foto: Wikimedia

Kodaň, hlavné mesto Dánska, má naozaj čo ponúknuť.

Ak vás fascinuje škandinávska architektúra, škandinávsky dizajn či severská kultúra, Kodaň je mestom, ktoré jednoducho musíte vidieť. Je totiž akousi pomyselnou vstupnou bránou do severských krajín a získa si vás nádhernými vodnými kanálmi, jedinečnou architektúrou či pôsobivými historickými pamiatkami. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Kodaň bola už dlhšie jedným z mojich “hlavných” cestovateľských snov. A keďže sny sa majú plniť, rozhodla som sa ju na pár dní navštíviť. Čo je na nej skvelé je aj to, že na to, aby ste si stihli pozrieť všetky jej “hlavné” pamiatky, vám postačí jediný víkend.

Tieto miesta v Kodani určite nevynechajte.

Nyhavn

Každé mesto, ktoré je vyhľadávané desaťtisícami turistov z celého sveta, má nejaký ústredný bod, ktorý je najslávnejší, najviac fotografovaný a pre dané miesto najcharakteristickejší. Pre Kodaň je to práve zrekonštruovaný starý prístav Nyhavn, ktorý ste už pravdepodobne videli na desiatkach či možno stovkách fotografií.

Tento pôsobivý vodný kanál, ktorý je lemovaný charakteristickými farebnými domčekmi, je síce veľmi frekventovaným miestom, no ani napriek tomu nestráca svoje čaro. Nájdete tu množstvo reštaurácií, barov či kaviarní s tou pravou “hygge” atmosférou. Za zmienku stoja domy č. 20, 67 a 18 – v nich totiž kedysi žil a tvoril svetoznámy Hans Christian Andersen.

Foto: Henrieta Balázsová

Malá morská víla

Spolovice ryba, spolovice žena – presne tak vyzerá jeden z hlavných symbolov Kodane. Je ním socha, ktorá predstavuje postavu z rovnomennej rozprávky vyššie spomínaného Hansa Christiana Andersena. Malá morská víla je umiestnená v kodanskom prístave a žiaľ, jej osud (nielen ten literárny) je veľmi ťažký.

Čakanie na lásku, ktorá sa však nikdy nenaplní, sa jej totiž miestni vandali pokúsili skrátiť už niekoľkokrát. Zopárkrát už bola pokreslená fixkami, niekoľkokrát jej bola odstránená ruka, raz jej zmizla celá hlava a raz bola dokonca aktivistami celá premaľovaná na ružovo.

Aby toho nebolo málo, socha malej morskej víly sa nachádza na prvých priečkach nelichotivých rebríčkov, ktoré vyjadrujú, z ktorých svetoznámych atrakcií boli turisti najviac sklamaní. “Problémom” je, že mnohí si myslia, že ide o megalomanskú sochu, malá morská víla má však len 125 centimetrov a nebyť davu turistov, ktorý je neustále pred ňou, bola by naozaj nenápadná. To bolo však zámerom – jej rozmery totiž majú podčiarkovať jej krehkosť.

Foto: Henrieta Balázsová

Strøget

Strøget je nákupnou ulicou, ktorou by ste sa v Kodani mali prejsť aj vtedy, keď nákupy nepatria práve k vašim najobľúbenejším činnostiam. Ide totiž o jednu z najdlhších peších nákupných ulíc v Európe (podľa niektorých zdrojov dokonca o najdlhšiu).

Výhradne pre chodcov slúži už od roku 1962 a aj keď jej dominantou sú tie najluxusnejšie butiky, nájdete na nej aj obchody populárnych (a cenovo dostupnejších) značiek či množstvo reštaurácií a kaviarní.

Foto: Henrieta Balázsová

Frederikov kostol (Frederiks Kirke)

Z nákupnej ulice Strøget sa veľmi rýchlo dostanete k Frederikovmu kostolu. Je veľmi pravdepodobné, že keď naň po prvýkrát upriete pohľad, nadobudnete pocit, že ste sa ocitli vo Vatikáne. Nie je to náhoda, predpokladá sa totiž, že tento rokokový kostol bol postavený práve podľa vzoru baziliky sv. Petra vo Vatikáne.

