Hladomor môže pripraviť o život polovicu obyvateľstva krajiny.

Ak sa situácia nezmení, ocitne sa Jemen na pokraji najhoršieho hladomoru za posledných 100 rokov. Na hranici života a smrti sa bude kolísať až 13 miliónov ľudských životov. Situácia v krajine je hranične kritická a vyžaduje si okamžitú pozornosť celého sveta. Vojna v Jemene je pritom označovaná za aktuálne najdôležitejší a súčasne aj najviac ignorovaný vojenský konflikt vo svete, ktorý sa z geopolitického súboja mocností Blízkeho východu premenil na „vojnu proti deťom“.

Jemen leží na juhozápade Arabského polostrova a ako samostatný štát vo svete, po zjednotení Severného a Južného Jemenu, figuruje od roku 1990. Z juhu krajinu obmýva Adenský záliv, zo západu už Červené more. Jemen má tak ležiac pri vstupe do Červeného mora a následne i Suezského prieplavu vynikajúcu strategickú polohu. Práve preto tu v 19. storočí Briti vytvorili jednu zo svojich významných kolónií. Kto ovláda jemenský prístav Aden, ovláda aj spojenie medzi Indickým oceánom a Červeným morom. Možno i preto sa stal v 21. storočí Jemen obeťou geopolitickej vojny mocností Blízkeho východu.

Foto: Wikimedia

Vojna v Jemene

Jemen sa od svojho vzniku v roku 1990 potýkal s množstvom problémom. Potom prišiel rok 2010 a obdobie, ktoré nazývame Arabská jar. Vlna protestov, nepokojov a revolúcií neobišla ani Jemen. Vtedajší prezident Alí Abdalláh Sálih nakoniec rezignoval a moc predal do rúk viceprezidenta. Začali rozhovory o novej ústave, ktorá mala konflikt umierniť. Blízkovýchodný Jemen sa však v roku 2015 dostal do krvavej občianskej vojny po tom, ako húsijskí povstalci podporovaní Iránom obsadili väčšinu územia krajiny vrátane hlavného mesta Saná. Vojenská koalícia pod velením Saudskej Arábie proti nim od tohto momentu bojuje s podporou medzinárodne uznanej jemenskej vlády.


Tisícky civilistov obklopených mínovými poľami, záplavou mínometných granátov a leteckými útokmi. Výsledkom tejto humanitárnej katastrofy je bilancia najmenej 10.000 mŕtvych civilistov a niekoľko miliónov vnútorne vysídlených. Obyvatelia Jemenu sa ocitli vo viac menej mocenskom boji Saudskej Arábie a Iránu. Humanitárna pomoc nestačí, v minulosti bola dokonca blokovaná. V krajine nefunguje de facto nič a Jemen sa vo svetovom rebríčku HDP na jedného obyvateľa nachádza na 222 mieste.

Najväčší hladomor za posledných 100 rokov

Jemen bude čeliť najhoršiemu hladomoru za uplynulých 100 rokov, ak sa neskončia letecké útoky vojenskej koalície pod velením Saudskej Arábie. Ak bude konflikt pokračovať, hladomor by mohol zachvátiť túto krajinu už v nasledujúcich troch mesiacoch a na pokraji smrti sa ocitne 12-13 miliónov ľudí. Varovala pred tým Lise Grandeová, humanitárna koordinátorka OSN pre Jemen, ktorá pre stanicu BBC uviedla: „Mnohí z nás považovali za nepredstaviteľné, aby sme boli ešte v 21. storočí svedkami hladomorov, aké boli v Etiópii, Bengálsku alebo v častiach Sovietskeho zväzu. Súčasná realita je však taká, že v Jemene sa deje presne to isté.


Niet pochýb, že by sme sa mali hanbiť, a každé ráno, keď sa prebudíme, by sme mali robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli tamojším trpiacim ľuďom ukončiť tento konflikt,“ zdôraznila v nedeľu Grandeová. Humanitárna organizácia Save the Children v septembri varovala, že boje v Jemene sa menia na „vojnu proti deťom“, z ktorých tisíce utržujú počas útokov závažné zranenia, uvádza denník The Guardian. Šéfka tejto organizácie Helle Thorningová-Schmidtová počas svojej návštevy Jemenu vyhlásila, že stúpa počet útokov na školy a nemocnice, pričom zdravotníci nie sú schopní zvládať obrovské množstvo zranených. Medzitým sa zrútila mena krajiny a v septembri sa zdvojnásobili ceny potravín, čo ešte zvýšilo riziko hladomoru.

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články