euractiv.com

Dnešným dňom nastalo spustenie európskeho navigačného systému Galileo. Projekt, ktorého realizácia trvala 17 rokov a stál vyše 10 miliárd eur je konečne prístupný pre všetkých. Prečítajte si ako zabezpečíte, aby vám tento systém fungoval aj vo vašej navigácii či vo vašom smartfóne.

Európsky navigačný systém s označením Galileo dnes zažíva svoju veľkú premiéru. Po 17 rokoch trvania projekt konečne prišiel do svojej konečnej a finálnej fázy. Európa tak bude mať vlastný navigačný systém a Galileo sa tak zaradí k americkému GPS a k ruskému systému GLONASS.

Galileo narozdiel od GPS a GLONASS nie je armádny projekt a od začiatku bol budovaný ako systém určený pre bežných obyvateľov. Realizácia projektu započala ešte v roku 1999 a do dnešného dňa projekt stál viac ako 10 miliárd eur. Na projekte sa ako členský štát EÚ podieľalo aj Slovensko, a tak si malú zásluhu na tomto systéme môžeme pripísať aj my.

Realizácia Galilea nebola bezproblémová, čo je pri takomto obrovskom projekte pochopiteľné. Podľa prvotných odhadov mal Galileo fungovať už v roku 2008, no svojho finálneho spustenia sa dočkal až dnes. Základom Galilea sú, samozrejme, výkonné satelitné družice, ktorých je na zemskom orbite až 18 a obiehajú Zem vo výške vyše 23 tisíc kilometrov. Ich počet ale nie je konečný, v budúcnosti by ich malo byť až 30.

wired4space.com
wired4space.com

Galileo má priniesť vyššiu presnosť ako GPS či GLONASS, hovorí sa o presnosti na jeden meter, či aj menej. Presnosť bude zvyšovaná s postupným pridávaním ďalších družíc. Presnejšie určenie polohy znamená lepšiu orientáciu v teréne, ako aj v zastavaných územiach, čo okrem bežných občanov ocenia najmä záchranárske zložky. Galileo by mal lepšie zvládať aj orientáciu v zložitom a členitom teréne, alebo na menej dostupných miestach. Systém by mal tiež fungovať aj na miestach, kde doterajšie systémy kvôli tieneniu nefungovali úplne správne.

Európsky navigačný systém určite nebude predstavovať zbytočne vyhodené peniaze. V najbližších 20-tich rokoch by mala investícia do systému priniesť európskemu hospodárstvu výnosy na úrovni až 90 miliárd eur.

Využívanie tejto európskej navigácie by mali podporovať všetky novšie zariadenia. Počíta sa s tým, že navigácie v autách, či v smartfónoch sú na nový štandard pripravené. Je ale možné, že bude musieť prebehnúť aktualizácia softvéru vo vašom zariadení, aby systém fungoval správne. Tá by mala prebehnúť aktualizáciou priamo od výrobcu, takže v tomto smere nemusíte podnikať žiadne kroky. Potom vám už ale nebude nič brániť v plnom využívaní Galilea.

interez.sk (Matej Mensatoris), phys.orggalileognss.eu, euractiv.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články