Foto: TASR/AP

Znečistenie ovzdušia má nebezpečný dopad nielen na planétu, ale takisto aj na nás a na naše zdravie.

Určite ste aj vy postrehli obrovské mrazy v Amerike, kvôli ktorým sa zatvárali školy, ľudia nechodili do práce a ostávali doma. Presne rovnakú situáciu pred pár týždňami zažili obyvatelia Austrálie, ktorí však nebojovali s mrazmi, práve naopak, s príliš vysokými teplotami. Nepríjemnú situáciu teraz zažívajú aj ľudia v Bangkoku, ktorí síce nečelia nepríjemným teplotám, ale hustému smogu. Ten má za následok mnohé zdravotné problémy. 

Posledné dva týždne bolo hlavné mesto Thajska obklopené toxickým smogom, ktorý bol tak hustý, že v niektorých častiach mesta ľudí okrem kašľa trápila aj tečúca krv z nosa či dokonca aj z očí. Okrem ľudí trpia z dôvodu znečisteného ovzdušia aj zvieratá.

Znečistenie spôsobuje veľké množstvo faktorov. Jedným je veľký počet vozidiel, rozšírené stavebné práce, neekologický priemysel či pálenie odpadkov. Obyvateľ, Nutthawut Sirichainarumit, zdieľal fotografiu krvi, ktorá sa objavila po tom, ako si kýchol. Povedal: „Nos ma bolel pri dýchaní už pred dvomi dňami. Počas celej noci som kýchal a na ďalšie ráno sa mi už objavila aj krv. Bol som úplne šokovaný, pretože som predtým nikdy krv nekýchal. Verím, že dôvodom je prach a zlé ovzdušie.“

K tejto téme sa vyjadrili viacerí ľudia, napríklad aj Seine Premmanuspaisal, ktorý povedal: „Znečistený vzduch so sebou prináša rôzne baktérie a vírusy, ktoré postupne ovplyvňujú naše telo. Hoci si myslíte, že ste zdraví, toto hrozné prostredie vašu imunitu a zdravie určitým spôsobom naruší.“ Sienne diagnostikovali infekciu pľúc po tom, čo tri dni zvracal a kašľal krv.Nikdy predtým nemal žiadne problémy s dýchaním.

Najhorším dňom bol utorok, 29. január, kedy ľudí s astmou lekári posielali do intenzívnej starostlivosti s akútnou bronchitídou a hypoxémiou, pretože im začali krvácať oči. Khun Songsamut povedal: „Cítil som sa, akoby som umieral. Všetko to bolo kvôli znečisteniu vzduchu. Niečo sa už musí začať robiť.“

Okrem ľudí trpia aj zvieratá. Nedávne röntgenové snímky, ktoré boli urobené na viacerých veterinárnych klinikách, ukazujú, že pľúca viacerých zvierat sú pokryté prachom. Jeden majiteľ psa, ktorý trpel viacerými infekciami kvôli znečisteniu, povedal: „Nikdy so svojím psom nechodím von na príliš dlho, no prach prejde aj oknom. Dúfam, že príbeh môjho psa upozorní ľudí na to, aké hrozné je toto znečistenie. Problém s prachom je aktuálny už nejaký čas a my nemáme tušenie, kedy sa rozplynie a zmizne. Všetko, čo musíme urobiť, je chrániť nielen seba, ale aj svojich blízkych.“ 

Thajská vláda sa snaží proti tomuto problému bojovať. Okrem toho, že uzavrela približne 439 škôl, rozoslala drony, ktoré spúšťajú na mesto vodu. Tento spôsob je však nedostatočný a slabý. Mesto zakázalo tiež naftové autá a akékoľvek spaľovanie, ktoré by mohlo ovzdušie ešte zhoršiť.

Ministerstvo zdravotníctva vyzvalo ľudí na to, aby sa vyhli vonkajším aktivitám a cvičeniu. Namiesto pobytu vonku by mali ľudia ostávať vo vnútri. Kakuko Nagatani-Yoshida, regionálny koordinátor pre životné prostredie uviedol, že v krátkodobom horizonte budú musieť niektoré továrne zatvoriť. Z dlhodobého hľadiska sa budú musieť niektoré výrobné procesy premeniť na „čistejšiu technológiu“ a prestať spaľovať akýkoľvek odpad.

unilad.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články