Foto: BreakFreeFromPlastic

Hnutie #breakfreefromplastic opäť odhaľuje spoločnosti, kvôli ktorým produkujeme najviac plastového odpadu.

Svetové znečistenie plastovým odpadom nabralo v 21. storočí nevídaný rozmer. Množstvo plastového odpadu, ktoré ľudstvo produkuje a nesprávne narábanie s týmto odpadom sa za posledné roky stali celospoločenskými témami a to naprieč všetkými kontinentami našej planéty. A ktorým spoločnostiam za to najviac vďačíme?

Viac ako 72-tisíc dobrovoľníkov sa zúčastnilo v 51 krajinách na stovkách rôznych akcií, aby vyzbierali plastový odpad a zistili, ktoré svetové spoločnosti najväčšou mierou prispievajú k znečisteniu našej planéty týmto druhom odpadu. Z viac ako 476-tisíc vyzbieraných kusov plastového odpadu na 6 kontinentoch tak dokázalo celosvetové hnutie #breakfreefromplastic určiť, ktorým spoločnostiam vďačíme za plastovú planétu najviac.

Coca-Cola, Nestlé a PepsiCo. To sú podľa správy hnutia #breakfreefromplastic spoločnosti, ktorých plastové výrobky znečisťujú svet v najväčšej miere. Coca-Cola nelichotivé ocenenie získala už druhý rok po sebe a to aj napriek snahe marketérov naladiť sa na zelenú vlnu v spoločnosti. Len prednedávnom totiž spoločnosť svetu ukázala sériu svojich nápojov naplnených vo fľašiach z recyklovaných plastov.

Foto: BreakFreeFromPlastic

Najväčší korporátni plastoví znečistovatelia vo svete (podľa #breakfreefromplastic)

  1. Coca-Cola
  2. Nestlé
  3. PepsiCo
  4. Mondelēz
  5. Unilever
  6. Mars
  7. Procter & Gamble
  8. Colgate-Palmolive
  9. Philip Morris International
  10. Perfetti Van Melle

Poradie najväčších znečisťovateľov sa líši v závislosti od regiónu. Coca-Cola si drží nielen celosvetové prvenstvo, ale aj to európske. Na starom kontinente ju však nasledujú PepsiCo a Heineken. Coca-Cola je na prvom mieste aj v Afrike, v severnej Amerike je to už však Nestlé, rovnako, ako v Ázii. Najväčším korporátnym plastovým znečistovateľom v Južnej Amerike je PepsiCo, v Austrálii kraľuje Woolworths Group.

“Táto správa poskytuje množstvo dôkazov o tom, že spoločnosti musia naliehavo urobiť zásadné kroky pre riešenie krízy plastového znečistenia, ktorú sami vytvorili. Recyklácia tento problém nevyrieši,” tvrdí v tlačovej správe Von Hernandez, svetový koordinátor hnutia #breakfreefromplastic. Recykláciu PET fliaš pritom len nedávno prijala aj vláda Slovenskej republiky.

Hnutie, ktoré spája viac ako 1800 rôznych organizácií z celého sveta korporátne spoločnosti vyzýva, aby urýchlene znížili produkciu plastových výrobkov a hľadali inovatívne a alternatívne spôsoby na balenie svojich produktov, ktoré neznečisťujú životné prostredie.

Ilustračná fotografia, foto: Unsplash

Pri zberných akciách hnutia #breakfreefromplastic, ktoré sa konali počas septembra našli dobrovoľníci niekoľko stoviek tisíc kusov plastového odpadu. Najčastejšie išlo o plastové tašky, sáčky a plastové fľaše. Práve tieto produkty sú najbežnejším spotrebiteľským produktom z plastu a často ich spoločnosť využíva výlučne na jedno použitie.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )