Fragmenty šialenstva

Podstata sociálnych sietí je najmä spájať ľudí. Zdieľať rôzne názory, postrehy, životné udalosti, dokonca si môžete založiť svoju stránku. Tak to urobil aj autor stránky s literárnym nádychom- Fragmenty šialenstva.

Hoci svoju identitu z pochopiteľných dôvodov stále skrýva, na svojej stránke už má naozaj mnoho fanúšikov. Ak ste si mysleli, že sú to len obyčajné vety či hodnotiace názory spoločnosti, budete naozaj prekvapení. Jedného dňa vám všetky publikované texty dajú úplný zmysel. Ako je to možné?  Autor stránky Fragmenty šialenstva totižto onedlho vydá svoju prvú knihu. Nám sa podarilo zistiť kedy a z čoho bude pozostávať hlavná dejová línia.

Kedy vznikla stránka Fragmenty šialenstva a čo bolo impulzom na jej vznik?

Stránka vznikla približne v polovici septembra a vnímam ju najmä ako platformu, cez ktorú zdieľam krátke ukážky z knihy, na ktorej momentálne pracujem s potenciálnymi čitateľmi. Už po niekoľkých týždňoch práce som bol presvedčený, že sa mi pod rukami rodí výnimočný materiál, preto som cítil akúsi povinnosť pomôcť knihe aj z marketingového hľadiska, aby si ju prečítalo viac ako dvadsať ľudí. Všetko je to z môjho rukopisu. Naschvál vyberám abstraktnejšie veci, aby som dopredu neprezrádzal nič z dejovej línie. Zatiaľ si to môže každý interpretovať ako len chce. Až po prečítaní knihy však zistí, akú úlohu zohral konkrétny “fragment” v príbehu a o čom v skutočnosti bol. Je to taká malá hra, ktorá by mohla posunúť zážitok z čítania o úroveň vyššie.

Prečo nesie názov Fragmenty šialenstva?

Akákoľvek umelecká činnosť má z pohľadu bežného človeka nádych “šialenstva” a ono to v tých najlepších okamihoch aj takým malým šialenstvom je. Slovo “fragmenty” reflektuje minimalistickú formu, ktorou svoje písanie prezentujem.

Postupom času sa vyprofilovala ako úspešná stránka s publikom, ktoré komentuje, zdieľa, jednoducho – je aktívne. Boli také ciele hneď na začiatku?

 Sociálne siete sú nevyspytateľné a ani ja som dopredu netušil, či to niekoho bude zaujímať. Tipoval som, že skôr nie, hoci som dúfal, že sa tam niekde v hlbinách Facebooku nájdu aj ľudia, ktorých by mohlo osloviť aj niečo iné ako inšpiratívne obrázky či otrepané vtipy. Ten raketový štart ma, samozrejme, teší.

fragmenty
Fragmenty šialenstva

Spomínal si knižku. Prezradíš nám, o čom bude?

Bude to dosť komplexná a zauzlená kniha, ktorej sa asi nedá pripísať jednoduchá nálepka. Ak by som ju mal nejako označiť, tak by sa na ňu asi najviac hodil pojem “nadžánrový román”, a to práve preto, že v podstate nikto nevie, čo si má pod tým predstaviť. Príbehovo pôjde svojím spôsobom o štúdiu troch rôznych ľudí, ktorí sa v istom okamihu stretnú, aby spolu prežili jeden dosť zvláštny deň. Postupne sa dostaneme do hlavy každého z nich, vďaka čomu dej v každej z troch častí nadobudne úplne iný odtieň.

Ako v tebe vznikla myšlienka vytvoriť knihu? Mal si nejakú obrovskú potrebu svoje myšlienky dať do príbehu a následne to všetko spísať? Odkiaľ ti prišlo? Čo bolo impulzom?

Hlavným impulzom asi bola potreba sebarealizácie a snaha vysporiadať sa takýmto spôsobom s poslednými rokmi vlastného života, ktoré pre mňa z rôznych dôvodov nestáli za veľa. Výhodou toho všetkého však bolo, že som mal dostatok času na čítanie. Na výške som do hlavy vpálil stovky dôležitých kníh. Moja myseľ bola neustálym bojiskom nápadov a konceptov. Síce som vôbec nepísal, no aj tak som bol presvedčený, že sa to vo mne kdesi vo vnútri skrýva a čaká na ten správny moment. Ako to už v živote býva, správny moment nikdy neprišiel, no keď som mal pocit, že to všetko konečne zapadlo na svoje miesto, tak som si jednoducho vyhrnul rukávy a pustil sa do práce.

fragmenty-sialenstva-2
Fragmenty šialenstva

Väčšinou platí to, že z knihy si každý čitateľ odnáša niečo, čo ho buď na chvíľku prinúti zastaviť a zamyslieť sa, alebo ho to ,,posolstvo“ sprevádza nejakým spôsobom v jeho živote.  Bude aj táto kniha v tomto duchu alebo bude mať len účinok chvíľkového potešenia na spríjemnenie dňa?

Osobne mám najradšej knihy, ku ktorým sa môžem v rôznych etapách svojho života vrátiť, a vždy v nich objaviť niečo nové. Bol by som rád, keby sa aj tá moja stala jednou z nich. Zatiaľ neviem, či sa z nej bude dať vydestilovať konkrétne posolstvo, no snažím sa vyhýbať tomu, aby som do nej vedome vtláčal nejaké lacné pravdy. Na to máme politikov a farárov.