Foto: Henrieta Balázsová

Kupola kostola má rozpätie neuveriteľných 31 metrov, vďaka čomu má Frederikov kostol najväčšiu kupolu v celej Škandinávii. Tú podopiera antické stĺporadie pozostávajúce z 12 stĺpov. Zaujímavosťou je tiež to, že napriek tomu, že stavba sa začala stavať ešte v roku 1749, dokončená bola až v roku 1894. Dlhé obdobie medzi týmito rokmi bola len rozostavanou ruinou, o ktorú sa nikto nezaujímal. Napokon sa jej “ujala” cirkev a jej stavbu dokončila.

Foto: Henrieta Balázsová

Rundetaarn

Ďalšia ikona Kodane, ktorá určite stojí za pozornosť. Táto budova zo 17. storočia pôvodne slúžila ako astronomické observatórium, v ktorom pôsobil sveznámy astronóm Tycho Brahe. Na najvyššom poschodí veže si stále môžete pozrieť jeho observatórium a  naskytne sa vám taktiež nádherný panaromatický výhľad na celú Kodaň.

Mimoriadne zaujímavým je však spôsob, ako sa na toto najvyššie poschodie dostanete. Jedným z dôvodov, prečo je táto 42 metrov vysoká veža tak vyhľadávaná turistami je totiž to, že okrem krátkeho točitého schodiska na jej samom vrchu v nej nenájdete ani jediný schod. Na jej vrchol sa dostanete pozvoľným stúpaním po točitých chodbách, ktoré sú jedným z najfotogenickejších miest v Kodani. Vstupné je veľmi prijateľné, vyjde vás na cca 3,50 EUR.

Foto: Henrieta Balázsová

Kráľovská knižnica

Kráľovská knižnica je miestom, ktoré vás zaujme nielen zvonka, ale aj zvnútra. Pozostáva totiž z dvoch častí – z historickej budovy a z kontrastnej presklenej, modernej stavby, ktorá dostala názov “Black Diamond”.

Každému knihomoľovi, milovníkovi architektúry ale i fotografovi odporúčam túto jedinečné stavbu navšíviť. Vstup je zdarma a po tom, ako vyjdete na jej najvyššie poschodie, sa vám naskytne naozaj dychberúci pohľad, ktorý stojí za to.

Foto: Henrieta Balázsová

Navyše, ak sa vám toto miesto podarí navštíviť do 21. marca 2020, môžete si vychutnať unikátnu exhibíciu umelkyne Mariny Abramović, ktorá vdýchla oblasti “performance art” nový život. Projekt, s ktorým hosťuje v dánskej kráľovskej knižnici nesie názov “Method for Treasures“ a vďaka nemu precítite literárny zážitok tak, ako nikdy predtým.

Freetown Christiania

A na záver niečo pre odvážnejších alebo rovnako aj pre tých, ktorí majú radi “dobrodružnejšie výpravy”. Počuli ste už o slobodnom meste Christiania? Je to časť Kodane, ktorú možno označiť za mesto v meste alebo dokonca za štát v štáte. O čo vlastne ide?

Christiania sa od roku 1971 považuje za autonómnu oblasť. Má vlastnú vlajku, hymnu, vlastné zákony i vlastnú menu (løn). Jej rozloha je približne 34 hektárov a má približne 850 obyvateľov. Christiania sa teda považuje (resp. samú seba považuje) za samostatný mikronárod, ktorý dokonca ani nie je členským štátom Európskej únie.

Foto: Henrieta Balázsová

Pre niekoho centrum voľnomyšlienkarstva, pre iných hlavné centrum pop kultúry, pre ďalšieho zvláštne miesto, ktoré by radšej obišiel. Pravdou je, že regule Európskej únie spravili svoje a Christiania už dnes nie je tým, čím bývala kedysi. Vláda tu v roku 2004 zrušila toleranciu voľného predaja ľahkých drog, no ak sa ju kvôli unikátnemu street-art umeniu predsa len rozhodnete navštíviť, okamžite uvidíte (a ucítite), že skutočnosť vyzerá inak.

Oficiálne sú totiž v Christianii predaj a konzumácia drog zakázané, no napriek tomu každý vie, že políciou sú na tomto území stále tolerované. Napriek tomu, že tento systém má mnohých odporcov, evidentne funguje a má aj svoje mnohé výhody.

