Záber z filmu Stanfordský väzenský experiment Foto: Sundance Film Festival

Najznámejšie experimenty, ktoré boli vykonávané na ľuďoch a ožili aj vo filmovej podobe.

Z histórii sú známe pokusy páchané na ľuďoch, ktoré boli často nehumánne, išli proti dôstojnosti a ani praktiky, akými boli vykonávané by už dnes neboli pravdepodobne akceptovateľné. Vybrali sme najlepšie filmy nakrútené podľa skutočných udalostí, ktoré ich spracovali. 

Psychologické experimenty, klamstvá a hoaxy, platené týranie druhých, ovplyvňovanie ľudí aj vytvorenie väzenského pekla. Pred týmto všetkým nemali experimentátori zábrany a nájdeme to aj v týchto piatich filmoch.

Stanfordský väzenský experiment / The Stanford Prison Experiment (2015)

ČSFD: 73 %

IMDb: 6,9/10

Jedným z najznámejších experimentov páchaných na ľuďoch je práve Stanfordský väzenský experiment, o ktorom ste už pravdepodobne veľa počuli. Jeho autorom bol psychológ Philip Zimbardo a uskutočnil ho v roku 1971 na Stanfordskej univerzite. Nenechajte sa oklamať týmto prostredím, Zimbardo tu totiž vybudoval veľmi autentickú repliku skutočného väzenia.

Experiment mal pôvodne trvať dva týždne a zúčastnilo sa ho 24 platených dobrovoľníkov, ktorí sa prihlásili prostredníctvom inzerátu a boli rozdelení do dvoch skupín. 12 z nich malo predstierať, že sú dozorcami v miestnom väzení a druhá polovica sa stala na niekoľko dní väzňami. Keď do toho išli, vôbec netušili, že namiesto relatívne jednoducho zarobených peňazí sa táto skúsenosť premení v peklo.

Cieľom experimentu bolo ukázať, ako sa v dôsledku situácie môže prejavovať získaná moc nadradených nad svojimi podradenými. Dozorcovia dostali pokyny na ponižovanie väzňov, veľmi rýchlo však niektorí situáciu zobrali do vlastných rúk a správali sa ešte agresívnejšie, než sa od nich vyžadovalo. Treba podotknúť, že všetko to boli psychicky zdraví jedinci bez akýchkoľvek problémov.

Už na druhý deň od začiatku vypukla vzbura. Dozorcovia však vyštartovali veľmi agresívne, niektorých zavreli na samotku, ďalších do ciel bez toalety. Tým, ktorí boli „najposlušnejší“, zas dopriali najlepšie jedlo. Situácia sa natoľko vystupňovala, že po šiestich dňoch musel byť experiment ukončený.

Samotný Zimbardo sa do neho natoľko vžil, že stratil zdravý pohľad na to, akú hrôzu rozpútal. Výsledky napokon potvrdili, že človek sa dokáže v rámci situácie veľmi rýchlo prispôsobiť svojej úlohe a zmeniť sa priam na nepoznanie.

Experimenter / The Experimenter: The Milgam Project (2015)

ČSFD: 67 %

IMDb: 6,6/10

Snímka Experimenter ukazuje v hlavnej úlohe Stanleyho Milgrama od obdobia, kedy sa spoznal so svojou manželkou až po svoje kontroverzné experimenty, ktoré spôsobili ošiaľ. Podarilo sa mu uskutočniť psychologický pokus na ľuďoch, ktorý je známy ako Milgramov experiment. Skúmal, kam až môže zájsť naša poslušnosť k autoritám a či skutočne dokážeme páchať zlo iba preto, že nám to niekto prikázal.

Pokus sa zaoberal otázkou, akú bolesť dokáže človek spôsobiť druhému bez väčšieho dôvodu, iba preto, že mu to niekto prikázal. Nadväzoval pri tom na Adolfa Eichmanna a snažil sa potvrdiť alebo vyvrátiť tvrdenie, či mohol Eichman pri holokauste iba vykonávať rozkazy. A ak áno, bol naozaj spolupáchateľ? Sám sa totiž považoval za nevinného, aj keď spáchal veľa zla.

Bol započatý rok po súde s Eichmannom, v roku 1961 a prebiehal nasledovne. Vzorka štyridsiatich mužov dobrovoľníkov dostala na hodinu ani nie 5 dolárov. V praxi to vyzeralo tak, že experimentátor nariaďoval účastníkovi, aby dával bolestivé elektrošoky ďalšiemu účastníkovi. Zaujímavým zistením bolo, že ani pri maximálnej intenzite sa mnohí z nich nezastavili.