Je všeobecne známe, že spisovateľ vo svojej knihe často píše niečo, čo je jeho, čo mu nejakým spôsobom patrí.  Buď jeho príbeh, jeho trápenia, niečo, čo sa s ním jednoducho spája, lebo ma potrebu to posunúť ďalej tým, že to zažil a pod. Platí to aj u teba? Môžeme v nej nájsť kúsok z teba?

Samozrejme, tomu sa nedá vyhnúť. U mňa bude asi dominantným motívom pocit prázdnoty a nekompatibility so svetom, v ktorom som nútený žiť. Ako napísal Milan Kundera: “We are born without having asked to be, locked in a body we never chose, and destined to die.”

fragmenty8
Fragmenty šialenstva

Počítaš aj s tým, že kniha nebude mať úspech (aj keď pri počte fanúšikov na sociálnej sieti je to nemožné)? Čo ale potom? Zahodíš celé tvoje písanie na klinec?

Keby som popularite prikladal taký význam, nikdy by som nedokázal napísať nič, čo by za niečo stálo. Od začiatku som sa pripravoval na to, že si ju takmer nikto neprečíta a nezarobím na nej ani cent. Prípadný úspech určite poteší, no bude skôr príjemným prekvapením. Najväčším úspechom však bude to, keď sa mi ju podarí dokončiť a budem s ňou spokojný. Mojou hlavnou odmenou sú chvíle, keď sa mi podarí sformulovať niečo, čo som predtým považoval za nemožné. Všetko ostatné je len taký šum.

Kedy by kniha mala vyjsť?

Prvá verzia bude hotová už čoskoro. Potom sa s ňou plánujem ešte pár mesiacov hrať, až kým nedosiahnem to správne equilibrium, keď sa už nebude dať nič pridať ani odobrať. Človek má len jednu šancu napísať svoju prvú knihu a ja by som z nej chcel vyťažiť čo najviac. Rád by som ju však vydal najneskôr do pol roka.

fragmenty95
Fragmenty šialenstva

Čo ty a tvoje obľúbené knihy? Onedlho budeš mať nálepku ,,spisovateľ“. Prezraď nám, ktoré sú tvoje konkrétne obľúbené knihy a prečo by si ich odporúčal iným?

Ak by som mal vybrať tri knihy, ktoré ma najviac ovplyvnili, v tomto konkrétnom okamihu by som vybral Stepného vlka (Hesse), Túto stranu raja (Fitzgerald) a Neznesitelnú lehkost bytí (Kundera). Obdivujem predovšetkým autorov, ktorí sú úplne inde ako všetci ostatní, no nenechajú sa zhýčkať vlastným talentom. Namiesto toho si neustále kladú nové výzvy a snažia sa posúvať vlastné limity, vďaka čomu dokážu dlhodobo produkovať kvalitné texty. Medzi mojich obľúbencov patria Hesse, Kundera, Fitzgerald, Bukowski, Márquez, Henry Miller, ruskí klasici (Turgenev, Tolstoj, Dostojevskij, Čechov), Nietzsche. Je úplne jedno, po ktorej knihe z ich tvorby siahneš, stále bude úplne inde ako 99,99% tých zvyšných. Avšak, vhľadom na aktuálne dianie by si mal každý povinne prečítať 1984 od Orwella a Svet včerajška od Zweiga. Ľudstvo si akútne potrebuje pripomenúť, kam ho dostane strach z imaginárneho nepriateľa, iracionalita a nenávisť.

Nikto o tebe nevie vôbec nič. Určite si to užívaš. Nebojíš sa trošku tých dní, keď vyjde kniha a zrazu sa ľudia začnú zaujímať, robiť rozhovory, pozývať ťa na predstavenie knihy?  Možno sa to celé posunie do úplne iného levelu a ty si budeš priať, aby sa vrátil čas, keď si bol len anonymný prispievateľ na svojej stránke Fragmenty šialenstva. Máš obavy?

Je pravda, že si svoje súkromie dosť cením a výskyt môjho mena v nejakých bulvárnych plátkoch by ma určite nepotešil, ale zatiaľ sa toho neobávam. Spisovatelia v tomto ohľade nie sú takí atraktívni ako iné typy “známych ľudí”, keďže čítanie je skôr alternatívnou záležitosťou (ak teda nehovoríme o úplnom braku). Okrem toho si myslím, že veľkú úlohu zohráva aj to, ako si to človek celé nastaví. Knihu si predbežne plánujem vydať sám, vďaka čomu budem mať svoj osud vo vlastných rukách. Nenechám sa násilne vtlačiť do ničoho, čo mi bude proti srsti. Pristúpim iba na to, čo budem považovať za zmysluplné.

fragmenty-sialenstva-3
Fragmenty šialenstva

Písanie knihy je naozaj časovo náročný proces. Máš nejaký voľný čas? Čo robíš najradšej?

Rád sa vzdelávam v najrôznejších oblastiach (hoci to z cudzieho pohľadu môže pôsobiť ako ničnerobenie). Mojou dominantou je svet umenia, hlavne beletria a audiovizuálna tvorba. Po amatérskej stránke ma zaujíma hudba, filozofia, výtvarné umenie, dizajn, história či psychológia. Snažím sa sledovať aj aktuálne dianie, no to má pre mňa v poslednom čase dosť masochistický nádych. Všetko to vyvažujem aj nejakým tým pohybom (posilka, beh, joga), inak by som sa z toho asi naozaj zbláznil.

Viac z tvorby si môžeš pozrieť na stránke Fragmenty šialenstva a spoločne s ňou čakať na príchod knižky.

interez.sk  (Anna Zábojníková)
Uložiť článok

Najnovšie články