Foto: TASR/Ústav pamäti národa

Zahrať si ju môžete už dnes od 17.07 h v bratislavskej Petržalke.

Pripomenutie si toho, akú obrovskú hodnotu má sloboda, ktorá nie je zadarmo a ktorá so sebou prináša aj zodpovednosť, aj to je cieľom geocachingovej hry s názvom Hartmut Tautz Memorial, s ktorou prichádza Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pri príležitosti 35. výročia úmrtia vtedy 18-ročného hudobníka, jednej z obetí železnej opony v bývalom komunistickom Československu.

Hru spustili v nedeľu o 17.07 h pri pamätníku Hartmuta Tautza na Kopčianskej ulici v bratislavskej Petržalke. Hra je založená na príbehu Hartmuta Tautza, pričom hráči budú v priamom prenose tak, ako budú chodiť po jednotlivých stanovištiach, prežívať jeho príbeh.

Mladí nechápu, že na hraniciach ľudia prichádzali o životy

Mladý nemecký emigrant Hartmut Tautz sa večer 8. augusta 1986 pokúsil o útek z Petržalky do Rakúska. Prestrihol prvý ochranný plot, nasledovala signálna stena, ktorú tiež prekonal. Avšak jej narušením vyslal signál na pohraničnú rotu, ktorá za mladíkom vyslala vycvičených psov. Tí mladíka dobehli zhruba 20 metrov od hraničnej, demarkačnej čiary, kde ho napadli.

Hartmut Tautz svojim zraneniam podľahol o tri hodiny neskôr vo vojenskej nemocnici. Ak by mu vraj bola poskytnutá odborná a včasná pomoc, zo zranení sa mohol vyliečiť. Pohraničiari ho totiž nechali ležať údajne s tým, že zaisťovali stopy ďalšieho možného „narušiteľa“. Do nemocnice ho už priviezli neskoro.

Hra je zároveň edukatívna. „Urobili sme to spôsobom, aby si ľudia uvedomili, čo mladí absolútne nechápu, že na hraniciach sa pred viac ako 30 rokmi strieľalo. Že ste nemohli kdekoľvek prekročiť hranice a slobodne sa rozhodnúť cestovať,“ uviedol pre TASR Ján Mitáč z oddelenia kultúry Úradu BSK.

Má ísť tiež o uvedomenie si faktu, že sloboda nie je zadarmo a mnohí za ňu položili svoj život. Apelom na súčasnú dobu má byť aj to, že so slobodou sa nesie aj zodpovednosť. „Príbeh Hartmuta Tautza je tragický v tom, že chcel len hrať profesionálne na svojom obľúbenom nástroji klarinete. Pretože mal však príbuzných v západnom Nemecku, bol nedôveryhodný pre komunistický režim vo východnom Nemecku a nedovolil mu hrať ani vo vojenskej kapele. Jeho sen sa skončil priamo na hranici,“ podotkol Mitáč.

Pamätník mu neďaleko železničného priecestia smerom na Kittsee a vojenského cintorína v bratislavskej Petržalke odhalili v roku 2016.

Uložiť článok

Najnovšie články