Reprofoto: Facebook.com

O matematikovi a kryptografovi Alanovi Turingovi ste už iste počuli.

Okrem toho, že Alan Turing bol génius, stal sa aj vojnovým hrdinom a bol o ňom natočený film Kód Enigmy, ktorý si vyslúžil aj Oskara. Nemenej geniálny bol muž menom Gordon Welchman, ten sa však akosi často nespomína. Nebyť tohto hrdinu, kódy nacistov by možno nikdy neboli prelomené, druhá svetová vojna by trvala ešte roky a vyžiadala by si tisícky ďalších obetí. Kto bol vlastne Gordon Welchman?

Následky jeho činov sú viditeľné aj dnes, na meno Gordon Welchman sa však zabúda. V čase, keď vypukla druhá svetová vojna, nebojovalo sa len na fronte v zákopoch, alebo bojovalo sa aj oveľa účinnejšou zbraňou, inteligenciou. V britskom Bletchley Parku mala svoje stanovisko skupinka géniov, ktorí sa pokúšali rozlúsknuť nemecké šifry vytvárané na prístroji s názvom Enigma. Zaujímavé je, že to bola skupinka nadšencov krížoviek a profesorov, ktorí však vynikali značným dôvtipom a intelektom. Na ich čele stál Welchman až do roku 1943 a pracovali v dome, ktorý dostal pomenovanie Búda 6, za veľmi skromných podmienok.

Enigma tvorila základ komunikačnej siete nemeckej armády. Dešifrovať kódy Enigmy by znamenalo poraziť nacistov. Za pomoci Enigmy sa dalo vytvoriť také množstvo kódov, až sa zdalo, že rozlúštiť ich je nemožné. Welchman si však všimol, že začiatok šifry je čitateľný a určuje, odkiaľ správa putuje a kam. Briti si tak dokázali vytvoriť obraz o tom, kde a ako je presne usporiadaná nemecká armáda a jej jednotky. Tento moment možno označiť za zrod modernej techniky zvanej kryptoanalýza. Práve tá prispela k tomu, že Briti vyhrali vojnu.

V roku 1940, keď Hitlerove tanky prerazili obranu a vnikli do Francúzska, sa skupinke géniov podarilo rozšifrovať niektoré správy z Enigmy. Tie dostali pomenovanie Ultra. Vďaka tomuto pokroku sa podarilo zachrániť vyše 340-tisíc životov, keď bola nariadená evakuácia Dunkirku.

V roku 1940 začala aj spolupráca s Alanom Turingom, keď navrhol prístroj zvaný Bomba, ktorý dokázal úspešne šifrovať kódy z Enigmy. Základom bolo pochopiť zmýšľanie Nemcov, ktorí boli tiež len ľudia. Napríklad, každé ráno odchádzala z nemeckej armády tá istá fráza, že všetko je v poriadku. Práve to pomohlo zahájiť tzv. bombový útok, teda pokus odhaliť nastavenie Enigmy. Kódy sa však menili každý deň presne o polnoci.

Welchman vedel, že ide o preteky s časom a bolo nutné Turingov návrh upraviť. Urýchlil tak prácu Bomby niekoľkonásobne a tá dokázala šifry dekódovať skôr, ako príjemca, ktorému boli odoslané. V roku 1941 sa Briti museli popasovať s ďalším problémom, a to s nemeckou loďou Bismarck, ktorá im ničila loďstvo. Churchil nariadil loď nájsť a zničiť, nebola to však ľahká úloha. Opäť sa do akcie zapojil Bletchley Park, ktorý odhalil, že Bismarck mieri k prístavu Brest, keď mal istý člen nemeckého vojska starosti o svojho syna na palube a chcel sa informovať, kam loď smeruje. Napokon bol Bismarck potopený.

Čoskoro sa malá skupinka pod Welchmanovým vedením rozrástla na tisícky ľudí a položila tak základy britského svetového spravodajstva. Už nebola len jedna Bomba, ale mali ich dvesto. Nemecké tajomstvá pred nimi viac nemohli ostať ukryté. Vďaka nim boli Romelove jednotky vyhnané z územia Severnej Afriky. Keď v roku 1945 vojna skončila, Gordon sa stal jedným z jej hrdinov, to však nebol jeho posledný prínos pre svet.

wikipedia.org

Welchman chápal, čo znamená počítačová revolúcia a chcel byť jej súčasťou, odišiel preto do Ameriky a stal sa jej občanom. Opäť však vypukla vojna, Studená vojna. Gordonovou úlohou bolo zaistiť bezpečnosť americkej komunikácie. Namiesto toho však zistil jej nedostatky a navrhol novú komunikačnú sieť. Svoj vynález pomenoval Podkova, dnes ho však už poznáme ako Cloud. Všetko to však bolo prísne utajované a ešte najmenej 20 rokov sa o týchto úspechoch nemal nikto dozvedieť.

V roku 1974 sa však stalo niečo nevídané. Vyšla kniha, ktorá odhalila, ako veľmi pomohla kryptografia v druhej svetovej vojne. Vtedy sa aj Welchman rozhodol, že sa o svoj príbeh podelí so svetom. Oficiálne záznamy však boli stále tajné, preto mu trvalo celých sedem rokov, kým svoje spomienky a spomienky svojich spolupracovníkov spísal na papier. Dielo o Búde 6 uzrelo svetlo sveta v roku 1982. To však nemal robiť. Odhalil tajomstvá, ktoré nemal a napriek tomu, že roky strávil prácou pre tajné služby, tie sa teraz obrátili proti nemu. Musel sa stiahnuť do úzadia. Muž, ktorý svoj život zasvätil obrane britskej a americkej vlády mal byť súdený za vynášanie tajomstiev nepriateľom. Napriek tomu, že sa snažil svoje meno očistiť, nepodarilo sa mu to. V roku 1985 zomrel po boji s rakovinou.

Mnohí porovnávajú prípad Welchmana s prípadom Snowdena, ktorý v roku 2013 vydal americkým denníkom tajné dokumenty NSA. Poukázal tak na to, do akej miery zasahuje vláda do súkromia vlastných občanov. Snowden musel ujsť a napriek tomu, že Welchman zomrel pre viac ako 30 rokmi, jeho odkaz stále žije vo forme analýzy metadát.

Pozri aj: 10 životopisných filmov o skutočných génioch, ktoré vám predstavia inteligenciu v reálnych farbách

Dokument The Codebreaker Who Hacked Hitler
Uložiť článok

Najnovšie články