Foto: unsplash/ Maria Mendiola

Coca-Cola patrí medzi tie najpopulárnejšie nápoje na svete.

Gigant sa však rozhodol pre niekoľko zmien a už čoskoro uvidíme Coca-Colu spolu so značkou Carlsberg v ekologickejších fľašiach, ktoré sa v komposte rozložia už v priebehu jediného roka. Záujem o ekologické balenie prejavila aj značka Danone.

Fľašky budú vyrábané z rastlinných materiálov

Ako informuje portál Unilad, Coca-Cola a Carlsberg spojili sily so spoločnosťou Avantium a už čoskoro budú v novom šate, a to vo fľaškách vyrobených z rastlinného materiálu, ktoré sa v prírode poľahky rozložia. Kým doteraz sa fľaše vyrábali za použitia fosílnych palív, tieto budú vyrobené z cukrov premenených na jednoduché chemické štruktúry. Nový materiál bude použitý na vytvorenie recyklovateľnej ochrannej vrstvy pri výrobe kartónových fliaš.

Odhaduje sa, že nápoje v nových fľašiach by sa mohli v regáloch obchodov ocitnúť už v roku 2023. Ako informuje The Guardian, Avantium pracuje na materiáloch, ktoré budú dostatočne odolné, aby v nich nápoj vydržal, zároveň však menej škodlivé pre životné prostredie. Testy zatiaľ ukázali, že v kompostéroch sa nová fľaša rozloží do roka, za bežných podmienok, napríklad v prírode, zas do niekoľkých rokov. Za ideálnych podmienok by však mal byť tento materiál vždy recyklovaný.

Množstvo plastového odpadu stúpa závratnou rýchlosťou

Avantium plánuje vyrábať spočiatku 5 000 ton rozložiteľného plastu z kukurice, pšenice či repy ročne. Očakáva sa však, že požiadavka po rozložiteľných plastoch bude postupne narastať a spolu s ňou bude rásť aj produkcia. Navyše, Avantium plánuje postupom času začať na výrobu používať udržateľné zdroje, napríklad biologický odpad, aby bol čo najmenej ovplyvnený globálny potravinový reťazec.

Ide o významný krok vpred, ako totiž informuje Surfers Against Sewage, znečisteniu množstvom plastov čelí každá jedna pláž na svete. Vedcom sa mikroplasty podarilo objaviť dokonca už aj v arktickej oblasti. Kým v roku 1950 ľudstvo vyprodukovalo 1,5 miliónov ton plastového odpadu, do roku 2016 toto číslo narástlo na 320 miliónov ton. Odhaduje sa, že do roku 2034 sa množstvo plastového odpadu zdvojnásobí.

Unilad
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )