Foto: twitter.com(NASASwift)

Viete prečo sa čierna diera nazýva čiernou dierou?

Pretože jej gravitácia je takmer nekonečná, čo znamená, že jej neunikne nič, ani svetlo. V skutočnosti to však nie je diera v pravom slova zmysle. Skôr len v prenesenom, keďže ide o časť vesmíru, odkiaľ nemôže nič uniknúť a vznikla vďaka javu zvanému gravitačný kolaps. Napriek tomu, že vedci tento fenomén už desiatky rokov skúmajú, stále zostáva záhadou. Viac o čiernych dierach sa dozviete v nasledujúcom článku.

Čierne diery nenasajú všetko, čo sa priblíži

Niektorí ľudia si myslia, že čierna diera je akýsi vesmírny vysávač, ktorý vcucne všetko, čo sa priblíži. Aj keď by sa to dokonale hodilo do katastrofického filmu, nie je to tak. Čierna diera je ako akýkoľvek iný objekt vo vesmíre, len s omnoho väčšou gravitáciou. Ak by ste napríklad Slnko nahradili čiernou dierou rovnakej veľkosti, nevtiahla by Zem do seba. Podobne, ako to robí aj dnes, by Zem pekne naďalej krúžila po svojej dráhe.

It's #BlackFriday, but for us, it's the third annual #BlackHoleFriday. Today, we'll post pics & info about black…

Posted by NASA – National Aeronautics and Space Administration on Donnerstag, 26. November 2015

Objaviteľom čiernych dier nebol Einstein

Aj keď jeho teória relativity predpovedá vznik čiernych dier, Einstein ich neobjavil. Karl Schwarzschild bol tým človekom, ktorý Einsteinove rovnice využil na to, aby existenciu tohto fenoménu dokázal. Urobil tak v tom istom roku, v ktorom Einstein zverejnil všeobecnú teóriu relativity, a to v roku 1915. Schwarzschild je autorom tzv. Schwarzschildovho polomeru a tvrdí, že čokoľvek menšie ako kritický polomer je čiernou dierou. Zaujímavé však je, že svoje pomenovanie dostali čierne diery oficiálne až v roku 1967.

Čierna diera vás natiahne do špagety

Vedeli ste, že čierne diery majú zvláštnu schopnosť? Vďaka nej by vás natiahli do tvaru špagety, čomu vedci odborne hovoria špagetifikácia. Nie, nesrandujeme. Niečo ako špagetifikácia skutočne existuje a nie je to detský výmysel. Opäť to má na rováši gravitácia. Vysvetlíme si to jednoducho. Keď stojíte nohami pevne na Zemi, sú bližšie k jadru Zeme a teda sú priťahované silnejšie ako vaša hlava. Ak by ste sa však náhodou dostali do blízkosti čiernej diery, gravitácia by fungovala ináč. Každým centimetrom, ktorým sa vaše nohy priblížia k jadru čiernej diery sa gravitácia zosilní. Čím bližšie sú, tým rýchlejšie ich gravitácia priťahuje. Vaša hlava je však od jadra ešte stále ďaleko, gravitácia na ňu preto pôsobí menej. A tak vznikne špagetový človek.

GRAVITATIONAL WAVES FROM TWO MERGING BLACK HOLES DETECTED!Researchers from LIGO in collaboration with Virgo have…

Posted by G Edurection on Mittwoch, 27. September 2017

Čierna diera by mohla vytvoriť nový vesmír

Nemáme istotu, že iný vesmír neexistuje a teda nemáme istotu, že ani nemôže vzniknúť. Vedci sa tejto teórii intenzívne venujú. Ako je to možné? Ak sa pozriete na teóriu veľkého tresku, za podobných podmienok vznikol aj náš vesmír. Singularita (miesto, kde je gravitácia nekonečná a rovnako aj zakrivenie časopriestoru) v jadre čiernej diery sa však vymyká akýmkoľvek zákonom fyziky, vďaka čomu by mohol vzniknúť vesmír alternatívny k tomu nášmu.

