Unsplash

7. apríla je Svetový deň zdravia.

Hovorí sa, že zdravie je to najcennejšie, čo v živote máme. A je to skutočne aj pravda. Môžete byť neuveriteľne bohatý, no ak nevyliečiteľne ochoriete, peniaze vám nepomôžu. Zdravie si preto treba vážiť a je dobré si jeho význam aj pripomínať. Preto existuje aj Svetový deň zdravia, ktorý pripadá na 7. apríla.

V nadväznosti na tento deň sme si pre vás pripravili všeobecný kvíz o zdraví, ktorý sa týka dejín medicíny, poskytovania prvej pomoci, štatistikám zdravia a tiež aj samotnému Svetovému dňu zdravia.

Prečo si práve dnes, 7. apríla, pripomíname Svetový deň zdravia?

Unsplash

Ako píše TASR, od roku 1950 je v kalendári 7. apríl zapísaný ako Svetový deň zdravia (World Healthy Day). Bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (World Health Organization - WHO) ako pripomenutie si vzniku tejto špecializovanej medzivládnej organizácie systému OSN, ktorá sa zaoberá problematikou zdravia.

Znakom lekárov či farmaceutov je tento symbol. Ako sa volá?

Public Domain

Asklepiova palica je znak lekárov a farmaceutov. Symbol má svoj počiatok už v starovekom Grécku a bol súčasťou mytológie. Pomenovanie pochádza od Asklepia, boha lekárstva, syna boha Apolóna, ktorý liečil všetky choroby a dokázal oživovať mŕtvych.

Ktorá choroba zabije každý rok celosvetovo najviac ľudí?

Pixabay

Podľa WHO takmer 9 miliónov ľudí ročne podľahne ischemickej chorobe srdca, čo predstavuje 16 % zo všetkých úmrtí.

Ako sa volal významný lekár, žiak Hippokrata, ktorý skúmal choroby z pohľadu logiky a vypracoval vedeckú metodológiu medicíny a jeho postupy sa uplatňovali až do 17. storočia?

Public Domain

Claudius Galén patril medzi najvyýznamnejších lekárov histórie. Bol lekárom gladiátorov a vypracoval mnohé medicínske postupy, ktorými zachraňoval životy.

Čo nepatrí medzi protišokové opatrenia - pravidlá 5T?

Unsplash

Základné 5T pri protišokových opatreniach sú teplo, ticho, tekutiny, tíšenie bolesti a transport.

Rovnako ako vo svete, aj na Slovensku je najčastejšou príčinou smrti ochorenie obehovej sústavy. Aká príčina je na druhom mieste za rok 2020?

Unsplash

Podľa Štatistického úradu SR najviac ľudí zomrelo v roku 2020 na choroby obehovej sústavy, na druhom mieste to boli nádorové ochorenia a na treťom mieste infekcia Covid-19.

Vráťme sa ešte k dnešnému Svetovému dňu zdravia. Aká je jeho tohtoročná téma?

Pixabay

Ako informuje TASR, každý rok vyhlasuje WHO tému, ktorej sa Svetový deň zdravia venuje, pričom tá sa každý rok mení. Téma roku 2021 znie: "Budovanie spravodlivejšieho a zdravšieho sveta".

Jedným zo základných úkonov pri poskytovaní prvej pomoci je aj oživovanie pomocou masáže srdca a vdychovania vzduchu. V akom pomere sú stlačenia a vdychovanie?

Unsplash

Pri nepriamej masáži srdca postupujeme tak, že sa 30-krát stlačí hrudník a potom nasledujú dva vdychy do pľúc. Následne sa úkon opakuje.

Ktoré z týchto ochorení sa podarilo zlikvidovať vďaka očkovaniu?

SITA

Pravé kiahne boli obrovským strašiakom ľudstva, vďaka hromadnému očkovaniu sa ich podarilo eradikovať.

Približne koľko percent ľudí je celosvetovo považovaných za zdravých?

Unsplash

Štúdia publikovaná v roku 2015 v časopise Lancet tvrdí, že až 95 % ľudí má nejaké zdravotné problémy, pričom viac ako tretina z nich má viac ako 5 ochorení.

Uložiť článok

Najnovšie články