Foto: TASR - Martin Baumann

Najnovšie informácie oznámil minister obrany Jaroslav Naď.

Pilotné testovanie prebiehalo na Orave a v Bardejove tri dni a tvorili sa tam rady. Celoplošné testovanie sa bude realizovať už počas najbližšieho víkendu a trvať bude len dva dni.

Rozhodnutie zmeniť dni testovania na sobotu a nedeľu, namiesto pôvodného plánu testovať od piatka do nedele, súvisí s personálnymi, logistickými a materiálnymi limitmi. Ľudia stáli v radoch aj dve hodiny. Je otázne, koľko budú v radoch stáť, keď sa bude testovať celé Slovensko. Práve logistike a výpočtom sa od včera venuje velenie operácie na čele s Náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Danielom Zmekom.

Problémom by mohol byť aj nedostatok zdravotníckeho personálu, o čom informovali počas víkendu mnohé médiá. Na otestovanie celého Slovenska je podľa ministra zdravotníctva potrebných 20-tisíc zdravotníkov. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne eviduje približne 23-tisíc dobrovoľníkov, z nich asi 13-tisíc zdravotníkov, ktorí sa prihlásili.

Problémy s personálom boli aj počas testovania na Orave a v Bardejove, kde sa mnoho sľúbených zdravotníkov nedostavilo, prípadne došlo k procesným a komunikačným chybám a niektorí sa nestihli zaškoliť, prípadne ich nikto nekontaktoval.

Aktuálne informácie k celoplošnému testovaniu

Na dnešnej tlačovej besede Jaroslav Naď upresnil časy, kedy sa bude plošné testovanie konať. Bude to od 7:00 do 22:00, posledný ster je naplánovaný na 21:30. Minister obrany pripustil, že časy sa môžu predlžovať, pokiaľ sa nestihnú otestovať všetci. Prípadne, budú odporúčať ľuďom, aby sa premiestnili na iné odberné miesto, resp. premiestnia pracovné tímy.

Do každej domácnosti príde informatívny leták. Poradie bude určené podľa abecedy, jednotlivé obce si ale poradie môžu prispôsobiť podľa potrieb. Bude viac ako 5 000 odberných miest po celom Slovensku, pripravených bude 4901 odberných tímov.

  • Pri zdravotníckom personále Naď potvrdil, že zdravotníci majú 7 eur na hodinu plus 20 eur za každého pozitívneho občana, ktorého otestujú. Pre administratívnych pracovníkov pôjde o dohody. Takýto pracovník dostane 100 eur v hrubom na jeden deň. Náklady budú preplatené samospráve cez okresné úrady, ako to býva v prípade volieb. Pri dobrovoľníctve nemajú ľudia nárok na peňažnú odmenu.
  • Dezinfekciu zaobstarajú Ozbrojené sily SR. Ak to však dokáže aj samospráva, môžu takto pomôcť armáde. Rovnako budú s dezinfekciou pomáhať aj Hasičský zbor alebo dobrovoľní hasiči. Rovnako budú zabezpečené aj ochranné pomôcky.
  • Čo sa týka biologického odpadu, aj o ten sa postarajú Ozbrojené sily SR. Odvezie sa na základňu a likviduje sa v súlade so zákonom. Nakladanie s komunálnym odpadom zabezpečuje obec. Podľa ministra Naďa budú o 20. hodine známe presnejšie čísla kapacít zdravotníckeho personálu.
  • Testovania sa nemusia zúčastniť deti do 10 rokov, seniori nad 65 rokov (ak dodržia 10-dňovú karanténu), tí, ktorí boli v ostatných 90 dňoch pozitívne testovaní na covid-19, ďalej ani ľudia, ktorí majú zdravotnú správu od lekára, autisti a napríklad aj onkologickí pacienti. Uznávať sa budú aj PCR testy, ktorých výsledok bude k dispozícii najneskôr v piatok. Krvné testy neplatia. Cudzinci sa rovnako musia zúčastniť testovania, prípadne ostať v domácej karanténe.
  • Testovanie na hraniciach bude až po ukončení plošného testovania. Každý certifikát bude mať špeciálny kód, aby nedošlo k zneužívaniu. Pri vyzvaní zložkami ich človek musí predložiť počas kontroly. Niektoré veľké firmy budú mať špeciálne odberné miesta.

Viac informácií nájdete na stránke somzodpovedny.sk.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )