Foto: Ilustračné

Kokosové ostrovy sú extrémne znečistené plastovým odpadom.

Kokosové ostrovy ležia uprostred Indického oceánu. Tvoria ich maličké atolové a koralové ostrovčeky na ktorých žije len niekoľko stoviek ľudí. Najbližšia veľká pevnina sa nachádza tisícky kilometrov ďaleko. Znie to ako prekrásny exotický raj. V skutočnosti je však všetko inak. Kokosové ostrovy pokrýva 238 ton plastového odpadu, uvádzajú austrálsky vedci vo svojom novom výskume. 

Odľahlé austrálske súostrovie v Indickom oceáne je podľa odhadov zamorené 414 miliónmi kusov plastového odpadu. Znečistenie Kokosových ostrovov predstavuje 238 ton plastového odpadu, uvádza sa v novej štúdii, zverejnenej vo štvrtok vo vedeckom časopise Scientific Reports.

Foto: PalawanOz [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Súostrovie je austrálskym externým územím a nachádza sa približne 3000 kilometrov od severozápadného pobrežia Austrálie. Podľa sčítania z roku 2016 majú ostrovy iba 550 obyvateľov, uvádza tlačová agentúra DPA. „Znečistenie plastovým odpadom je dnes v našich oceánoch všadeprítomné a odľahlé ostrovy sú ideálnym miestom na získanie objektívneho obrazu o množstve plastov, ktoré cirkulujú po planéte,“ uviedla vedúca výskumného tímu Jennifer Laversová z Tasmánskej univerzity (UTAS).

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa El Universo (@eluniversocom),

Výskumníci zistili, že tamojší odpad zväčša tvoria predmety jednorazovej spotreby ako vrchnáky od fliaš, slamky na pitie, ako aj veľké množstvo topánok a plážových šľapiek. Konzervatívny odhad 238 ton bol odvodený zo vzoriek zachytených v hĺbke iba desať centimetrov, upozorňujú vedci. Laversová v roku 2017 zistila, že najvyššiu hustotu plastových odpadkov na svete má odľahlý neobývaný ostrov Henderson v južnej časti Tichého oceánu. Celkový objem plastového odpadu na Kokosových ostrovoch však prevyšuje 17 ton, respektíve 38 miliónov kusov plastových odpadkov na ostrove Henderson.

Spoluautorka štúdie Annett Fingerová z Victorijskej univerzity (VU) doplnila, že globálna produkcia plastov sa stále zvyšuje. „Len v roku 2010 sa dostalo do oceánov odhadom 12,7 milióna ton plastového odpadu. Zhruba 40 percent plastov sa dostáva do prírodného prostredia v tom istom roku, ako sú vyrobené,“ uviedla. Celkovo sa vo svetovom oceáne nachádza 5,25 bilióna kusov plastových odpadkov, tvrdí Fingerová. „Jediným schodným riešením je zníženie produkcie a spotreby plastov a zároveň zlepšenie narábania s týmto odpadom. Len tak dosiahneme, aby sa tento materiál nedostával do našich oceánov,“ upozornila Fingerová.

Uložiť článok

Najnovšie články