Foto: TASR/AP

Mladá aktivistka natáča film.

Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová natáčala v Poľsku film o najväčšej uhoľnej elektrárni v Európe, označovanej tiež za najväčšieho samostatného znečisťovateľa ovzdušia na kontinente. Do objektu však nebola vpustená, a tak sa musela uspokojiť s natáčaním z verejne prístupných vyhliadok na elektrárni a priľahlej bani pod dohľadom polície. Uviedla to dnes poľská spravodajská televízia TVN 24 s pripomienkou, že mladá Švédka ako „hlas generácie“ inšpiruje a strháva davy.

Foto: Archív TASR/AP

„Švédka prišla 14. januára na vyhliadku Kleszczów, odkiaľ je vidieť na povrchovú baňu a elektráreň Belchatów,“ povedala televízii Ewa Maciejewski z miestnej polície. Všetko sa podľa nej odohralo v pokoji. Belchatów sa nachádza asi 100 kilometrov severne od Katovíc.

Policajti podľa tlače sprevádzali aktivistku potom, čo ju privolali strážcovia elektrárne. Thunbergová najprv požiadala skupinu PGE, ktorej baňa a elektráreň patrí, o povolenie s natáčaním v elektrárni, ale firma s tým nesúhlasila.

Elektráreň sa nestala terčom aktivistov po prvýkrát

Foto: Petr Štefek [CC BY-SA]
Televízia pripomenula, že to nie je prvýkrát, kedy sa elektráreň Belchatów stala terčom práce ekologických aktivistov. Vlani na jej chladiarenskú vežu aktivisti Greenpeace premietali portrét premiéra Mateusz Morawieckého s nápisom „Hanba“. Protestovali tak proti tomu, že šéf vlády zablokoval prijatie záväzku, že Európska únia dosiahne do polovice storočia stav klimatickej neutrality. Tvrdili tiež, že táto elektráreň vypúšťa najviac emisií oxidu uhlíka v Európe.

Elektráreň Belchatów dosahuje výkon 5298 MW. Pripadá na ňu výroba pätiny elektriny v Poľsku, ktorou zásobuje skoro 11,5 milióna domácností. PGE tvrdí, že patrí medzi najmodernejšie uhoľné elektrárne na svete a že je najväčšou elektrárňou fungujúcou na hnedé uhlie na svete.

Poľsko je závislé na uhoľných elektrárňach

Poľsko je krajinou, ktorej energetika je výrazne závislá na uhoľných elektrárňach. Ťažba uhlia zamestnáva vyše 80-tisíc Poliakov. Poľská vláda počíta s tým, že uhlie bude aj v roku 2030 pokrývať 60 % spotreby elektriny v krajine.

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť sa pokračujúcemu využívaniu uhlia výrazne nebráni, hoci tunajšie ovzdušie patrí k najviac znečisteným v Európe. Ekologickí aktivisti majú za to, že Varšava v prospech krátkodobých vnútropolitických cieľov opomína prácu na akejkoľvek skutočnej stratégii sledujúci odklon ekonomiky od uhlia.

Uložiť článok

Najnovšie články