Treba podotknúť, že pri experimente neboli použité elektrošoky. To však prvý účastník nevedel. Rovnako ako nevedel, že druhý účastník je vlastne iba herec, ktorý svoju bolesť predstiera. Napriek tomu, že videl skutočné ľudské utrpenie, nezastavil sa.

Compliance (2012)

ČSFD: 58 %

IMDb: 6,4/10

Môže sa nehumánny experiment na ľuďoch uskutočniť v obľúbenej sieti fastfoodov McDonald’s? Odpoveď je, jednoznačné áno a presvedčí vás o tom aj tento skutočný príbeh, ktorý sa stal inšpiráciou pri vznik snímky Compliance.

V hlavných úlohách sledujeme Sandru, ktorá pracuje na pozícii manažérky a mladú Becky, ktorá si privyrába za pokladňou. Pre pochopenie je nutné dodať, že Becky o túto prácu skutočne nechce prísť, pretože ju potrebuje a ich vzťah so Sandrou nie je práve najlepší. Preto, keď manažérke zavolá muž, ktorý sa predstaví ako policajt s tvrdením, že Becky okradla zákazníka o peniaze, jednoducho mu bez väčších pochybností uverí.

Od policajta dostane pokyn, že má Becky vziať kľúče od auta aj telefón a zamknúť ju v jej kancelárii. Samozrejme, urobí tak. Ďalším z pokynov bolo, že má Sandra vyzliecť svoje oblečenie. Nasledovalo niekoľko bizarných a nepochopiteľných inštrukcií, ktoré Sandra aj so svojím snúbencom na želanie policajta plnili. Becky musela tancovať nahá s rukami nad hlavou, dokonca bozkávať Sandrinho snúbenca alebo vykonať orálny sex.

Snáď by ich ani nenapadlo, že sa stali obeťou nechutného žartu muža, ktorému sa týmto spôsobom podarilo oklamať viac ako 70 manažérov po celých USA.

Zmena stavu / Altered States (1980)

ČSFD: 66 %

IMDb: 6,9/10

Snímka ukazuje v hlavnej úlohe vedca, ktorý za pomoci silných halucinogénnych drog skúma sám na sebe zmeny stavov svojho vedomia. Vychádza zo skutočných experimentov muža menom John Cunningham Lilly, ktorý sa preslávil ako psychoanalytik, neurovedec aj filozof.

Pri svojich výskumoch sa sústredil na záhady ľudského vedomia, na ktoré používal drogy ako LSD či ketamín. Požil ich sám a zavrel sa napríklad do izolačného kontajnera alebo ku delfínom a skúmal, aké budú jeho reakcie. Film sa zaoberá otázkou, či sú stavy zmeny vedomia skutočne rovné samotnej realite.

Dark Waters (2019)

ČSFD: 79 %

IMDb: 7,6/10

V tomto prípade nejde o experiment v pravom zmysle slova, ako to bolo pri predošlých filmoch, ale o vedomé a priam nezastaviteľné ničenie zdravia tisícok ľudí. Film ukazuje skutočný príbeh muža – právnika Roberta Bilotta, ktorý to nevzdal a podarilo sa mu započať jeden z najdlhších súdnych procesov v histórii vôbec.

Firma DuPont vedome vypúšťala do vody chemikálie, ktoré mali devastačný vplyv nielen na hospodárske zvieratá, ale aj na ľudí. Pred rakovinou im už nič nedokázalo pomôcť. DuPont o tom vedela, dokonca mala hlásenia o zdravotných problémoch priamo od svojich zamestnancov. Bolo im to však úplne jedno, pretože prvoradé pre nich boli zisky.

Sú známe prípady, pri ktorých sa novorodenci zamestnankýň rodili so zdeformovanou tvárou, poškodenými nozdrami či očami. Ľudia sa v tomto prípade stali rovnako pokusnými králikmi, ako pri každom inom experimente. Akurát vôbec nikomu nezáležalo, ako skončia.

Bilott sa nevzdal ani po počiatočných neúspechoch v boji s gigantom a zorganizoval masívny odber krvi ľudí, ktorí žili v okolí, kde firma vypúšťala chemikálie, výmenou na peňažné šeky. Jeho pokus mal úspech a zapojilo sa 70-tisíc ľudí. To bol veľmi pozitívny krok, výsledky testov však také dobré neboli a často potvrdili ľuďom tie najhoršie možné diagnózy.

ČSFD, IMDb, onedio.co, simplypsychology.org, prisonexp.org, interestingengineering.com, mirror.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články