Roman Kovacs

V poslednej dobe sa na Slovensku darí projektom, ktoré vytvárajú mladí a veľmi šikovní ľudia. Preto sme sa rozhodli, že vám bližšie predstavíme jeden z nich a to priemyselnú výrobu kefiek na Slovensku.

Roman je mladý, 26 ročný chalan a býva v Bratislave. Je milovník zvierat, a rád si pochutí na dobrom vegánskom jedle. Miluje filtrovanú kávu, prírodu a futbal. Okrem toho bez ľudí nevydrží viac ako dva dni. Možno aj to je dôvod, prečo pracuje na veľmi zaujímavých projektoch, o ktorých vám chceme prezradiť viac práve v nasledujúcom rozhovore.

Roman Kovács

Si zakladateľom Ecoheart. Čo je jeho najväčším poslaním?

Momentálne pracujeme na projekte dvaja, ja a môj spoločník, no dlhé roky som všetko robil sám. Väčšinou mi pomáhali kamaráti s grafickým dizajnom, produktovým dizajnom, programovaním a nejakým copywritingom. Teraz sa venujem už len kreatíve, predaju, logistike, dizajnu, stratégii, objednávkam, pripomienkam a pod. Pred 4 rokmi mala byť Ecoheart nezisková organizácia, ktorá pomáha okoliu.

Dostal som sa na tému financovania a keďže som nerád závislý od iných, pomyslel som si, že by to mohla byť značka, ktorá predáva svoje produkty. Chcel som nimi financovať neziskové projekty a udržiavať značku pri živote. To poslanie je veľmi jednoduché, pomáhať okoliu. To znamená prinášať zeleň, skrášľovať mestá a miesta, pomáhať ľuďom a zvieratám, prinášať inovatívne ekologické riešenia. Čím viac, tým lepšie.

Roman Kovacs

Aké úspechy máte za sebou, čo všetko sa vám podarilo?

Pre niekoho to môže byť úspech, pre iných len maličkosť. Ja to zatiaľ ako úspech neberiem, no naše „ocenenia“ sú napríklad takéto – pomohli sme vybudovať posedenie s knižnou búdkou v centre mesta, založili sme priestor, v ktorom si ľudia zdieľali jedlo. Bolo určené pre všetkých, ktorí sú hladní. Bez ohľadu na to či to bol človek bez domova alebo pracujúci človek, ktorý išiel okolo.

Neskôr sme robili zbierky oblečenia a rozosielali balíky po celom Slovensku, posielali sme naše kefky do Rwandy, darovali sme balíčky utečencom, revitalizovali prechod na železničnej stanici Filiálka. Pre mňa osobne bol najväčší zážitok keď som sa dostal k pánovi, ktorý si šetril peniaze z predaja Nota Bene na nové zuby. Mal ich v zlom stave a naozaj trpel. Samozrejme som sa nemohol na to pozerať a tak sme to z časti zafinancovali a náš dobrý kamarát mu ich spravil za výrobnú sumu.

Roman Kovacs
Roman Kovacs

Aktuálne však zbierate finančné prostriedky na niečo nové. Predstavte nám svoj projekt.

Kedysi fungovala v Bratislave kefáreň, expedovala svoje výrobky do celého sveta, no v 90. rokoch 20. storočia skrachovala. Mojím cieľom alebo skôr snom je obnoviť časť tejto výrobne a spraviť z nej prvú kefkáreň drevených kefiek v Európe. Najväčším cieľom je zamestnať hendikepovaných ľudí, ktorí to bez našej pomoci nedokážu.

Výber priestoru budúcej ,,firmy na kefky“ nie je náhodný. Prečo ste sa rozhodli obnoviť časť priemyselnej histórie Bratislavy?

Chcem ukázať, že naše krajiny, či už je to Slovensko alebo Česko, sú krásne krajiny, a že si zaslúžia oveľa viac. Verím, že dokážeme naše tradície, remeslá a naše krajiny nielen udržať pri živote, ale aj skrášliť a zlepšiť. Nech sa tu majú krajšie naše rodiny, naše deti a naši kamaráti.

Roman Kovacs

Je to naozaj zaujímavá myšlienka, no ako zubná kefka vyčistí nielen zuby, ale aj karmu a okolie?

Pred chvíľou som spomínal rôzne neziskové projekty, ktoré sme robili a to je ono. Našou myšlienkou je mať produkty, ktorý sú kompostovateľné. Momentálne máme zubné kefky z ktorých darujeme 10% na neziskové projekty. Pomocou nich si človek vyčistí zuby a pri pohľade na seba si spomenie, že zmena sveta k lepšiemu začína každé ráno pri pohľade do zrkadla. V skratke, čisté zuby, karma a okolie (úsmev).

Roman Kovács

Keď sme spomenuli finančné prostriedky, kto a kde vám môže pomôcť?

Naše prostriedky nestačia na to, aby sme obnovili kefkáreň a tak sme začali robiť zbierku na portáli hithit.com.

Ľudia, ktorí vám pomôžu, si odnesú ,,len“ dobrý pocit alebo… ?

Pokiaľ by išlo „len“ o dobrý pocit, tak za určitú čiastku zvečníme nášho donora na stene slávy v priestoroch kefkárne. Meno uvidí každý návšteník tohto transparentného priestoru. Samozrejme nemôžem zabudnúť to najhlavnejšie. Vďaka podpore začneme vyrábať kefky z tuzemských drevín, ako sú buk, dub, orech. Tieto kefky môže získať ako darček každý, kto nás podporí. Dokonca ich vyrobíme aj s vlastným menom, menom frajerky alebo kohokoľvek.

Roman Kovács

Zrejme to nebude len taká obyčajná výroba kefiek. V čom bude špeciálna samotná výroba a v čom bude špeciálny produkt?

Vďaka skvelým ľuďom sa nám naskytla možnosť odkúpiť stroje, ktoré sú z roku 1969. Je to kus histórie, ktorá žila v Bratislave a teraz bude žiť znova. Ak vyzbierame potrebné financie, tak otvoríme prvú transparentnú kefkáreň v Európe. To znamená, že to bude otvorený priestor pre každého, kto sa bude zaujímať o to, ako sa kedysi vyrábali zubné kefky. Od žiakov základných škol až po dôchodcov. Ako jediní na svete budeme používať dreviny tuzemského pôvodu, ktoré budú voskované včelím voskom od slovenského včelára. Niektorých možno potešia korkové zátky od Korok Jelínek alebo obaly zo skla, ktoré nám vyrába Slovenská spoločnosť Stirilab.

Roman Kovács

Ako to bude so zamestnancami? Bude treba veľký počet špeciálne vyškolených pracovníkov?

Tieto historické stroje sú väčšinou veľmi jednoduché na ovládanie, naše stroje sú toho príkladom a to je aj jeden z dôvodov prečo chceme zamestnať hendikepovaných ľudí a spraviť z kefkárne chránenú dielňu. Takže špeciálne vyškolený človek bude iba jeden a ten bude servisovať stroje.

Veríme, že sa podarí vyzbierať potrebné finančné zdroje, aby sa projekt podaril. Ak by ste sa chceli dozvedieť o kefkách či projekte ecoheart viac, potrebné informácie nájdete na stránke ecoheart.sk.

Interez.sk (Anna Zábojníková)
Uložiť článok

Najnovšie články