Foto: eurosouvenir.sk

Zabudnite na magnetky či pohľadnice. Súčasným trhákom sú suvenírové eurobankovky s nulovou hodnotou.

Koncept suvenírových eurobankoviek s nulovou hodnotou sa postupne ujíma aj na Slovensku. Myšlienka je pritom stará vyše 20 rokov a siaha do Francúzska. Tam v roku 1996 Richard Faille navrhol, aby turisticky zaujímavé miesta začali vyrábať pamätné medaile, ktoré by si mohli turisti odnášať domov ako spomienkový suvenír.

S nástupom eura Richard Faille túto myšlienku v roku 2015 dotiahol do dokonalosti. Vytvoril koncept nula eurobankovky a tá sa vo Francúzsku veľmi rýchlo ujala a rozšírila po mnohých krajinách, vrátane Slovenska.

Prvý slovenský „nula euro ošiaľ“

Dňa 8.5. 2018 sa pred banskobystrickým múzeom SNP začala tvoriť dlhý rad. Aj keď v súvislosti s dátumom Dňa boja proti fašizmu by sme si mohli myslieť, že išlo o záujem o vstup do múzea, nebolo to tak. Dôvodom bolo vydanie prvej slovenskej suvenírovej eurobankovky s nulovou hodnotou s motívom múzea SNP a tanku LT vz. 38. V priebehu dvoch hodín a 15 minút bolo po všetkom. 3 000 kusov bankoviek bolo rozpredaných, ďalších 1 000 kusov bolo určených pre zahraničný trh a 1 000 kusov bolo rozposlaných na základe objednávok.

Foto: eurosouvenir.sk

Suvenírové nula eurové bankovky

Foto: eurosouvenir.sk
  • vyrábajú sa z bavlneného papiera, rovnako ako klasické euro bankovky,
  • obsahujú ochranné prvky ako hologram či vodotlač,
  • každá má vlastné sériové číslo a limitovaný náklad, čím sa stávajú zberateľsky atraktívne,
  • sú vyrábané v spoločnosti Oberthur Technologies, ktorá vyrába aj pravé bankovky,
  • predná strana nesie vždy motív danej emisie, zadná strana je rovnaká a nachádzajú sa na nej dominanty európskych miest.

Chybička „se občas vloudí“

Pred rokom, v rámci 15. ročníka Bratislavských zberateľských dní, sa vydala suvenírová eurobankovka s nulovou hodnotou s motívom Bratislavského hradu. S nákladom 5 000 kusov ale čosi nebolo v poriadku. Pozorné oko si všimlo, že na bankovke nastala chyba a namiesto nápisu Bratislavský hrad sa objavil nápis Bratislavký hrad. Chyba ale upútala zberateľov a tí mali o takúto bankovku opäť veľký záujem. Ako sa hovorí, aj negatívna reklama je reklama a v tomto prípade to platilo doslovne.

Foto: eurosouvenir.sk

Podobná chyba sa objavila aj pred približne dvomi týždňami a tá sa týkala suvenírovej eurobankovky s Trenčianskym hradom. Na nej si môžete všimnúť, že na nápise „TRENČÍN“ chýba dĺžeň na I. Ako to už býva, chybová bankovka sa okamžite stala záujmom zberateľov a tak náklad 9 000 kusov sa rýchlo vypredal.

Foto: eurosouvenir.sk

Nula eurovky zachvátili Slovensko

Nielen bankovka Múzea SNP, ale aj ďalšie emisie ukázali, že o takýto koncept suvenírov je aj na Slovensku veľký záujem. V roku 2018 tak bolo vydaných až 35 suvenírových eurobankoviek s nulovou hodnotou z rôznych lokalít Slovenska. Môžete mať teda vo svojej zbierke bankovky s Košicami, Hradom Červený Kameň, Oravským hradom, Bardejovom alebo aj Chodníkom korunami stromov Bachedka a mnohými ďalšími.

Foto: eurosouvenir.sk

V roku 2019 sa chystá, či je už v predaji 28 kusov suvenírových eurobankoviek s nulovou hodnotou. Aj tieto čísla potvrdzujú, že je o ne skutočný záujem.

Nová emisia

Každý zberateľ týchto bankoviek netrpezlivo čaká na 1. jún 2019. Týmto dňom totiž do predaja vstupuje ďalšia bankovka – PARK SNOW DONOVALY s nákladom 10-tisíc kusov. Je na nej zobrazená obľúbená lanovka na Novú Hoľu, zadná strana zostáva rovnaká, ako pri všetkých suvenírových eurobankovkách s nulovou hodnotou.

Foto: eurosouvenir.sk

Predaj začína spomínaného 1. júna 2019 o 9:00 v turisticko-informačnom centre INFO DONOVALY. Aby sa zaručila jedinečnosť, vopred nie sú prijímané žiadne rezervácie a predaj bude výlučne na mieste. Predaj do čísla 1 000, o ktoré je vždy najväčší záujem, bude ale limitovaný na 5 kusov na osobu. Cena za bankovku je tri eurá.

Keďže 1. júna je sobota, je to ideálny dátum na naplánovanie si výletu práve na Donovaly. Pri využití lanovky na Novú hoľu sa môžete z výšky 1 361 metrov kochať krásami tejto populárnej destinácie uprostred Slovenska. A samozrejme, okamžite si zabezpečiť aj jedinečný suvenír v podobe nula eurovej bankovky PARK SNOW DONOVALY, ktorý vás bude tešiť ešte dlhé roky.

eurosouvenir.sk, článok vznikol v spolupráci s PARK SNOW DONOVALY

Najnovšie články