Helikoptéra Ingenuity. Foto: SITA

Mini helikoptéra Ingenuity prežila na Marse prvú noc.

NASA oslavuje ďalší čiastkový úspech spojený s roverom Perseverance nachádzajúcim sa na Marse. Teraz sú oči vedcov z laboratória JPL spadajúceho pod NASA namierené na helikoptéru Ingenuity, ktorá na Mars síce prišla spolu s roverom, no až donedávna bola bezpečne ukrytá v jeho útrobách. 

V sobotu účet laboratória JPL uverejnil Twitter, v ktorom potvrdil čiastkový úspech. Helikoptéra Ingenuity opustila “brucho” rovera Perseverance a dosadla na povrch Marsu.

Fotografia ukázala, že helikoptéra sa nachádza už mimo Perseverance a jeho bezpečných útrob. Ingenuity sa teraz musí spoliehať na svoju vlastnú batériu, ktorá ho ohrieva, aby mrazivá noc na úrovni -90 stupňov Celzia nepoškodila jeho komponenty, informuje portál Science Alert.

Nezamrzol

Pred niekoľkými hodinami NASA informoval, že helikoptéra noc na Marse prežila. Opäť ďalší čiastkový úspech rovera, keďže sa ukazuje, že systémy fungujú správne. Ingenuity sa svojím napájaním zohrievala na teplotu okolo 7 stupňov Celzia.

Momentálne budú inžinieri testovať rôzne systémy helikoptéry. Bude sa skúmať správna funkčnosť rotorov a pohonu, napájania či dobíjania batérií pomocou solárnych panelov a ďalších systémov. Ak sa podaria všetky testy, tak helikoptéra sa vznesie prvýkrát nad povrch Marsu už 11. apríla.

Cieľom helikoptéry na Marse je najmä otestovanie jej funkčnosti. Nemá cieľ skúmať okolie, či analyzovať povrch. To robí samotný rover Perseverance. Cieľom misie helikoptéry je najmä vzlet v riedkej atmosfére Marsu, správna komunikácia s roverom, bezpečné pristátie a tiež funkčnosť jednotlivých systémov.

0
Uložiť článok
Komentovať