Foto: SITA

Začiatok školského roka švédska aktivistka zmeškala pre stretnutie s nemeckou kancelárkou.

Mladá švédska klimatická aktivistka sa po roku opäť vracia do školských lavíc. Greta Thunberg začala školský rok oproti svojim spolužiakom o niekoľko dní neskôr. Bola totiž na stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Švédska environmentalistka Greta Thunberg sa po ročnej prestávke opäť vracia do školy. „Moje ročné prerušenie školskej dochádzky sa končí a mám skvelý pocit, že som konečne znova v škole!“ napísala na sociálnej sieti Twitter 17-ročná aktivistka. Spokojní tak môžu byť najmä mnohí jej nepriaznivci, ktorí ju počas posledného roka posielali späť do školských lavíc.

Rok plný aktivizmu

Greta Thunberg prerušila svoje štúdium pred rokom, uplynulé mesiace strávila bojovaním proti klimatickej zmene. Zúčastnila sa viacerých svetových udalostí zameraných na boj proti zmenám klímy, stretávala sa a vystupovala pred svetovými politickými lídrami. Okrem toho organizovala demonštrácie mladých ľudí všade tam, kde sa práve nachádzala. Nominantka na Nobelovu cenu sa teraz vracia do školy, po ročnej prestávke, no o pár dní sa omeškala.

Foto: SITA

Začiatok roka zmeškala

Vo Švédsku odštartoval nový školský rok pred týždňom, v tom čase však Greta Thunberg bola stále v Nemecku. Tu viedla veľký štrajk za ochranu klímy, stretla sa tiež s Angelou Merkelovou. S nemeckou kancelárkou mali hovoriť najmä o úlohe, ktorú Európska únia zohráva v boji proti klimatickej zmene.

„Kancelárke povieme, že klimatickej kríze sa musí postaviť tvárou v tvár — najmä teraz, keď Nemecko predsedá Rade EÚ. Európa má historickú zodpovednosť konať. EÚ a Veľká Británia sú zodpovedné za 22 percent kumulovaných globálnych emisií (skleníkových plynov). Iba USA ich majú viac,“ uviedli Greta Thunberg a aktivistky Luisa Neubauerová, Adelaide Charlierová a Anuna De Weverová v ich spoločnom liste pred stretnutím s nemeckou kancelárkou. Žiadajú „drastické zníženie“ emisií skleníkových plynov a ich čo najskoršie zníženie na nulu.

Foto: SITA

„Politici nás obrali o dva roky“

Greta Thunberg, ktorá je aktuálne symbolom občianskeho protestu za ochranu klímy začala so svojím školským štrajkom pred dvoma rokmi. Z osamotenej švédskej aktivistky sediacej pred švédskym parlamentom sa v priebehu niekoľkých mesiacov stalo celosvetové hnutie najmä mladých ľudí s názvom Fridays For Future, ktoré za posledné mesiace zorganizovalo tisícky demonštrácií na všetkých kontinentoch. Podľa stránky hnutia sa ich doposiaľ zúčastnilo už viac ako 13 miliónov ľudí.

Celosvetovému hnutiu „Piatky za budúcnosť“ sa síce podarilo dostať problematiku klimatickej zmeny hlboko do povedomia spoločnosti, sami aktivisti však tvrdia, že zatiaľ nevidia konkrétne výsledky občianskeho tlaku. „Nečinnosť politikov nás v podstate obrala o ďalšie dva kľúčové roky,“ konštatujú v spomínanom liste Thunbergová a ďalšie aktivistky vyzývajúc krajiny, aby urýchlene zastavili investície do fosílnych palív.

Foto: SITA

Napriek tomu demonštrácie za ochranu klímy pokračujú naďalej po celom svete. Protesty v uliciach za posledné mesiace prerušila pandémia koronavírusu, už 25. septembra však hnutie Fridays For Future organizuje Globálny deň boja za klímu. Organizátori plánujú rešpektovať všetky protipandemické opatrenia v jednotlivých krajinách, napriek tomu pre pandémiu pôjde o prvý celosvetový štrajk v tomto roku.

Uložiť článok

Najnovšie články