Ohýbajú priestor okolo seba

Predstavte si vesmír ako pružné plátno. Keď naň položíte predmet, v mieste, kde sa nachádza zatlačí plátno o niečo nižšie. Čím väčší je predmet, tým väčšia je priehlbina v plátne. Ak by ste na plátno namaľovali niečo ako obežné dráhy, už by neboli rovné, ale zakrivené. Rovnaké pravidlá sa vzťahujú aj na vesmír. A najviac priestor vo vesmíre ohýbajú práve čierne diery. Ohyby sú natoľko hlboké, že ak sa tam raz niečo dostane, už to nevylezie von. To platí aj pre svetlo.

pixabay.com

V produkcii energie ich len tak niečo neprekoná

Produkujú ju ešte efektívnejšie ako Slnko. V roku 1975 prišiel Hawking s teóriou, že čierna diera môže emitovať, teda vyžarovať tepelnú energiu, ktorá je známa ako Hawkingovo žiarenie. Na porovnanie, pri jadrovej fúzii aká prebieha napríklad na Slnku sa premení na energiu len 0,7 percenta hmotnosti, zatiaľ čo pri čiernej diere je to až 10 percent. Vedci zvažujú možnosť, že táto energia by v budúcnosti mohla dokonca poháňať v čiernej diere aj vesmírne lode. Sci- fi lepšie ako Star Wars.

V strede našej galaxie je obrovská čierna diera

Vedci veria, že v centre každej galaxie je obrovská čierna diera, vrátane našej. Údajne pôsobia ako kotva a držia galaxiu pohromade a na svojom mieste. Tá naša dostala pomenovanie Sagittarius A a je 4 miliónkrát väčšia ako Slnko. Aj keď je od Zeme vzdialená 30 tisíc svetelných rokov, vedci veria, že pred dvoma miliónmi rokov nastala explózia, ktorú bolo možné vidieť aj zo Zeme.

Spomaľujú čas

Keď dosiahnete horizont udalostí, teda povrch čiernej diery, čas sa spomalí a niet cesty späť. Vysvetlíme si to na paradoxe dvojčiat. Jedno z dvojčiat ostane na Zemi, zatiaľ čo druhé sa vyberie do vesmíru rýchlosťou svetla a vráti sa domov. Dvojča z vesmíru je teraz mladšie, pretože čím rýchlejšie sa pohybujete, tým pomalšie okolo vás plynie čas. Akonáhle sa priblížite k povrchu čiernej diery, gravitácia spôsobí, že sa budete pohybovať extrémnou rýchlosťou, následkom čoho sa čas spomalí.

Postupne sa vyparujú

Aj keď ste si to možno mysleli, ani čierne diery nie sú nekonečné a predsa len z nich nejaká energia uniká. Ako sme už spomenuli, tento fenomén si všimol Hawking. Jeho teória tvrdí, že čierna diera sa postupne vyparuje do vesmíru až nastane jej zánik.

Massive black hole

Posted by Cajafresca on Mittwoch, 7. Juni 2017

Teoreticky, čiernou dierou sa môže stať čokoľvek

Viete, aký je rozdiel medzi čiernou dierou a Slnkom? Jedine ten, že v jadre čiernej diery je extrémne hustá hmota spôsobujúca vysokú gravitáciu. Až takú, že pohltí všetko, vrátane svetla. Preto nemôžeme čierne diery vidieť. Vedci si myslia, že teoreticky by sa na čiernu dieru mohlo premeniť čokoľvek. Napríklad aj Slnko, ak by ste ho stlačili na extrémne malý priestor. Tak by narástla jeho hustota a vznikla by čierna diera. Údajne to isté platí aj pre Zem. Zatiaľ je však známy len jediný spôsob vytvorenia čiernej diery, a to kolaps hviezdy, ktorá je 20 až 30-krát väčšia ako Slnko.

Pozri aj: Mali by ste 2 minúty na záchranu. Toto by sa stalo s vašim telom, keby sa ocitlo vo vesmíre bez skafandra

businessinsider, wikipedia
Uložiť článok

Najnovšie články