Foto: Unsplash

Odborníci tento krok privítali, no zároveň upozornili, že záväzky je potrebné splniť, nakoľko predchádzajúca dohoda z roku 2014 „vôbec nedokázala spomaliť odlesňovanie“.

Viac ako stovka štátov sľúbi ukončenie odlesňovania do roku 2030. Ako uviedol spravodajský portál BBC, medzi signatármi bude v utorok i Brazília, kde boli vyrúbané rozsiahle oblasti amazonského dažďového pralesa.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prvá veľká dohoda dosiahnutá v rámci aktuálnej klimatickej konferencie v škótskom Glasgowe (COP26), ktorá sa začala v nedeľu, bude zahŕňať i záväzok v podobe takmer 14 miliárd libier (asi 16,5 miliardy eur) z verejných a súkromných prostriedkov.

Foto: Unsplash

Záväzky je aj potrebné plniť

Odborníci tento krok privítali, no zároveň upozornili, že záväzky je potrebné splniť, nakoľko predchádzajúca dohoda z roku 2014 „vôbec nedokázala spomaliť odlesňovanie“. Výrub stromov prispieva ku zmene klímy, pretože zmenšuje lesy, ktoré absorbujú obrovské množstvo oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie.

V štátoch, ktoré avizovali, že podporia túto dohodu, vrátane Kanady, Brazílie, Ruska, Číny, Indonézie a Konžskej demokratickej republiky, sa nachádza približne 85 % svetových lesov.

Foto: Unsplash

Časť financií poputuje do rozvojových krajín na obnovu poškodenej pôdy, boj proti lesným požiarom a podporu domorodých komunít. Vlády 28 krajín sa tiež zaviažu odstrániť odlesňovanie súvisiace s celosvetovým obchodom s potravinami a inými poľnohospodárskymi produktmi, ako je palmový olej, sója a kakao. Tieto odvetvia spôsobujú zmenšovanie lesov vyrubovaním stromov, aby sa vytvoril priestor pre pasenie zvierat alebo pestovanie plodín.

Viac ako 30 najväčších svetových spoločností sa zároveň zaviaže ukončiť investície do aktivít spojených s odlesňovaním. Vytvorí sa tiež fond vo výške 1,1 miliardy libier (1,3 miliardy eur) na ochranu druhého najväčšieho tropického dažďového pralesa na svete – v povodí rieky Kongo.

Uložiť článok

Najnovšie články