Foto: Henrieta Balázsová

Čo sa takisto oplatí v Kodani vidieť

Ak si Kodaň obľúbite (ja som sa do nej absolútne zamilovala) a rozhodnete sa zotrvať dlhšie ako jeden víkend, možností, čo vidieť, máte naozaj neuveriteľne veľa. Z tých najzaujímavejších sú to napríklad:

Palác Christiansborg. Pôsobivý palácový komplex, pri ktorého návšteve budete mať pocit, že ste sa ocitli v rozprávke.

Záhrady Tivoli. Sú miestom, ktoré je hlavným dôvodom návštevy mnohých turistov. Dajte si však pozor na to, že záhrady sa otvárajú len sezónne – otvorené sú 4x do roka, vždy na isté obdobie. Ak ich chcete navštíviť, zavítajte pred plánovaním svojej cesty na ich stránku a všetko si zistite (rada od človeka, ktorý sa poučil na vlastnej chybe 😀 ).

Zámok Rosenborg. Ďalšie krásne miesto, v ktorom okrem mnohého iného nájdete aj najstaršie kráľovské záhrady na svete.

Múzeum dizajnu. Ak škandinávsky dizajn milujete, na jeho návštevu si určite vyčleňte aspoň 4 hodiny. Vstup vás vyjde cca na 15 EUR na osobu, no ak máte menej ako 26 rokov, máte ho zdarma.

Foto: Henrieta Balázsová

Pivovar Carlsberg. Tentokrát niečo pre milovníkov piva. Ak máte radi práve túto značku, návšteva pivovaru, odkiaľ tento zlatý mok pochádza, pre vás bude určite zážitkom.

Christianshavn. Cez tento prístav budete prechádzať, ak sa rozhodnete navštíviť vyššie spomínanú Christianiu. Je oveľa menej známy a tým pádom aj oveľa menej navštevovaný ako Nyhavn. Niektorí ľudia dokonca hovoria, že je tiež krajší – s tým síce ja osobne nesúhlasím, ale samozrejme je to vec vkusu.

Ulica Olufsvej. Taktiež menej známe a veľmi pokojné, no zato mimoriadne fotogenické miesto, kde nájdete zástavbu nádherných, farebných domčekov.

TIP: Ak budete v Kodani, odporúčam vám rovno navštíviť aj švédske Malmö. Z centrálnej vlakovej stanice v Kodani sa sem pohodlne dostanete vlakom za necelých 40 minút. Spiatočná cestá vás síce vyjde na cca 30 EUR, no ľutovať určite nebudete. Čo vám odporúčam, je v Malmö nevystúpiť na hlavnej vlakovej stanici, ale o zastávku skôr – na Triangeln Train Station. Ide o architektonický skvost, ktorý sa naozaj oplatí vidieť.

Foto: Henrieta Balázsová

Ako sa do Kodane dostať?

Ak ste po týchto tipoch nadobudli pocit, že Kodaň jednoducho musíte vidieť, pravdepodobne vám napadla otázka: Ako sa do Kodane dostať?

Najpohodlnejšie a najrýchlejšie je to samozrejme lietadlom. Odviezť sa sem môžete aj z Bratislavy či z Viedne, no letenky vás vyjdú najlacnejšie z Budapešti. Do Kodane sa z nej dostanete za necelé 2 hodiny a ceny leteniek bývajú naozaj veľmi priaznivé. Sledovať ich môžete tu.

Ak vás Škandinávia chytí za srdce a rozhodnete sa vidieť z nej čo najväčší kus, skúste sa pozrieť aj po letenkách do švédskeho Štokholmu či Göteborgu, nórskeho Osla či Bergenu alebo fínskych Helsínk.

Škandinávia jednoducho má čo ponúknuť každému – od milovníkov prekrásnej prírody, cez fotografov či milovníkov dobrého jedla, až po nadšencov architektúry a dizajnu.

Pozri aj: Öresund: Najdlhší kombinovaný most v Európe, ktorý spája Dánsko a Švédsko. Na jeho koniec len veľmi ťažko dovidíte

Uložiť článok

Najnovšie články