Foto: Profimedia

Hyperloop spoločnosti Virgin absolvoval test s ľuďmi.

Jedným z potenciálnych spôsobov cestovania v budúcnosti je aj hyperloop. Je to systém rýchlej prepravy podobný vlaku, pri ktorom sa však uzavretá kapsula ženie cez vákuovo uzavretú trubicu. Vďaka tomu sa znižuje čas prepravy a zvyšuje efektívnosť, keďže neprichádza k odporu vzduchu. Hyperloop využíva koncept magnetickej levitácie, podobne ako najrýchlejšie vlaky na svete maglev.

Článok pokračuje pod videom ↓

172 kilometrov za hodinu za 6 sekúnd

Spoločnosť Virgin Hyperloop má dôvod oslavovať. Po sérii viacerých testov prišiel v nedeľu konečne na rad ten s ľudskou posádkou, informuje portál IFL Science. Tou boli dvaja zamestnanci spoločnosti – hlavný technológ Josh Giegel a riaditeľka sekcie pre spokojnosť zákazníkov Sara Luchianová. Obaja boli pripútaní v kapsule, ktorá sa vznášala nad magnetickými koľajnicami, pričom na skúšobnej trati dráhy dlhej 500 metrov dosiahli rýchlosť 172 km/h za 6,25 sekundy.

Bol som potešený z toho, že som na vlastné oči videl históriu – bol som svedkom toho, ako ožíva nový spôsob hromadnej dopravy po vyše 100 rokoch,uviedol predseda Virgin Hyperloop Ahmed Bin Sulayem.

Foto: Profimedia

Ako v športovom aute

Obaja dobrovoľníci, ktorí testovali hyperloop, tvrdia, že cestovanie napriek veľkému zrýchleniu bolo pohodlné a tiché. Podľa Giegela sa akcelerácia príliš nelíšila od športového auta.

Spoločnosť Virgin Hyperloop možno nie je až tak známa ako hyperloop Elona Muska, ktorý ho plánuje vybudovať medzi mestami Los Angeles a San Francisco, ale napriek tomu zaznamenáva veľké úspechy. Dôkazom toho je aj tento test.

Foto: Profimedia

Hyperloopy by na veľkú vzdialenosť dokázali prepravovať ľudí či tovar rýchlo a efektívne. Mnoho vedcov však projekt hyperloopu kritizuje, pretože podľa nich nie je ekonomicky udržateľný. Vytváranie vákuových trubíc a ich udržiavanie bude veľmi nákladné, nehovoriac o ich prípadnom poškodení.

Foto: Profimedia

Napriek tomu test hyperloopu s prvými pasažiermi ukázal, že spoločnosti na tomto projekte pracujú a chcú ho dostať medzi ľudí. Potrvá však ešte roky, kým sa tento inovatívny spôsob dopravy začne aj naplno využívať.

Uložiť článok

Najnovšie články