Foto: TASR

Nový Zéland chce znížiť dopad na environment. Grete sa to nepozdáva.

Ešte začiatkom decembra novozélandská premiérka Jacinda Ardern vyhlásila v krajine stav klimatickej núdze a zaviazala sa, že do roku 2025 vytvorí uhlíkovo neutrálnu vládu. Za to získala uznanie a pochvaly nielen vo svojej rodnej krajine, ktorú vedie, ale aj po celom svete. Za návrh Ardernovej zákona hlasovalo 76 poslancov, 43 bolo proti. No a jedného tento krok priveľmi nepotešil aj mimo Nového Zélandu.

18-ročná švédska aktivistika Greta Thunberg tvrdí, že novozélandská premiérka Jacinda Ardern prijatím zákona o „uhlíkovo neutrálnej vláde“ vlastne ničomu nepomôže. Ako informoval web LAD Bible, Greta nový cieľ novozélandskej vlády kritizovala na svojom Twitteri.

Podľa Thunberg Nový Zéland s ničím nepomôže

Samozrejme, je šťastná za akúkoľvek snahu, nová deklarácia vlády Nového Zélandu však nič podstatné nezmení. „Inými slovami, vláda sa práve zaviazala, že do roku 2025 zníži menej ako 1 % emisií krajiny,“ uviedla Greta v príspevku na sociálnej sieti. Toto číslo nie je podľa švédskej aktivistky ničím jedinečným pre akýkoľvek národ, preto nevidí dôvod na radosť, či pochvalu.

Na odpoveď 18-ročná aktivistka nemusela dlho čakať. Tú jej prostredníctvom médií poskytol novozélandský minister pre klimatické zmeny James Shaw a na kritiku reagoval vysvetlením, že ide o jeden z malých, no podstatných krokov pre budúce zmeny.

„Greta Thumberg v podstate upozorňuje na to, čo už vieme: že nás čaká ešte dlhá cesta, aby sme zmenšili priepasť medzi tým, aké sú naše emisie teraz, a tým, aké musia byť v budúcnosti,” uviedol novinám New Zealand Herald.

Na zmenách pracujú tak rýchlo, ako vedia

Shaw zároveň priznal, že novozélandská vláda pracuje na zmenách tak rýchlo, ako dokáže a vyhlásenie klimatickej núdze skutočne pomáha, pretože teraz je každému jasné, že prioritou sú práve opatrenia na zníženie emisií. Vláda tiež chce, aby obyvatelia krajiny videli, že zmeny sú potrebné a musia sa začať príkladne. Len totiž ak vláda ukáže, že zmeny chce a bude robiť, ľahšie si ich potrebu uvedomia aj obyvatelia.

Greta, samozrejme, víta každú zmenu. No zatiaľčo z rozhodnutia Nového Zélandu priveľmi nadšená nie je, iné je to v súvislosti so Spojenými štátmi americkými. Novozvolený prezident USA Joe Biden sa totiž zaviazal, že opäť podpíše Parížsku dohodu o zmene klímy. To je podľa Thunberg veľmi dôležitý krok a je rada, že v USA už nebude úradovať Donald Trump, ktorý od Dohody podpísanej niekoľkými krajinami sveta, odstúpil.

4
Uložiť článok
Komentovať