Foto: Electra Kotopoulou [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Planina Danakil patrí k najnehostinnejším miestam na našej planéte.

Život na našej planéte nás prekvapuje svojou pestrosťou už celé storočia. Jeho dokonalosť spočíva okrem iného v tom, že existuje aj v tých najodľahlejších a najnehostinnejších kútoch Zeme. Nájsť ho môžeme na mrazivých póloch, v hlbokomorských priekopách či najhlbších častiach dožerava rozpálených púští. Vedci však objavili miesto, kde života niet.

Článok pokračuje pod videom ↓

O planine Danakil sa často hovorí ako o najextrémnejšom mieste na Zemi. Nachádza sa v Afarskej panve na území Etiópie vo východnej časti Afriky a za svoje nehostinné podmienky vďačí najmä tektonickej a sopečnej činnosti. Sopečné plyny, mimoriadne vysoká koncentrácia solí, extrémne teplo a sucho spoločne docielili to, že na tomto mieste neexistuje žiadna forma trvalého života, tvrdí tím vedcov v štúdii, ktorú len nedávno uverejnili v prestížnom vedeckom časopise Nature.

Dallol volcano zone.Danakil depression

Azda najznámejšou časťou planiny Danakil je oblasť v okolí sopky Dallol. Práve tu sa nachádzajú extrémne kyslé jazerá naplnené slanou vodou, vyhrievané geotermálnou energiou vulkanicky aktívnou oblasťou východoafrického riftu. Na fotografiách vyzerá krajina v tejto časti Etiópie nádherne. Žiari odtieňmi žltej, zelenej, červenej a hnedej farby. V skutočnosti je však toto miesto pre vysokú koncentráciu sopečných plynov a mimoriadnu salinitu priam toxické. Patrí tak k najnehostinnejším miestam na celej planéte.

Nehostinná planina Danakil dlhé roky zaujímala aj vedcov. Ako podotýka portál ScienceAlert, len pred niekoľkými mesiacmi sa v časopise Scientific Reports objavila správa, ktorá ohlasovala objavenie iba niekoľko nanometrov veľkých mikroorganizmov žijúcich v oblasti horúcich kyslých prameňov v okolí sopky Dallol. Najnovšia štúdia francúzskych vedcov z Univerzity Paris-Sud a národnej výskumnej agentúry CNRS však tento výskum spochybňujú a tvrdia, že objavili miesto, kde život jednoducho neexistuje.


Výskumný tím pod vedením francúzskej biologičky Puri Lopéz-García tvrdí, že kým v niektorých jazerách v oblasti Danakil skutočne objavili spomínané odolné mikroorganizmy, v odľahlejších častiach, kde koncentrácia solí presahovala 50 %, sa im ani po rozsiahlom prieskume nepodarilo objaviť žiadne známky trvalého života. Príčinou je podľa vedcov vysoká koncentrácia solí na báze horčíka, ktoré spôsobujú rozpúšťanie bunkových membrán.

Ethiopia, Dallol, Danakil Depression

Francúzski tím odborníkov svoj výskum vybudoval na celej rade rôznych analytických metód počas troch expedícií na jedno z najnehostinejších miest na našej planéte. Vo svojej štúdii tvrdia, že okrem absencie vody je pre život limitovaným faktorom aj hyperacidické (extrémne kyslé) a hypersalíne prostredie (extrémne slané).

ScienceAlert, ScienceMag

 

Uložiť článok

Najnovšie články