Foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Vášniví zberatelia bankoviek dokážu pre tento originálny kúsok do zbierky čakať v rade aj niekoľko hodín. Alebo ako to bolo v tomto prípade, aj celý pracovný týždeň.

Včera sa vo Vile Dominika Skuteckého v Banskej Bystrici spustil predaj novej nulovej eurobankovky. Bankovky s hodnotou nula eur sa tešia na Slovensku obrovskému úspechu, o čom svedčí aj množstvo záujemcov o to, kto získa tú najatraktívnejšiu z nich. Aby si doplnili svoju zbierku o ďalší unikátny kúsok, čakajú vonku na ulici aj niekoľko dní. 

História zberateľských bankoviek a mincí siaha do roku 1996 k mužovi menom Richard Faille, ktorý začal spoluprácu s francúzskou mincovňou a začali tlačiť mince, ktoré na sebe niesli symboly obľúbených pamiatok, osobností či miest. Tie sa predávali (a dodnes sa predávajú) v rôznych svetových metropolách na turistických miestach. O niekoľko rokov neskôr priniesol aj myšlienku s 0-eurovou bankovkou. Táto bankovka sa dostala do množstva európskych miest a pre svoju výnimočnosť si získala množstvo obdivovateľov a zberateľov.

Foto: Zuzana Veslíková, interez.sk
Foto: Zuzana Veslíková, interez.sk
Foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Tento trend sa rozšíril aj na Slovensko a dnes u nás môžeme nájsť stovky obdivovateľov týchto bankoviek, pre ktorých sa ich zbieranie stalo vášňou. Dokonca takou, že neváhajú čakať na novú bankovku aj niekoľko dní. Platí, že čím má bankovka nižšie alebo zaujímavejšie číslo, tým je zo zberateľského hľadiska cennejšia.

Nová bankovka vzdáva hold významnému maliarovi

Na spustenie predaja unikátnej bankovky s nominálnou hodnotou 0 eur a vyobrazeným ikonickým obrazom Trh v Banskej Bystrici slovenského maliara Dominika Skuteckého čakali prví nadšenci už od pondelka rána a to aj napriek tomu, že oficiálny predaj bol spustený až v piatok dopoludnia. V rade teda prečkali až dlhých päť dní.

Záujemcovia prišli čakať aj so svojimi rodinami a blízkymi, ktorí sa na nulové bankovky tešili spolu s nimi. Kupovať bankovky išli zaradom, podľa poradia. Čakať sa teda naozaj oplatilo.

Foto: Zuzana Veslíková, interez.sk
Vášnivý zberateľ slovenských aj českých bankoviek. Foto: Zuzana Veslíková, interez.sk
Čakal od pondelka a ako šiesty v poradí si kúpil bankovku s nízkym poradovým číslom. Foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Aby boli prví v rade, čakali vonku na ulici päť dní

Prvé miesto v rade patrilo zberateľovi, ktorý má vo svojej zbierke všetky bankovky s nulovou hodnotou. Ako nám sám prezradil, najatraktívnejšie pre neho bola práve bankovka s najnižším poradovým číslom, a teda 101, respektíve s číslom s troma jednotkami. Napokon sa mu päťdňové čakanie vyplatilo a ako prvý v poradí si mohol kúpiť bankovku s číslom 101.

O bankovky bol obrovský záujem a kvôli tomu musel byť počet kusov na jednu osobu obmedzený. Čakajúci si krátili čakanie v dlhom rade rôznymi aktivitami, napríklad aj hraním kariet.

Záujemcovia si krátili čakanie napríklad aj hraním kariet. Foto: Zuzana Veslíková, interez.sk
Rad pred vstupom do Vily Dominika Skuteckého, kde prebiehal predaj bankovky. Foto: Zuzana Veslíková, interez.sk

Vysoká zberateľská aj finančná hodnota

A prečo je o tieto bankovky tak obrovský záujem? Okrem toho, že pre zberateľov majú sami o sebe veľkú cenu a dopĺňajú ich zbierku, sú výnimočné aj osobami alebo pamiatkami, ktoré na sebe nesú. Napriek tomu, že sa ich nákupná cena pohybuje v jednocifernej čiastke, pri tých najvýnimočnejších z nich vzrastie ich hodnota až na niekoľko desiatok či nad stovku eur.

Medzi unikátmi slovenských bankoviek v nulovej hodnote môžeme nájsť zobrazené napríklad Múzeum SNP, Dobšinskú ľadovú jaskyňu, obľúbenú Zoo v Bojniciach, Oravský hrad alebo Donovaly.

eurosouvenir.sk

Najnovšie články