Foto: Pixabay

Starostlivosť o antikoncepciu je v súčasnosti najmä výsadou žien.

Samozrejme, aj muži používajú prostriedky, ktorými sa chránia pred nechceným tehotenstvom partnerky či pohlavnými ochoreniami, hormonálnu antikoncepciu však majú k dispozícii len ženy. To sa ale možno zmení už o niekoľko mesiacov.

Mužská antikoncepcia je už na dosah

Ako informuje portál Daily Mail, mužská antikoncepcia by sa mala stať realitou už o niekoľko mesiacov. Indickí vedci totiž ohlásili, že dokončujú klinické testy lieku, ktorý po vpichnutí do rozkroku pôsobí ako zábrana proti otehotneniu partnerky. Hindustan Times uvádza, že ostáva už len čakať, kým liek schváli aj indický ekvivalent Správy potravín a liečiv.

Žiaľ, v prípade mužskej antikoncepcie je procedúra o niečo menej príjemná ako obyčajné užitie tabletky. Muž, ktorý sa rozhodne zákrok podstúpiť, bude totiž uvedený do celkovej anestézie a následne sa mu do semenníkov vpichne syntetická látka, ktorá zabráni tomu, aby sa semeno dostalo až do penisu.

Foto: unsplash

Ak úrady liek schvália, pôjde o oficiálne prvú mužskú antikoncepciu, ktorá môže uľahčiť život miliónom ľudí. Nie každá žena totiž môže užívať hormonálnu antikoncepciu a okrem kondómov bola doteraz najbežnejšie využívanou alternatívou u mužov vazektómia, teda sterilizácia.

Odborníci na nej pracujú už desiatky rokov

Pre The Wire sa vyjadril doktor Sharma, ktorý hovorí, že na lieku pracuje už viac ako 25 rokov. Polymér, ktorý je kľúčovou látkou v mužskej antikoncepcii zas vyvinul Sujoy Kumar Guha, ktorý na výskume pracuje už 37 rokov. Hindustan Times uvádza, že v Indii využíva rôzne formy antikoncepcie približne polovica párov, pričom mnoho z nich sa rozhodne pre definitívne riešenie, a to sterilizáciu ženy. Vazektómiu sa rozhodne podstúpiť menej ako jedno percento mužov.

Istú formu antikoncepcie využíva v produktívnom veku vysoké percento žien nielen v Indii, ale aj v iných krajinách. Väčšina z nich sa spolieha na metódy, ktoré nie sú permanentné, ako napríklad tabletky, antikoncepčné náplaste, injekcie či vnútromaternicové telieska. Stále však platí, že v prípade sterilizácie ju podstupujú častejšie ženy ako muži.

Foto: unsplash

V Amerike sa už o uvedení mužskej antikoncepcie na trh hovorilo niekoľkokrát, úrady ju však napokon nikdy nepovolili. Lieky mali totiž počas klinického testovania vedľajšie účinky, ktoré boli pre mužov neznesiteľné. Tím indických vedcov však úspešne dokončil tri kolá klinických testov na veľkej vzorke mužov a tie nepreukázali žiadne neznesiteľné vedľajšie účinky. Navyše, liek je účinný až na 97,3% a liečba nie je permanentná, účinky polyméru známeho ako RISUG vyprchajú zhruba po 13 rokoch.

Rôzne formy antikoncepcie sú dostupné aj na Slovensku, čoraz menej žien sa však spolieha na hormonálnu antikoncepciu. Ako uvádza Národné centrum zdravotníckych informácií, za posledných 10 rokov klesol počet žien, ktoré ju užívajú, takmer o polovicu.

Daily Mail, ncizsk
Uložiť článok

Najnovšie články