Foto: Pexels

345 miliónov ľudí trpí akútnym hladom, čo je dvakrát viac, než v roku 2019.

Každé štyri sekundy zomrie od hladu jeden človek. Vyplýva to z odhadov vyše 200 mimovládnych organizácií zo 75 krajín, ktoré v utorok vyzvali svetových lídrov na podniknutie konkrétnych opatrení na ukončenie globálnej potravinovej krízy. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

V otvorenom liste adresovanom predstaviteľom štátov, ktorí sa zúčastňujú na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku, mimovládne organizácie vyjadrili znepokojenie nad prudko stúpajúcimi prípadmi hladomoru.

„Neuveriteľných 345 miliónov ľudí trpí akútnym hladom, čo je dvakrát viac, než v roku 2019,“ uvádza sa v liste. Organizácie dodávajú, že „napriek sľubom svetových lídrov, že hladomor sa už v 21. storočí nesmie zopakovať, riziko jeho vzniku hrozí najmä v Somálsku“.

Každé štyri sekundy zomrie človek od hladu

Mimovládne organizácie zdôraznili, že každý deň zomrie od hladu približne 19.700 ľudí, čiže každé štyri sekundy jeden človek.

„Je hrozné, že aj napriek všetkým technológiám v oblasti poľnohospodárstva, ktoré máme k dispozícii, v 21. storočí stále riešime otázku hladomoru,“ uviedli organizácie. Upozornili tiež, že hladomor sa „netýka iba jednej krajiny či jedného kontinentu, rovnako nemá len jednu príčinu“.

V Somálsku trpí hladom polovica populácie

Svetový potravinový program (WFP) v auguste varoval, že počet ľudí ohrozených hladomorom v oblasti Afrického rohu sa zvýšil na 22 miliónov. Len v samotnom Somálsku ohrozuje nedostatok potravín 7,8 milióna ľudí, čo je približne polovica populácie.

Uložiť článok

Najnovšie články