Ilustračná foto: Unsplash

Problém pravdepodobne spôsobila rekonštrukcia v roku 2020.

Jednou z ikonických stavieb USA, ktoré sú symbolom inovácie, je jednoznačne aj visutý most Golden Gate Bridge, spájajúci mesto San Francisco s mestom Sausalito v oblasti Marin Count. Most nedávno oslávil 90 rokov od momentu započatia výstavby, a rozhodne sa nechystá do dôchodku. Napriek tomu, v poslednom čase mnohých ľudí znepokojuje zvuk, ktorý most vydáva. 

Desivé kvílenie

Niektorí ľudia, ktorí prechádzali cez most Golden Gate Bridge, si v poslednom čase mohli pri silnom vetre vypočuť sériu zvláštnych zvukov vychádzajúcich z konštrukcie mosta, uvádza IFLScience.

Tieto zvuky zachytil na video aj užívateľ sociálnej siete Twitter. Zdá sa, že vietor vytvára desivé kvílenie naprieč konštrukciou, ktoré je dokonca tak hlasné, že ho ľudia počujú v autách, keď po moste vo svojich autách prechádzajú.

Predpokladá sa, že hluk spôsobuje vykonaná rekonštrukcia mosta v roku 2020. Pri nej bola vybudovaná ochrana konštrukcie pred silným vetrom a bolo tiež pridané zábradlie na čiastočné zabránenie samovrážd.

Riešenie za takmer pol milióna

Tieto opatrenia ale spôsobili nečakané komplikácie. Každý silný vietor s rýchlosťou nad 35,4 kilometra za hodinu, prichádzajúci zo západu, vytvára nízky tón a naopak vietor s rýchlosťou viac ako 43,5 kilometra za hodinu alebo viac, vytvára tón s vyššou frekvenciou. Práve ten nižší ton je problematickejší, lebo je častejší a počuteľnejší.

Inžinieri tento problém berú vážne a vytvorili zmenšený model mosta, ktorý skúmali v aerodynamickom tuneli. Následne navrhli možné riešenia. Víťazným návrhom je umiestnenie sérií klipov s tvarom písmena U na koniec každej lamely mosta, aby tak zabránili prúdeniu vzduchu a malým vírom, o ktorých sa predpokladá, že vytvárajú opisovaný zvuk.

Ilustračná foto: Unsplash

Testy klipov ukázali, že zredukovali všetky nepríjemné zvuky, ktoré začali byť počuteľné, až keď by most zasiahol vietor o sile viac ako 100 kilometrov za hodinu.

Inštalácia klipov na všetkých 12-tisíc lamiel bude stáť asi 450-tisíc dolárov, no je to najefektívnejšie riešenie. Navyše pre väčšinu ľudí klipy nebudú viditeľné, a tiež nenarušia stabilitu či odolnosť mosta. Inštalácia by mala byť dokončená v prvej polovici roka 2023.

Najnovšie články