Znečistenie smogom

Foto: Pixabay

Pakistan patrí medzi 10 najznečistenejších krajín na svete. Teraz hľadá riešenie, ako proti tomu bojovať.

Znečistenie ovzdušia zamoruje predovšetkým veľké mestá, kde sa koncentrujú emisie z rôznych zdrojov. Javí sa ako temný oblak, nazývaný smog. Negatívne účinky tejto ničivej hmly na zdravie ľudí sú už dávno zrejmé. Otázne však stále ostáva, ako proti nej bojovať a ako pred ňou uchrániť obyvateľov miest. Zdá sa, že Pakistan prichádza so svojím vlastným riešením. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa rebríčku najviac znečistených miest na svete dve Pakistanské mestá – Faisalabad a Lahore – patria do prvej desiatky. Neúnosné znečistenie životného prostredia podnietilo miestnu vládu zaujímať sa o tento problém. Minulý rok prišla s ambicióznym plánom, podľa ktorého majú do piatich rokov vysadiť 10 miliárd stromov. Ako informuje The News International v Lhore High Court je povinné pre každého občana, ktorý postaví dom, vysadiť aspoň dva stromy.

Zamorené mesto smogom
Zamorené mesto smogom, foto: unsplash.com

Je to záležitosť budúcnosti krajiny,“ povedal pre portál allthatsinteresting.com Justice Jawad Hassan. A dodáva, že vlastníkom nehnuteľností a bytovým spoločníkom, ktorí nebudú dodržiavať toto úsilie, bude zamietnuté stavebné povolenie.

Za týmto nariadením stojí strana premiéra Khana, ktorý hovorí: „Teraz je nevyhnutné bojovať proti zmene klímy a zvrátiť degradáciu životného prostredia, pretože situácia v Pakistane sa bude s hospodárskym rastom len zhoršovať.“

Pre niektorú krajinu je to možno nedosiahnuteľná méta. Pakistan však dokazuje, že plány pre ochranu životného prostredia nie sú len prázdne sľuby. Dokazuje to aj sa príklade Guinessovho rekordu vo vysadení najväčšieho počtu stromov za jeden deň. Podľa The Tribune Express Ministerstvo Klimatickej zmeny vysadilo už 94,5 milióna stromov naprieč celou krajinou, ktoré boli vysadené v rámci špeciálneho programu „Rastlina za Pakistan“.

Sadenice drevín
Sadenice drevín, foto: unsplash.com

K tomuto úsiliu sa pridala taktiež polícia, ozbrojené sily a miestne orgány, nemocnice, lekárne, poľnohospodári, školy aj univerzity.

Je to silný príbeh a vidieť ako obyvateľstvo spája svoje sily, aby spoločne zlepšovalo svoju krajinu.

allthatsinteresting.comtribune.com.pkthenews.com.pk
Uložiť článok

Najnovšie články