Už ste počuli o obchodíkoch, ktoré predávajú kvalitné potraviny, no napriek tomu neprodukujú žiadny odpad? Hovoríte si: Pekná myšlienka, škoda že sa ešte nedostala na Slovensko. A čo ak vám povieme, že niečo podobné už konečne vzniklo aj u nás? 

Produkovanie odpadu je v dnešnej dobe problematika, ktorou sa zaoberajú všetky krajiny. Odpad je častou až neriešiteľnou otázkou, a aj práve preto prednedávnom skoncovalo Francúzsko s akýmikoľvek plastovými sáčkami, tanierikmi či pohármi. Bežní ľudia sa touto otázkou vo svete začali zaoberať tiež a pomaličky vznikajú obchodíky, ktoré predávajú skutočne kvalitné potraviny, no aj napriek tomu neprodukujú žiadny odpad.

Táto myšlienka je skvelá a sme neuveriteľne radi, že sa tento nápad dostal konečne aj na Slovensko. S myšlienkou vytvoriť obchodík bez odpadu prišli dvaja manželia z dedinky Stožok pri Detve, Martina a Jozef, približne pred rokom. Ich projekt nazvali príznačne, BEZODPADU, a to, že nejde o kamenný obchodík na jednom mieste, je určite výhoda.

„Snažíme sa poskytnúť zákazníkom možnosť nákupu zdravých potravín a tovaru do domácnosti s pozitívnym dopadom na planétu. Našim cieľom je zabezpečiť našim zákazníkom i sebe základné životné potreby bez plytvania zdrojmi tak, aby to bolo výhodné pre všetky zúčastnené strany. Sme inšpirovaní permakultúrou a jej základnými etickými piliermi: starostlivosť o ľudí, starostlivosť o Zem a spravodlivé podiely. Uvedomujeme si komplexnosť problémov, ktoré sú spojené s dnešnou produkciou i distribúciou potravín a chceme sa stať súčasťou ich riešenia.“

Bezodpadu
Bezodpadu

Na ich e-shope zatiaľ nájdete orechy, rôzne semienka, cestoviny, strukoviny, ryžu, múku, čokoládu, kakao, čaje, sušené ovocie, oleje a dokonca aj drogériu vrátane rozložiteľných bambusových zubných kefiek a tovaru z prírodných plastov založených na škrobe. Celý sortiment plánujú sympatickí manželia rozšíriť no ako sami hovoria, ešte stále sú len na začiatku cesty a každým dňom sa snažia vychytať všetky muchy.

Ako to celé funguje

Úplne jednoducho. Na e-shope si vyberiete tovar, ktorý chcete, a jednoduchou objednávkou sa dostane až ku vám domov. Na balenie potravín používajú papierové sáčky, rozložiteľné či znovupoužiteľné obaly – napríklad látkové obaly alebo sklenené poháre či fľaše. To znamená, že aj keď sa z obalov po čase stane odpad, za krátky čas sa vo vašom komposte bez problémov rozloží. Pri látkových vreckách vyrobených z bavlny trvá rozklad dlhšie ako rozklad papiera, ale vďaka tomu je možné ich použiť napríklad ako podstieľku pre kalifornské dážďovky. Všetko majú teda dokonale premyslené.

„Väčšinu tovarov, obzvlášť potravín, nedokážeme prepravovať úplne bez obalu. Prihliadnuc k tomu, že na prepravu potravín z tohto obchodu vždy potrebujeme nejaký obal, našou víziou je minimalizácia ekologického dopadu týchto obalov v celom procese od pestovateľa a spracovateľa až po zákazníka.“

bezodpadu
foto: Bezodpadu

Ak by ste chceli, aby vám poslali vami vybrané potraviny do obalu, ktorý máte doma, aj to sa dá. Majú na to vymyslené 2 hlavné spôsoby:

  • Osobné doručenie obalu a osobný odber objednávky. Pokiaľ ste z Banskobystrického kraja alebo často cestujete medzi východom a západom, môže byť pre vás osobný odber tovaru rýchlejší ako jeho doručenie prepravcom. Osobným odberom tak získate aj krásny výhľad z ich záhrady, možnosť zakúpiť si čerstvé vajíčka z predaja z dvora a Martina s Jozefom sa s vami radi porozprávajú o vašich nápadoch a postrehoch, ako celý tento proces zefektívniť.

  • Poslanie obalov poštou. Táto možnosť sa na prvý pohľad javí ako neefektívna, no pri dostatočnom objeme posielaných obalov je menej náročná na čas i spotrebované emisie ako pravidelné cesty na nákupy. Jednoducho zabalíte prázdne obaly do obálky, krabice alebo vrecka  a pošlete na ich adresu.

Aký pôvod majú potraviny?

„Tam, kde je to možné, uprednostňujeme lokálnych farmárov a výrobcov. Žiaľ, situácia poľnohospodárstva v Slovenskej republike nie je tomuto prístupu naklonená, preto v dnešnej dobe často nie je možné nájsť dostatočné množstvo potravín slovenského pôvodu, hoci v minulosti boli bežné. Niektoré slovenské potraviny sú vďaka nerovnomerným dotáciám a spravodlivej cene za prácu farmára niekoľkonásobne drahšie ako alternatíva z Číny či Afriky. Niektoré obľúbené plodiny, ktoré sú pre mnohých dennou súčasťou jedálnička, zasa nie je možné v našich podmienkach pestovať. Nevieme o jednoduchom riešení na tieto problémy, a tak sa snažíme postupne zvyšovať množstvo lokálnych potravín aj vďaka vám.

Pokiaľ poznáte pestovateľa potraviny z našej ponuky, ktorá nemá slovenský pôvod (alebo tým pestovateľom ste), ozvite sa nám a radi s Vami budeme spolupracovať.“

Celá redakcia interez.sk bude projektu BEZODPADU držať palce a dúfame, že sa ich obchodík rozšíri po celom Slovensku. Určite ním však už teraz pomáhajú našej planéte, ktorá je už beztak kvôli nám vo veľkých problémoch…

interez.sk (M. Blaško), bezodpadu.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )