Foto: Unsplash

Stanú sa budúcnosťou fajčiarov bezfiltrové cigarety?

Patria k jedným z najčastejších druhov odpadu, ktorý končí mimo smetných košov. Na zemi aj v prírode sú možno ešte bežnejšie ako plastové fľaše či igelitové tašky. S cigaretovými ohorkami si pritom planéta neporadí tak, ako ste si možno mysleli. A navyše, sú aj úplne zbytočné.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak chceme znížiť celosvetové znečistenie planéty plastovým odpadom, mali by sme prestať s predajom filtrovaných cigariet, tvrdia vedci v novej štúdii publikovanej v odbornom medicínskom časopise The BMJ.

Mimo košov končí každoročne niekoľko biliónov cigaretových filtrov, ktoré sú vyrobené z umelých vlákien acetátu celuózy. Najznámejšia tabaková spoločnosť Philip Morris pritom patrí do desiatky najväčších znečisťovateľov planéty plastovým odpadom.

Foto: Unsplash

Cigaretové filtre sú jedným z najväčších spotrebiteľských mýtov minulého storočia. Objavili sa zhruba v 50. rokoch, keď vedci po prvýkrát preukázali spojitosť medzi fajčením a zvýšením rizikom rakoviny. Tabakové spoločnosti vtedy prišli s filtrovanými cigaretami, ktorých fajčenie malo byť zdravšie. Umelý filter mal absorbovať škodlivé látky. Ako sa však ukázalo neskôr, bola to obyčajná lož. Cigaretové filtre nepomáhajú.

Išlo o obyčajný marketingový ťah, ktorý tabakovým spoločnostiam navyše poskytol možnosť ušetriť pri výrobe cigarety malé množstvo tabaku. Cigaretové filtre tak prežili až dodnes, napriek tomu, že sú vo svojej podstate celkom zbytočné. Odpoveďou by mohli byť bezfiltrové cigarety, tie však nie sú pre spotrebiteľov ani zďaleka také príťažlivé.

Foto: Unsplash

Cigaretové filtre vyrobené z vlákien acetátu celuózy patria k najčastejším typom odpadu, ktorý končí mimo zberných nádob. Ohorky nájdeme prakticky na každom kroku. Autori štúdie na čele s Thomasom Novotnym z univerzity v San Diegu preto aktuálne kritizujú Európsku úniu, ktorá filtrované cigarety nezaradila na zoznam jednorazových plastových výrobkov, ktoré chce únia zakázať od roku 2021 a vnímajú to ako premárnenú príležitosť.

„Ak sa nám nepodarí zredukovať bilióny cigaretových filtrov, ktoré prispievajú k znečisteniu planéty, podkopávame tým naše úsilie o obmedzenie celosvetového plastového odpadu a uniká nám príležitosť zastaviť globálnu tabakovú epidémiu“, píšu autori v tlačovej správe.

Uložiť článok

Najnovšie články