Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Úrad na ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ) sa ihneď po streľbe ocitol pod vlnou kritiky.

Po tom, ako v stredu 15. mája došlo k streľbe na predsedu vlády, sa na stole objavila otázka, či členovia jeho ochranky konali správne. Úrad na ochranu ústavných činiteľov (ÚOÚČ) sa ocitol pod vlnou kritiky. Okrem toho musí čeliť aj obvineniu zo zverejnenia videa s útočníkom Jurajom C.

Odborníci hovoria o pochybeniach členov inštitúcie a spochybňujú aj riaditeľa úradu Pavla Krejčího, píše RTVS. Na ÚOÚČ malo však údajne dôjsť k personálnym zmenám, informovala relácia Reportéri RTVS.

S kritikou nesúhlasí

„Nakoniec som sa dozvedel, že riaditeľ je bývalý personalista,“ upozornil bývalý prezident policajného zboru Štefan Hamran.

Pavol Krejčí na kritiku, ktorá spochybňuje jeho predispozície byť riaditeľom tohto úradu, reaguje s tým, že má ekonomické vzdelanie, niekoľko rokov pracoval v polícii, na úrade ústavných činiteľov a aj v súkromnom sektore.

„Nemyslím si, že nie som spôsobilý vykonávať túto prácu,“ bráni sa. Funkcia riaditeľa je podľa neho manažérska funkcia a nemyslí si, že by jeho vzdelanie nebolo dostatočné na to, aby nemohol viesť ÚOÚČ.

„Kto môže posudzovať výmeny, ktoré sme urobili, že sú nekompetentné? Viem, že sa takéto hlasy ozývajú. To sú ľudia, ktorí majú informácie iba z verejných zdrojov. Ja si za tým, čo bolo urobené, stojím,“ povedal Krejčí.

Hamran však upozorňuje na to, že v úrade je nutné zmeniť nastavenie personálnej politiky, pretože na čele takýchto útvarov majú stáť dlhoroční skúsení policajti.

„Keď sa pýtate na riaditeľa ÚOÚČ, viete, kde bol včera. Včera bol v Handlovej. Viete, aký mal oblek? Celý od krvi. Bol priamo tam, pri premiérovi a odkedy nastúpil na úrad, robí všetko preto, aby sa úrad nevenoval nákupu luxusných áut v červenej koži, ale aby zabezpečil to, aby ochrankári mali riadny výcvik, ktorý za tri a pol roka nemali,“ povedal po rokovaní bezpečnostnej rady deň po atentáte šéf rezortu vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Zrejme došlo k zmenám

Vyzerá to tak, že na ÚOÚČ došlo k personálnym zmenám. Informovala o tom RTVS prostredníctvom relácie Reportéri.

Niektorých ochrankárov, ktorí sa nachádzali v blízkosti premiéra, keď došlo k streľbe, mali údajne postaviť mimo služby. Okolnosti po zásahu sú stále preverované aj policajnou inšpekciou.

Tá preveruje aj ďalšie možné zlyhania. Podľa slov hovorkyne Andrey Dobiášovej preveruje Úrad inšpekčnej služby občiansky preukaz a aj uniknuté video. Vyšetrovateľ mal začať trestné stíhanie vo veci pre trestný čin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Na vyšetrovanie je však uvalené informačné embargo.

„Aktuálne je vami spomínaný prípad v štádiu vyšetrovania Úradom inšpekčnej služby, preto z uvedeného dôvodu i z takticko-bezpečnostných dôvodov nemôžeme poskytnúť bližšie informácie,“ priblížil hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.

Uložiť článok

Najnovšie články