filmgoo

Filmový priemysel sa často inšpiruje životom skutočných ľudí. Viete, ktorí to sú?

Zážitok z filmu takmer vždy umocňujú čarovné slová „podľa skutočnej udalosti“. Námet na film sa bežne hľadá v skutočnom svete, často ako inšpirácia poslúži denná rutina, vzťahy alebo životné príbehy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Práve v nich našli režiséri inšpiráciu pri tvorbe týchto filmov. Príbehy géniov skutočného sveta s nevídanými schopnosťami, o ktorých bežní ľudia môžu len snívať. No často je tento dar spojený s nepochopením u ľudí či psychickými ochoreniami. Toto sú filmy, ktoré život géniov odhaľujú.

Van Gogh: Príbeh

Dokument BBC o „šialenom umelcovi“ Vincentovi van Goghovi, ktorého stvárnil Benedict Cumberbatch. Film je inšpirovaný skutočnými listami, ktoré Van Gogh posielal svojmu mladšiemu bratovi Theovi. Vďaka nim sa divák dozvedá o pocitoch a myšlienkach tohto výnimočného génia. Vznikol tak komplexný obraz o sofistikovanom, civilizovanom, ale napriek tomu zmučenom mužovi.

imdb.com

Amadeus

Neuveriteľný príbeh jedného z najväčších umelcov, aký kedy bol. Wolfgang Amadeus Mozart patrí k špičke klasických umelcov 18. storočia. Príbeh o boji, ktorý zvádzal napohľad nevychovaný Mozart (Tom Hulce) s dvorným skladateľom cisára Jozefa II. Antoniom Salierim (F. Murray Abraham). Mozart, muž obdarený božským talentom, prekonáva Salieriho intrigy, ktoré majú jediný cieľ – zničiť ho. Historický epos spojený s oslavou nádhernej hudby Mozarta.

assets.mubi.com

Edith Piaf

Snímka o svetoznámej šansoniérke Edith Piaf si na prestížnom filmovom festivale Berlinale vyslúžila obrovské ovácie. Rozpráva príbeh ženy, ktorá sa narodila na chodníku, vyrastala v nevestinci a zarábala si ako pouličná speváčka. Život Edith Piaf bol bojom o lásku, hudbu a prežitie. Vďaka svojej neuveriteľne silnej vôli a nadaniu sa dokázala vysporiadať s tragickým osudom a jej detský sen sa stal skutočnosťou. Roly nenapodobiteľnej speváčky sa zhostila skvelá Marion Cotillard a získala za ňu aj prestížneho Oscara.

imdb.com

Einstein and Eddington

Dráma z produkcie BBC, HBO a Company Pictures hovorí o priateľstve a spolupráci nemeckého fyzika Alberta Einsteina a anglického astronóma Arthura Stanleyho Eddingtona počas prvej svetovej vojny. Práve vďaka tomuto vzťahu sa podarilo uznať Einsteinovu teóriu relativity.

bbc

Sila lásky

Svetovo známy vedec, zničený stratou svojej najstaršej dcéry, sa rozhodne napísať knihu, v ktorej popiera existenciu boha. Príbeh filmu inšpirovaný biografiou Charlesa Darwina popisuje vznik jeho majstrovského kúsku „O pôvode druhov“. Osudy sveta boli, ale nemuseli byť, ovplyvnené revolučným teoretikom z malej anglickej dedinky. Názory vedca, ktoré boli denne konfrontované s dogmatickými názormi silne nábožensky založenej manželky.

imdb.com

Chaplin

Osudy geniálneho komika Charlieho Chaplina ponúkajú tak veľké množstvo materiálu, že by vystačil aj na nakrútenie seriálu. Chudobné detstvo v londýnskom East Ende, prvé úspechy v kabarete, rýchle rozbehnutie kariéry v nemom filme a život filmovej superhviezdy. No tiež problémy s manželkami, mladými ženami a so zákonom, exil a triumfálny návrat do Hollywoodu. To všetko ponúka Robert Downey Jr. v hlavnej úlohe ako kráľ komikov.

blogspot.com

Čistá duša

Film inšpirovaný autentickým životným príbehom Johna Forbesa Nasha ml. – nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu. Muža, ktorý bol doslova posadnutý objavom „originálnej myšlienky“. Keď ju našiel, odišiel zo školy ako vedec, ktorý svojou matematickou teóriou doslova prevrátil naruby ekonomické tézy, ktoré boli dlhé roky považované za nemenné. Nov pozadí všetkého je skrytá psychická choroba, s ktorou sa musí popasovať…

imdb.com

Kód Enigmy

Kód Enigmy rozpráva príbeh matematického génia, ktorý vďaka svojmu úžasnému talentu pomohol skrátiť 2. svetovú vojnu a zachránil tak tisícky ľudských životov. V zime roku 1952 britská polícia dostala hlásenie o vlámaní do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namiesto páchateľa tohto zločinu však v putách odviedli samotného Turinga, ktorý bol obvinený zo sexuálnych priestupkov a čakal ho zničujúci súdny proces. Takmer nikto zo zúčastnených nevedel, že ide o vojnového hrdinu, ktorý sa spolu s tímom podieľal na prelomení kódu legendárneho nemeckého šifrovacieho stroja Enigma.

imdb.com

Frida

Strhujúci životný príbeh slávnej extravagantnej mexickej maliarky Fridy Kahlo so Salmou Hayek v jej životnej úlohe. Vo filme, ktorého existenciu si krásna herečka vybojovala aj ako jeho producentka a žne ním zaslúžené úspechy. Frida Kahlo prežila búrlivý život plný bolesti aj lásky, škandálnych milostných vzťahov. Do dejín sa zapísala nielen ako skvelá umelkyňa, ale aj ako sexuálna a politická revolucionárka s horúcou južanskou krvou.

blogspot.com

Piráti zo Silicon Valley

Príbeh o tom, ako novodobí vizionári zmenili svet. Na začiatku digitálneho veku stáli dvaja géniovia – Bill Gates a Steve Jobs. Vizionári, ktorí rozpútali nekompromisné preteky rozvoja technológií, súboj titanov v podobe firiem Microsoft a Apple Computers. Od vysokoškolských internátov až po kreslá v riaditeľských pracovniach ich život nikdy nesprevádzala nuda, no nebola to ani žiadna idylka.

imdb.com

Pozri aj: Režisér strávil rok upravovaním filmu v snahe vylepšiť ho. 15+ faktov o filme Kult hákového kríža, o ktorých ste možno nevedeli

adme.ru
Uložiť článok

Najnovšie články