Foto: CC Flickr.com (NASA Adds Leap Second to Master Clock)

Vedci posunuli vo štvrtok ručičky tzv. Hodín konca sveta bližšie k polnoci, čoho dôvodom sú obavy okolo jadrových zbraní i klimatickej zmeny.

Po tohtoročnom posune o pol minúty ukazujú tieto symbolické hodiny čas dve minúty pred polnocou. Nezisková skupina Bulletin atómových vedcov každoročne posudzuje, či udalosti predošlého roka posunuli ľudstvo bližšie k možnému zničeniu pri celosvetovej katastrofe alebo ďalej od takejto skazy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Hodiny sú momentálne najbližšie k polnoci od roku 1953, keď sa dostali na čas 11.58 h po prvej skúške vodíkovej bomby, napísali noviny USA Today. Vedci zo zmienenej skupiny odôvodnili terajšie rozhodnutie súborom hrozieb siahajúcich od nebezpečnej politickej rétoriky po potenciál skazonosného konfliktu. V článku zverejnenom v novinách Washington Post sa odvolávali okrem iného na to, že „prezident (USA Donald) Trump a ďalší svetoví lídri nevyriešili hrozby nukleárnej vojny a klimatickej zmeny„.

Hodiny konca sveta (Doomsday Clock) udržiava Bulletin atómových vedcov od roku 1947. Skupinu založili v roku 1945 vedci Chicagskej univerzity, ktorí pracovali na vývoji prvých jadrových zbraní v rámci Projektu Manhattan. Najďalej od polnoci – 17 minút – boli tieto hodiny v roku 1991 po tom, ako sa skončila studená vojna.

Pozri aj: Keď sú 2 °C oveľa horšie, ako 1,5 °C. Táto grafika názorne ukazuje, aké drastické následky má zvýšenie globálnej teploty iba o pol stupňa

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články