Foto: Wiki/ Pixabay

Svet, v ktorom neexistujú peniaze sa zdá nereálnym. Táto žena v ňom aj napriek tomu žila.

Dokážete si predstaviť život bez peňazí? Táto žena áno. Pre niektorých je blázon, iní ju vnímajú ako veľkú inšpiráciu. Heidemarie Schwermer vôbec neplatila a nežilo sa jej až tak zle.

Svet bez peňazí v očiach Heidemarie nebol utópiou. Svojím zvláštnym správaním sa pokúšala vzkriesiť základné hodnoty v spoločnosti, na ktoré sa pod mocou peňazí často zabúda. Podľa nej tieto „papiere a kovy“ celkom ovládli ľudí. Dnes už zosnulá žena len pred niekoľkými rokmi vo veľkom ovplyvnila mnohých ľudí a komunity. Počiatočný experiment zbavovania sa materiálnych vecí prerástol do životného štýlu.

V prázdnom byte tancovala od radosti

Zdá sa, že na takúto myšlienku mohol prísť len veľmi nestály človek. Heidemarie však bola inteligentná žena, pracovala ako psychoterapeutka a učiteľka. Napokon dospela k rozhodnutiu úplnej zmeny v živote. Všetkých vecí vo svojom byte sa zbavila až bol celkom prázdny. O tomto momente sama tvrdila ako o prvom kroku k slobode. V prázdnom byte sa tešila a tancovala od radosti. Následne prišla realita. Ako sa uživiť bez peňazí?

Wikimedia

V čase, keď sa o nej čoraz viac dozvedali médiá, mala už 68 rokov. Svoj experiment započala v dôchodkovom veku po tom, ako vychovala dve deti a chcela v živote okúsiť niečo viac. Jednoducho sa zbalila a odišla. Miesto pod mostom či na ulici nepozná. Podľa nej je kľúčom ku šťastiu a k spokojnému životu zdieľanie. Ľudia by si mali pomáhať a práve touto cestou by potreba peňazí napokon zo sveta úplne vymizla. Predpokladom sú však skutočne otvorené mysle a ochota dávať a naopak prijímať.

Za upratovanie obchodu napríklad dostala tašku plnú jedla, ktoré by predávajúci čoskoro kvôli termínu spotreby vyhodil. Často išlo o dobré potraviny, z ktorých Heidemarie vyžila ešte ďalší týždeň. Za rôzne lekcie či pomoc si ju ľudia pozývali domov, práve takto nachádzala miesta, kde mohla prespať. Nadviazala s nimi priateľstvo či blízky vzťah založený na vzájomnej pomoci, a tak precestovala rôzne krajiny.

Daniel Mazza

Experiment bez peňazí skúšali viacerí

V dokumente s názvom Living without money sa režisérka Line Halvorsen pokúšala zobraziť Heidemarie ako jednoduchú ženu s jediným cieľom – urobiť život jednoduchším. To, ako vyzerá súčasný svet sa jej totiž nepáči. Chce pre ľudí jednoduchší život a aspoň donútiť ich zamyslieť sa nad základnými hodnotami, ktoré niekde po ceste za čoraz väčším ziskom stratili. Všetko, čo získa, zdieľa s ďalšími komunitami, vlastní asi tri páry topánok a do daru dostáva aj oblečenie. K experimentovaniu vyzýva aj mladých ľudí, s ktorými dokonca podnikla projekt „týždeň bez peňazí“. Mladí si na vlastnej koži vyskúšali, aké je to prísť do obchodu a ponúknuť napríklad ceruzku výmenou za jablko či hrušku.

„Pre niektorých ľudí som provokáciou, no pre iných som jednoducho odpoveďou.“

Koncept života bez peňazí sa zdá takmer nereálny a utopistický. Heidemarie je dôkazom, že sa to dá. Aj ona však bola neustálym terčom posmeškov a otázok, či naozaj nespáva pod mostom. To, že sa jej takýto životný štýl už dlhé roky darí udržiavať sa jednoducho nezdalo ako reálne či pravdivé. V dokumente sama priznáva, že to nie je pre všetkých. Podľa nej musia byť ľudia lepší sami k sebe, aby takto dokázali existovať. Pozornosť upriamovala aj na tých, ktorí nemajú vôbec nič. O svojom zvláštnom živote plnom prekvapení a nezištnej pomoci napokon napísala knihu. Tá si získala slávu ale aj vlnu skepticizmu. Heidemarie zomrela v roku 2016 vo veku 74 rokov. Dovtedy prežila celkom 20 rokov bez peňazí.

Celý dokument si môžete pozrieť tu:

Pozri aj: Bezodpadu: Títo dvaja manželia vytvorili na Slovensku prvý obchodík, ktorý neprodukuje žiadny odpad a potraviny si tam kúpite bez obalov

livingwithoutmoney.org, vimeo.com
Uložiť článok

Najnovšie články