tu už razia len pamätné mince, vôbec to tak nie je. Primárne Mincovňa Kremnica produkuje obehové mince, teda tie, ktoré ti štrngajú v peňaženke každý deň. Ďalej sú to odznaky, vyznamenania, primátorské reťaze, medaily, plakety, žetóny, služobné a rozlišovacie označenia a nechýba ani zákazková výroba či najnovšie teflonovanie, a výroba kontrolných známok na alkohol či tabakové výrobky.

„Kremnická mincovňa je v súčasnosti jedným z približne osemdesiatich podnikov svojho druhu na celom svete, je stelesnením symbiózy minulosti a prítomnosti, mesta a podniku. Je výrobným podnikom a zároveň stánkom kultúry a umenia, symbolom štátnej zvrchovanosti. Povinnosť nadväzovať na minulosť a rozvíjať úroveň vývoja vari najlepšie vyjadruje text medaily, vydanej pri príležitosti otvorenie novej raziarne mincí: Slávne dedičstvo vám zachovám a zvelebím.“ Toto miesto by si si rozhodne nemal nechať ujsť, no ak sa tam tak skoro neplánuješ vybrať, malou ochutnávkou ti môže byť aspoň virtuálna prehliadka, ktorú nájdeš TU.



Mincovne Kremnica sme sa nezabudli opýtať na novinky. Odpovedala nám hovorkyňa Eva Kretíková: „Čo sa týka noviniek, tak tento rok sme hneď v januári v spolupráci s Národnou bankou Slovenska priniesli 25 eurovú mincu k 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky, ktorá je vlastne aj prvou mincou s 25 eurovým nominálom na Slovensku. Momentálne máme vyrazené a aj v predaji súbory euromincí XXIII.

Zimné olympijské hry Pjongčang 2018. Zaujímavosťou bude medaila, ktorú chystáme k okrúhlemu 690 výročiu Mincovne Kremnica, ktorá by mala mať emisiu v októbri 2018. Rovnako k 100. výročiu vzniku ČSR pripravujeme v septembri tohto roku Súbor euromincí a českých korún, ktorý vydávame v spolupráci s Českou Mincovňou, kde okrem slovenských euromincí bude obsahovať aj české koruny. “ Našej veľkolepej mincovni prajeme ešte prinajmenšom ďalších sedem úspešných storočí.

Pozri aj: Ako by vyzerali české euromince? Takto by to dopadlo, keby sa v Česku začalo platiť eurom

startitup.skmint.sk
Uložiť článok

Najnovšie články