Foto: Pixabay

Môžeme vstúpiť do novej počítačovej éry.

Google údajne tvrdí, že jeho kvantový počítač dosiahol výpočet, ktorý nezvládne ani najvýkonnejší superpočítač na Zemi. Inými slovami dosiahol tak kvantovú nadradenosť oproti ostatným. Ak je to naozaj pravda, je to úžasná správa a potenciál, ktorý s týmto prichádza, je obrovský. Aj keď zatiaľ nedosiahnuteľný. Informuje o tom portál New Scientist.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vývoj spoločnosti Google je však zahaleným rúškom tajomstva. Štúdiu, ktorá obsahuje informácie o tomto úspechu zverejnil web NASA, no potom bola rýchlo stiahnutá. Niekoľko médií o tom informovalo, no Google tieto správy nekomentuje.

New Scientist informuje, že štúdia prináša správy o kvantovom procesore nazvanom Sycamore, ktorý obsahuje 54 supravodivých kvantových qubitov. V štúdii sa nachádzal iba jeden autor, John Martinis z Kalifornskej univerzity, o ktorom je známe, že spolupracoval s Google pri zostavovaní hardvéru pre kvantový počítač.

Foto: MaxPixel

Toto dramatické zrýchlenie v porovnaní so všetkými známymi algoritmami poskytuje experimentálnu realizáciu kvantovej nadradenosti výpočtových úloh a ohlasuje príchod očakávanej počítačovej paradigmy,“ uvádzalo sa v štúdii.

Počítač využíva qubity. Ako informuje portál denníka SME,  kým bežné počítače a aj superpočítače využívajú bity, ktoré pracujú iba s informáciami, ktoré nadobúdajú hodnotu 0 alebo 1, kvantový počítač vďaka qubitu môže pracovať naraz s hodnotu 0 a 1. Dva qubity môžu nadobúdať štyri hodnoty, tri qubity až osem, 4 qubity 16 a tak ďalej.

Foto: D-Wave Systems, Inc. [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons
Štúdia opisovala otestovanie kvantového počítača. Testovalo sa, či generátor náhodných čísiel naozaj vyberá náhodné čísla. Sycamore zvládol túto úlohu vykonať iba za dvesto sekúnd. Podľa štúdie by najvýkonnejšiemu superpočítaču trvala táto úloha 10-tisíc rokov.

Aj keď táto úloha nemá reálne uplatnenie, ukázala, aký neuveriteľný potenciál kvantový počítač má. Môže pomáhať navrhovať nové materiály, zvládať pokročilé logické operácie, budovať dokonalú umelú inteligenciu či vytvárať šifrovanie novej generácie. Aj preto je vytvorenie kvantového počítača významný míľnik, ktorý nás posúva do novej výpočtovej éry.

Uložiť článok

Najnovšie články